Inwestycje w gminie Chełmża. Co będzie się działo w najbliższym czasie?
W gminie Chełmża zanosi się na niezwykle aktywny czas. Nie tylko za sprawą gminnej akcji „Zdrowo – pieszo i rowerowo”, ale też dzięki inwestycjom, które wiosną nabierają rozpędu. Część z nich będzie kontynuowana, część realizowana od zera. Jakie są plany na najbliższe tygodnie?
Wiele dziać się będzie w zakresie inwestycji drogowych. Właśnie po zimie przychodzi najlepszy czas na remonty asfaltowych dróg. Prace polegać będą w dużej mierze na naprawach. Drogi bowiem zużywają się i pojawiają się w nich ubytki. Uszczerbki w nawierzchni, tam, gdzie zagrażają bezpieczeństwu, zostaną usunięte. Konieczne będą także prace ukierunkowane na równanie i zagęszczanie dróg.
Miejsca, w których pojawią się drogowcy, wybrane zostały na podstawie rutynowych objazdów i prowadzonego przez gminę monitoringu. Duże znaczenie w interwencyjnych remontach mają także zgłoszenia mieszkańców. Gmina reaguje na takie sygnały, zapewniając mieszkańcom bezpieczeństwo.
To, co na drogach, to jednak nie wszystko. Ważne jest także, by kontynuować inwestycje rozpoczęte jeszcze w ubiegłym roku. Jedną z nich jest przebudowa świetlicy wiejskiej w Kończewicach, która finalnie zmieni się nie do poznania. Układ funkcjonalny budynku zostanie zmieniony, ściany i dach doczekają się docieplenia, a drzwi i okna zostaną wymienione na nowe. W świetlicy znajdzie się też wewnętrzna instalacja wodno-kanalizacyjna i elektryczna, wentylacja mechaniczna i klimatyzacja, a kotłownia zasilana będzie nową pompą ciepła. Aktualnie prace są na etapie wymiany stolarki okiennej i robót instalacyjnych.
Zmieni się jednak nie tylko wnętrze budynku. Również teren wokół zostanie zagospodarowany, a sam budynek będzie mógł pochwalić się tarasem. Koszt przebudowy świetlicy wiejskiej w Kończewicach to prawie 860 tys. zł, w co wchodzą także środki pochodzące z budżetu Unii Europejskiej. Jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z planem, odnowiona świetlica do użytku zostanie oddana już w sierpniu tego roku.
Gminne inwestycje nabierają rozpędu. Mają przede wszystkim służyć mieszkańcom – niezależnie od tego, czy mowa o remoncie budynku, czy dróg.