Gmina Chełmża. Trwają projekty aktywizujące mieszkańców
W trzech miejscowościach w gminie Chełmża trwają projekty aktywizujące ich mieszkańców. Na zrewitalizowanych terenach rekreacji w centrach wsi odbywają się zajęcia, których zakończenie planowane jest na koniec października. Realizację projektów finansowo wsparła Unia Europejska.
Z udziału w przedsięwzięciu korzystać mogą mieszkańcy Mirakowa, Kończewic i Zalesia. W dwóch ostatnich miejscowościach podobne projekty odbywały się już w zeszłym roku, dlatego ich formuła może być tam już znana. Dla mieszkańców Mirakowa jest to pierwsza taka okazja. Uczestnicy biorą udział w serii zajęć o różnej tematyce, dotykających zakresu m.in. bezpieczeństwa. Podejmują także działania aktywizacyjne i animacyjne. Projekt realizowany jest w ramach projektu grantowego “Lokalne Ośrodki Włączenia Społecznego Ziemi Gotyku”. Jego realizacją zajmuje się Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Chełmży, przy współpracy z Centrum Inicjatyw Kulturalnych Gminy Chełmża.
Zajęcia w tym roku trwają już od czerwca i zakończą się wraz z końcem października. Dzięki nim mieszkańcy mogą swój czas zorganizować w sposób konstruktywny. Projekt ma pomóc m.in. w przeciwdziałaniu przestępczości, ukazując pozytywne wzorce i kształtując właściwe postawy. Jest to też okazja do pobudzenia świadomości na temat świadczeń pomocy społecznej, podkreślając, że korzystanie z nich nie jest jedynym sposobem na życie.
Uczestnicy mają do czynienia z wieloma aktywnościami. Biorą udział w zajęciach animacyjnych i aktywizujących, takich jak na przykład warsztaty fotograficzne, rękodzielnicze, kulinarne, czy zajęcia plastyczne, rekreacyjne, a także gry i zabawy na świeżym powietrzu. Szeroki zakres tematyczny daje szansę na rozwinięcie się w różnych dziedzinach, a także spróbować swoich sił tam, gdzie do tej pory nie było możliwości. Poza umiejętnościami, można tam zdobyć także niezwykle cenne doświadczenie. Sam projekt spotkał się z dużym zainteresowaniem.
Powodzeniem cieszą się także bloki tematyczne poświęcone nauce zasad podróżowania rowerem. Obejmują one m.in. zajęcia z samej nauki jazdy rowerem dla dzieci, czy też zajęcia z zakresu bezpieczeństwa, którym przyświeca hasło “Bądź widoczny na drodze”. Popularne są również zajęcia z samoobrony. Ponadto, uczestnicy mogą również skorzystać z poradnictwa psychologicznego. W jego ramach odbywają się zarówno zajęcia grupowe, jak i indywidualne.
Koszty jakie pochłania realizacja projektów we wszystkich trzech miejscowościach sięgają blisko 140 tys. zł. Nie obyło się jednak bez wsparcia Unii Europejskiej. We wspomnianej kwocie aż 124 tys. zł pochodzi ze środków unijnych. Dzięki temu mieszkańcy Mirakowa, Kończewic i Zalesia mogą korzystać z oferowanych im możliwości aktywizacji.
Czeszko Bohdan
14 września 2020 @ 20:55
Brawo dla organizatorów i uczestników!