Sto lat po Bitwie Warszawskiej. Gmina Chełmża zaprasza na lekcję historii
W tym roku obchodzimy okrągłą, setną rocznicę jednej z najważniejszych bitew w historii Europy. Zwycięstwo nad bolszewikami w 1920 r. miało ogromne znaczenie nie tylko dla losów Polski, ale również państw zachodnich. W tegoroczne obchody stulecia włączą się również mieszkańcy gminy Chełmża, upamiętniając bohaterów sprzed wieku.
Edukacja historyczna pełni ważną rolę w kształtowaniu patriotycznych postaw. Na ten cel gmina Chełmża otrzymała dotację z programu „Koalicje dla Niepodległej #wiktoria 1920”.
– Chcemy przybliżyć mieszkańcom historię związaną z wydarzeniami z okresu wojny polsko-bolszewickiej, a także pokazać im historyczne miejsca związane z Bitwą Warszawską – mówi Katarzyna Orłowska, inspektor ds. promocji Urzędu Gminy Chełmża.
Biblioteka Samorządowa w Zelgnie przygotowała projekt „Bitwa Warszawska – historia prawdziwa”, który przy wsparciu z programu dotacyjnego „Niepodległa” pomoże w upamiętnieniu tamtych wydarzeń.
W planach są m.in. cztery warsztaty historyczne, podczas których możliwe będzie pogłębienie wiedzy na temat Bitwy Warszawskiej. Warsztaty przyniosą efekty nie tylko w postaci zwiększenia świadomości, ale też posłużą tworzeniu notki, która znajdzie swoje miejsce w specjalnej broszurze informacyjnej. Spotkania prowadzone będą przez historyka i odbywać się będą w bibliotekach na terenie gminy. Planowo zrealizowane mają zostać we wrześniu. To jednak nie wszystko, co przygotowano w ramach projektu.
Mieszkańców gminy czekają również cztery warsztaty plastyczno-graficzne. W ich trakcie powstanie grafika, która również znajdzie się w wydanej z okazji rocznicy broszurze informacyjnej. Ciekawie zapowiada się także finał projektu – 40 osób pojedzie na wycieczkę śladem Bitwy Warszawskiej.
– Uczestnicy projektu odwiedzą Warszawę oraz Sulejówek, Ossów i Radzymin. Termin realizacji wycieczki to październik – dodaje Katarzyna Orłowska.
Wspomniana broszura informacyjna wydana zostanie w liczbie 500 sztuk. Za ich rozdysponowanie odpowiedzialne będą gminne biblioteki, wraz z partnerami projektu. Znaleźć tę broszurę będzie można również w szkołach. Projekt pozwoli mieszkańcom na bliższe zapoznanie się z historią okresu wojny polsko-bolszewickiej, zarówno spełniając cele edukacyjne, jak i budując postawy patriotyczne.