Biogazownia w Nowej Chełmży – raport do wglądu
Od miesięcy lokalna społeczność gminy Chełmża jest przeciwna budowie biogazowni rolniczej i instalacji wytwarzania bioLNG wraz z infrastrukturą towarzyszącą w miejscowości Nowa Chełmża na działkach 82/2, 82/3 i 83. Mieszkańcy mogą do 14 czerwca zapoznać się z raportem oddziaływania na środowisko planowanej inwestycji.
Biogazownia jest zaliczana do tych przedsięwzięć, które mogą potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko. Stąd inwestor zobowiązany został do przygotowania wspomnianego raportu.
Mieszkańcy wskazują m.in. na uciążliwość zapachową (amoniak, siarkowodór) i częsty transport substratów (różnego rodzaju odpadów z produkcji rolnej). Stąd sprzeciw dotyczy przede wszystkim lokalizacji w pobliżu zabudowań.
Te kwestie są tu kluczowe – podkreśla wójt gminy Bartosz Szprenglewski. – Inwestor zapewnia, że biogazownia nie będzie uciążliwa dla mieszkańców, poza transportem do instalacji. Aczkolwiek jest to interesująca inwestycja dla naszej gminy i możemy ją umieścić w niezurbanizowanych obszarach. Inwestor jest otwarty na zmianę lokalizacji, ale my, mieszkańcy, musimy być w pełni przekonani do tej decyzji. Jeśli nie – to będziemy szukać innych rozwiązań.
Ważne, że istnieje dialog, jest wola porozumienia oraz wspólnego dobra. Trzeba tylko ocenić, na ile ta instalacja jest uciążliwa. Z drugiej strony biogazownia może przynieść pewne korzyści. Substrat, którym będzie zasilana, pochodziłby od naszych rolników z gminy Chełmża. Dodatkowo biogaz to pewna ilość energii i podatki dla gminy. Nie jesteśmy do końca przeciwni samej inwestycji, ale zdecydowanie przeciwni lokalizacji.
Aby przekonać się osobiście, jak funkcjonuje ten typ biogazowni i jakie jest jej rzeczywiste oddziaływanie – wójt gminy Bartosz Szprenglewski przygotowuje wizytę studyjną w Niemczech.
Omawiamy szczegóły wyjazdu. Wezmą w nim udział przedstawiciele lokalnej społeczności oraz rady gminy. Dlaczego do Niemiec? Tam istnieją biogazownie o podobnym substracie i technologii, natomiast w Polsce jeszcze takich instalacji nie ma. Chcemy zobaczyć, na ile i czy naprawdę taka biogazownia jest mocno uciążliwa dla społeczeństwa – czy też jest inaczej, jak deklaruje tutaj inwestor. Sprawdzimy to osobiście.
Natomiast w międzyczasie jako gmina zleciliśmy kontrraport, który sprawdza raport środowiskowy inwestora. Wyniki poznamy na początku czerwca. Później planujemy spotkania i konsultacje z mieszkańcami. Dla mnie jest ważne, że całe postępowanie w sprawie budowy biogazowni prowadzone jest z udziałem społeczeństwa.
Raport środowiskowy jest dostępny do wglądu do 14 czerwca w Urzędzie Gminy Chełmża przy ul. Wodnej 2 w godzinach 7.00 – 15.00 w dniach pracy urzędu, po uzgodnieniu terminu pod nr tel. 56 675 60 76 lub 77 wew. 50 oraz w Internecie na stronie Urzędu Gminy. Można również składać uwagi i wnioski pisemnie lub ustnie do protokołu oraz pocztą elektroniczną na adres info@gminachelmza.pl
Wielu mieszkańców już teraz korzysta z możliwości bezpośredniej rozmowy, m.in. podczas zebrań sołeckich.
Uczestniczę w tych spotkaniach, więc też informuję na bieżąco o sprawach całej gminy, nie brakuje pytań o biogazownię – dodaje Bartosz Szprenglewski. – Mieszkańcy bardzo dobrze to odbierają i są spokojniejsi, wiedząc, że jest przepływ informacji. Nie muszą czekać, ponieważ staramy się poprawić komunikację, czy to poprzez media społecznościowe, czy bezpośrednią – w urzędzie i podczas spotkań w terenie.