Nowe oblicze biblioteki w Głuchowie [ZDJĘCIA]
Biblioteki, zwłaszcza te w małych miejscowościach spełniają ważną rolę. Są nie tylko alternatywą do spędzania czasu dla dorosłych, ale też otwierają świat literatury przed dziećmi. Jako skarbnice wiedzy, coraz częściej są doceniane, czego przykładem jest niedawne otwarcie Filii Biblioteki Samorządowej w Głuchowie w gminie Chełmża.
Głuchowska biblioteka działa od 1966 roku. Pierwszy księgozbiór obejmował 700 woluminów. Przez lata wiele rzeczy ulegało zmianom, były momenty lepsze i gorsze, jednak placówce udało się przetrwać po dziś dzień. Teraz zyskała nowe oblicze. Uroczyste przecięcie wstęgi przez samych czytelników podczas otwarcia odnowionej biblioteki odbyło się w czwartek, 12 grudnia.
– Biblioteka od dzisiaj jest oficjalnie dostępna dla wszystkich mieszkańców nie tylko Głuchowa, ale też całej gminy i dla turystów – mówiła podczas uroczystości Justyna Błaszczyk, dyrektor Biblioteki Samorządowej w Zelgnie. – Księgozbiór biblioteki jest różnorodny. Ostatnio został wyselekcjonowany, chcemy dostosować się do czytelnika. Śledzimy strony internetowe i podążamy za nowościami w miarę finansowych możliwości.
Biblioteka może się teraz pochwalić nie tylko księgozbiorem. Na uwagę zasługuje również jej wystrój, który mógłby być przykładem tego, jak wyglądać powinna biblioteka XXI wieku. Nowoczesne wyposażenie i wielofunkcyjność sprawiają, że odnowiona biblioteka może stać się jednym z najważniejszych i najczęściej uczęszczanych punktów na mapie Głuchowa i okolic.
– To nie tylko wnętrze, które cieszy oko, ale też działania – przekonywała Justyna Błaszczyk. – Głównym celem bibliotek jest zaspokajanie potrzeb oświatowych, kulturalnych i informacyjnych.
O tym, że głuchowska biblioteka będzie spełniać wszystkie te funkcje, świadczyć może to, że ma do tego warunki. Wyposażona została w wysokiej jakości sprzęty, więc oprócz książek znajdziemy w niej też komputery, ale i gramofon.
– Nasza propozycja, to słuchalnia płyt winylowych. Mamy już ich mały zbiór. Część została przekazana, część zakupiona z antykwariatu – opisywała dyrektor Biblioteki Samorządowej w Zelgnie. – Jeśli znajdzie się czytelnik, który będzie miał ochotę posłuchać muzyki, będzie mógł usiąść, założyć słuchawki i przy kawie posłuchać muzyki z winyli, jak za dawnych czasów. Ta słuchalnia jest innowacją na skalę regionu. Będą zbierane również stare płyty, powstanie tu biblioteka winylowa. Zbiórkę już ogłosiliśmy.
Biblioteka oferuje więc zagłębienie się w książki i muzykę, ale też w… sport.
– Promujemy zdrowie, proponując mieszkańcom wypożyczanie drobnego sprzętu sportowego. Mamy hulajnogi dla dzieci i dorosłych, skakankę elektroniczną, 8 kompletów kijków nordic walking – wymienia Justyna Błaszczyk.
Biblioteka pełnić będzie także rolę punktu informacyjnego, w którym będzie można dowiedzieć się więcej o Głuchowie i okolicy oraz o nadchodzących wydarzeniach. W planach są także zajęcia angażujące zarówno młodzież, jak i seniorów. Pieczę nad placówką sprawować będzie nadal, niezmiennie od 2013 roku, Iwona Majewska. Podczas uroczystego otwarcia, z rąk wójta gminy Chełmża, Jacka Czarneckiego, otrzymała w imieniu biblioteki książki polskiej noblistki, Olgi Tokarczuk.
– To kolejna biblioteka w gminie, która zmieniła oblicze – mówił wójt. – Mieliśmy dużo szczęścia, że powstał tak innowacyjny pomysł. Udało nam się dzięki temu skorzystać z pomocy środków unijnych. Zawsze staramy się szukać tych pieniędzy zewnętrznych, bo nie należymy do najbogatszych gmin.
Całkowita wartość projektu wyniosła 305 tys. zł, z czego 176 tys. zł pokryło dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.