95-lecie KGW w Łubiance
Koło Gospodyń Wiejskich w Łubiance obchodziło 95-lecie swojego istnienia. Podczas oficjalnych obchodów jubileuszu wręczono wyróżnienia i nagrody dla najbardziej aktywnych członkiń.
24 sierpnia w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bierzgłowie odbyła się uroczysta msza święta z okazji 95-lecia Koła Gospodyń Wiejskich w Łubiance. Po mszy oficjalna uroczystość przeniosła się do sali w Bibliotece Centrum Kultury w Łubiance, gdzie podsumowano minione 5 lat działalności koła. Przedstawiono ewolucję historyczną i podziękowano tym najbardziej aktywnym członkiniom oraz instytucjom i osobom z którymi współpracują gospodynie. Po przemówieniach odbyła się biesiada uczestników wydarzenia.
Koło aktualnie liczy 114 członkiń i angażuje się w okoliczne imprezy przygotowując kreatywne, pełne pyszności stoiska. Oprócz tego gospodynie się integrują i organizują wycieczki krajoznawcze oraz wyjazdy integracyjne.
– Mam nadzieję, że kolejne 5 lat będzie równie aktywne, jak minione. Tym bardziej, że czekają nas obchody 100-lecia powstania naszej organizacji – mówi Katarzyna Ziółkowska-Bytyń, przewodnicząca KGW w Łubiance.
Koło Gospodyń Wiejskich w Łubiance powstało w 1929 r. dzięki staraniom ziemianek Ireny Szczanieckiej z Nawry, pani Szlosowskiej z Dębin oraz ks. Zygfryda Ziętarskiego z Bierzgłowa. Zebrania początkowo odbywały się w każdą niedzielę miesiąca. Oprócz rozmów na tematy aktualne i spraw organizacyjnych zapraszano także prelegentów, którzy dzielili się swoimi doświadczeniami zawodowymi. Gospodynie aktywnie uczestniczyły w kursach przeprowadzanych wewnątrz koła – sporządzania przetworów owocowych czy pieczenia ciasta i gotowania. Każdy miesiąc wnosił coś nowego i świeżego.
Latem 1939 r. kobiety z Łubianki marzyły o budowie domu ludowego. Plan budowy został zatwierdzony, ale wszystko przekreślił wybuch II wojny światowej. W tym okresie działalność koła została zawieszona. Jego działalność wznowiono w powojennej Polsce. Koło pomagało rozwijać zainteresowania wśród wiejskich kobiet. Druga połowa XX w. to organizacja różnych wydarzeń, konkursów oraz kursów. Gospodynie organizowały także wycieczki, pielgrzymki, wyjazdy to teatrów i oper. Rozwinięto również zaplecze kuchenne przy Gminny Ośrodku Kultury.
W 2001 r. pod przewodnictwem Marii Wojciechowskiej powstał chór muzyczny „Alebabki”, w którego skład wchodziły członkinie koła. Umila on czas podczas wielu imprez okolicznościowych. Zarówno tych wewnątrz koła, jak i na zewnątrz. Kilka lat później do chóru dołączył zespół dziecięcy „Marwojki”. W 2004 r. z okazji 75-lecia koła postanowiono uhonorować pamiątkowym medalem członkinie-seniorki. Przygotowany medal przez Stanisławę Kardas do dzisiaj stanowi znak rozpoznawczy KGW w Łubiance oraz logo grupy. W 2008 r. zarząd koła przeszedł pokoleniową zmianę, ale nie zapomniano o pielęgnowaniu dotychczasowych tradycji.
W latach 2008-2019 kontynuowano tradycyjne wydarzenia, a także wprowadzono nowe inicjatywy, tj. przedstawienia teatralne, które koło wystawia co roku jesienią z okazji Dnia Seniora, a następnie dla szerszej publiczności oraz organizacja akcji Szlachetna Paczka. W tym czasie wyremontowano i powiększono kuchnię poprzez rozbudowę budynku Biblioteki Centrum Kultury w Łubiance.
– Stała się ona naszym prawdziwym miejscem na ziemi. Dlaczego? – pyta retorycznie przewodnicząca KGW. – Bo w końcu była w stanie pomieścić nas wszystkie. W tym okresie bowiem przekroczyliśmy przysłowiową setkę. Obecnie mamy już 114 aktywnych członkiń, a drzwi są otwarte dla każdej kobiety, która jeszcze się nie zdecydowała, aby dołączyć. Cieszymy się, że możemy rosnąć w siłę i serdecznie zapraszamy wszystkie panie, które chcą wspólnie działać i tworzyć coś wyjątkowego dla naszej społeczności.
Po informacje z Torunia zapraszamy na nasz bliźniaczy portal tylkotorun.pl