Wyjątkowe zawody spinningowe w Chełmży
Zabawa i rywalizacja podczas trzecich Drużynowych Zawodów Spinningowych z łodzi na Jeziorze Chełmżyńskim o Puchar Wójta Gminy Chełmża szły w parze. Cała kwota wpisowego została przeznaczona na zarybienie jeziora.
Przy organizacji tych zawodów główną rolę odegrali Przyjaciele Jeziora Chełmżyńskiego, Urząd Gminy Chełmża, Koło Miejskie PZW nr 8 w Chełmży oraz ośrodek Zalesie, przy wsparciu wielu sponsorów i osób prywatnych. Wśród głównych sponsorów znaleźli się Germina oraz sklep wędkarski Big River z Torunia.
Grupa Przyjaciele Jeziora Chełmżyńskiego to zespół, który został powołany do życia niecałe trzy lata temu i od tamtej pory jego członkowie osiągnęli wiele sukcesów. Ich głównym celem jest poprawa atrakcyjności Jeziora Chełmżyńskiego pod względem wędkarstwa i turystyki. Działają oni jako pasjonaci i wolontariusze, podejmując liczne inicjatywy.
Przyjaciele Jeziora Chełmżyńskiego angażują się w projekty ekologiczne, sportowe, edukacyjne, integracyjne oraz te związane z zarybianiem. W ciągu ostatnich dwóch lat grupa zakupiła i wprowadziła do jeziora ponad trzy tony narybku, co stanowi ważny wkład w odbudowę populacji ryb.
W zawodach 7 maja wzięło udział 98 drużyn, czyli 196 zawodników z całej Polski. Dopisała świetna pogoda, a podczas zawodów złowiono 100 wymiarowych i punktowanych szczupaków oraz 15 okoni. Zawody rozegrano oczywiście na żywej rybie, a wszystkie złowione ryby wróciły do wody. Oprócz wysokiej puli nagród, która wyniosła łącznie 80 tys. zł, każdy z uczestników otrzymał również atrakcyjne pakiety startowe. Zawody zostały zorganizowane całkowicie społecznie i non profit, a całą kwotę wpisowego przeznaczono na zakup narybku i zarybienie Jeziora Chełmżyńskiego. Zmagania wyróżniły się dużą liczbą drużyn, cennymi nagrodami, celem społecznym oraz wyjątkowo profesjonalną i efektowną organizacją.
– Zawody z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem i są jednymi z największych zawodów spinningowych w Polsce – mówi Jerzy Warlikowski z Przyjaciół Jeziora Chełmżyńskiego. – Organizacja tych zawodów jest wyjątkowa. Ewenementem na skalę kraju jest to, że całość wpisowego jest przeznaczana na zakup narybku. Jest to rzadko spotykane zjawisko, ponieważ zazwyczaj wpisowe pobierane od uczestników służy do pokrycia kosztów organizacji zawodów oraz nagród – dodaje.
W konkursie triumfowała ekipa składająca się z Jarosława Owczarczyka i Michała Hałata. Na drugim miejscu uplasowała się drużyna Jarula Team, w której wystąpili Jarosław Muzalewski i Krzysztof Podanowski, natomiast trzecie miejsce zajęła formacja Team Spin Ostrów Lubelski, w której rywalizowali Emanuel Dras i Michał Chwalczuk. Walerian Witkowski zdołał złowić największego szczupaka, natomiast największego okonia wyłowił Jarosław Owczarczyk.
Zawody odbyły się w atmosferze pełnej sportowego ducha i przyjacielskiej rywalizacji, z naciskiem na bezpieczeństwo i przestrzeganie zasad fair play. Ceremonia zakończenia zgromadziła uczestników, licznych gości, sponsorów oraz widzów i turystów. Była to wyjątkowo uroczysta okazja, wzbogacona o liczne cenne nagrody oraz bogatą ofertę gastronomiczną. Drużyny i zawodnicy już wyrazili swoją chęć udziału w kolejnej edycji zawodów.