Czernikowo: podwójna rocznica
Szkoła Podstawowa w Czernikowie istnieje już od 160 lat. Mija także 35 lat, odkąd nosi ona imię Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Święto placówki było tym razem wyjątkowe.
Już od kilku tygodni organizowano konkursy recytatorskie poezji Baczyńskiego, ilustrowano wiersze, pisano wiersze i prozę. W ramach tegorocznych obchodów odbył się szkolny konkurs wiedzy o Patronie. Uczniowie zajmowali się także interpretacją plastyczną wierszy oraz udziałem w gminnym turnieju literackim ,,Rzeczy Niepokój”. Nauczycielki przygotowały filmy o szkole na podstawie kronik. Dyrektor natomiast był odpowiedzialny za prezentację na 35-lecie nadania imienia Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i 160-lecie powstania placówki. Odbył się turniej siatkówki pamięci Patrona, a w sobotę 20 kwietnia konkurs wojewódzki recytacji poezji Baczyńskiego uświetniony wykonaniem pieśni poety. Następnego przed muralem Baczyńskiego rozpoczął się rajd z PTTK poprzedzony zwiedzeniem wystawy w szkole.
Główne obchody miały miejsce w poniedziałek 22 kwietnia. Dzieci wykonały wspólnie prace, słuchały wierszy i piosenek oraz uczestniczyły w uroczystych apelach. Ten dla klas młodszych z częścią sztandarową i artystyczną, prezentacją i filmami oraz odczytaniem laureatów konkursów i wręczeniem kilku nagród zakończył się wykonaniem hymnu szkoły „Źródło”. Potem wprowadzono sztandary placówek oświatowych z regionu.
Odśpiewano hymn państwowy, a potem nastąpiła prezentacja sztandaru i złożenie kwiatów pod portretem Patrona – opowiada dyrekcja świętującej szkoły. – Po powitaniu dyrektora Dariusza Chrobaka wystąpili ,,Mali Czernikowianie” w ludowych tańcach regionalnych. Mały Samorząd złożył samodzielnie przygotowane podziękowania. Pięknymi pieśniami przywitał nas chór ,,Pikolo”. Kolejno miał miejsce występ nauczycielek – teatr 30-40-50+ z wiązanką przebojów i szlagierów. Dyrektor opowiedział na podstawie prezentacji o historii placówki i ostatnim 35-leciu szkoły.
Pojawiło się wielu gości z instytucji, które współpracują z SP w Czernikowie. Byli między innymi przewodnicząca Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Elżbieta Piniewska, wicestarosta Michał Ramlau, wójt gminy Czernikowo Tomasz Krasicki, a także przedstawicie Kuratorium, jednostek OSP Czernikowo i OSP Steklin, Rady Rodziców, WTN, Klubu PTTK Przygoda z Torunia, Koła Łowieckiego ,,Bażant”, Nadleśnictwa Dobrzejewice i Leśnictwa Dąbrówka, sołectw i Rad Sołeckich, Kół Gospodyń Wiejskich i Klubu Seniora ,,Radość” oraz Stowarzyszenia ,,Czyż-nie”. Pojawili się także emerytowani nauczyciele, pracownicy szkoły oraz członkowie rodzin pomordowanych nauczycieli. Po występie solistów, po muzycznych i recytatorskich wykonach odśpiewano hymn szkoły i wyprowadzono sztandary.
Szkoła Podstawowa w Czernikowie powstała w 1865 roku, jeszcze w zaborze rosyjskim. Jeszcze w XIX wieku wybudowano ceglaną siedzibę. Jako jednoklasówka (przy stanie znacznie ponad 100 uczniów) rozpoczęła działalność w odrodzonej ojczyźnie, a już w początkach lat dwudziestych funkcjonowała jako dwuklasowa, czteroklasowa, by sięgnąć pełnej szkoły sześcioklasowej w coraz prężniej rozwijającej się miejscowości. W październiku 1939 nauczyciele tej placówki zostali aresztowani na rzekomej konferencji trafili do obozów koncentracyjnych. Wszyscy zginęli. W 1989 roku społeczność szkolna zdobyła imię Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Dwa lata później odsłonięto pomnik ku czci pomordowanych nauczycieli.