Jan Mela na spotkaniu w Lubiczu Dolnym
Na takie spotkanie warto czekać, a potem koniecznie na nim być! Podróżnik i społecznik Jan Mela przyjedzie do Szkoły Podstawowej w Lubiczu Dolnym. Kiedy? 4 listopada, początek o godz. 18:00. Przyjść może każdy, kto chce posłuchać niezwykłych historii – o podróżach, także tych w głąb siebie, oraz poznać kulisy powstania ostatniej książki. Wydarzenie organizuje Gminna Biblioteka Publiczna w Lubiczu w ramach projektu „Biblioteczny Nautilus”.
Jaś, Jasiek Mela – bo tak przez lata z wielką sympatią nazywano bohatera tego spotkania – jako nastolatek dokonał rzeczy dla wielu niemożliwej – w ciągu jednego roku zdobył dwa bieguny. W wyprawach towarzyszyli mu doświadczeni polarnicy i podróżnicy – Marek Kamiński i Wojciech Moskal. Jednak wyczyn był okupiony wcześniejszym dramatycznym wypadkiem – w wieku 14 lat został porażony prądem, w wyniku czego stracił lewe podudzie i prawe przedramię. Historię Jana Meli opowiada film „Mój biegun”. Życiowe doświadczenia wykorzystał jako siłę napędową do podróży, pracy społecznika i założyciela fundacji „Poza Horyzonty”. Jest doceniany za działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Znakiem rozpoznawczym Jana Meli jest szczerość wypowiedzi i bezkompromisowość.
– Chętnie odpowiada na pytania publiczności – zaznacza Marzenna Wojnar, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Lubiczu. – Jan Mela jest również mówcą motywacyjnym i pokazuje, że nie ma rzeczy niemożliwych, a ograniczenia, które miewamy w życiu, nie przeszkadzają w tym, aby realizować marzenia.
Listopadowe spotkanie będzie okazją do promocji i rozmów o książce Jana Meli „Ostatnie dni Jezusa”.
– Napisał ją wspólnie z biblistą, dominikaninem o. Łukaszem Popką – mówi Marzenna Wojnar. – Podróżowali po Jerozolimie, szukając śladów Jezusa, odpowiedzi na różne pytania, rozmawiając o religii czy archeologii. Książka jest zapisem tych rozmów. Będzie dostępna na naszym spotkaniu, więc można liczyć na autograf.
Projekt „Biblioteczny Nautilus” jest inspirowany książkami Juliusza Verne’a. Dotychczasowe wydarzenia – m.in. podróżnicze spotkania z Przemysławem Kossakowskim, Robertem Gondkiem, Tomaszem Stochmalem (poprowadzi jeszcze warsztaty) cieszyły się dużym zainteresowaniem. Był również piknik naukowy, zajęcia dla dzieci, przed nimi wizyta w toruńskim planetarium.
Projekt „Biblioteczny Nautilus” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Chcesz wiedzieć, co się dzieje w Toruniu? Wejdź na tylkotorun.pl