Działają dla gminy Łubianka. Czym jest “Stowarzyszenie 553”?
Od kilku miesięcy w gminie Łubianka działa „Stowarzyszenie 553”. Chce współpracować z władzami samorządowymi, a jego członkowie angażują się między innymi w akcje charytatywne. Jego motto to „Działamy dla gminy Łubianka”.
Prezesem stowarzyszenia została radna gminy, Barbara Zalewska:
Stawiamy sobie, jako członkowie – założyciele, bardzo ambitne cele – mówi Barbara Zalewska. – Przede wszystkim chcemy i zamierzamy działać na rzecz naszej gminnej lokalnej społeczności, na rzecz jej integracji, kultywowania lokalnych tradycji, promocji turystyki, zdrowego trybu życia czy rekreacji. Niestety, początek mamy dosyć pechowy, bo dzień po rejestracji naszego stowarzyszenia uległam wypadkowi, złamałam nogę i zostałam unieruchomiona na kilka miesięcy. To wprowadziło trochę chaosu, ale, na szczęście, mamy w stowarzyszeniu świetny zespół świetnych ludzi, na których mogę liczyć nawet w tych trudnych chwilach.
We władzach zasiadają także wiceprezes Radosław Kowalski, sekretarz Michał Mądry, skarbnik Jarosław Ordon, zaś komisję rewizyjną tworzą panie: Monika Michalak, Anna Królik i Marzena Rumińska.
Skąd wzięła się nazwa organizacji, dlaczego akurat „553”?
Chcieliśmy uniknąć sztampy typu: „Stowarzyszenie miłośników/mieszkańców/przyjaciół gminy Łubianka”. Bo chociaż wszyscy jesteśmy miłośnikami, mieszkańcami i przyjaciółmi naszej gminy, to jednak nazwa miała być inna. Może nieco bardziej „chwytliwa”, może ciut tajemnicza i trochę zaskakująca. A przede wszystkim chcieliśmy, by miała w sobie jakiś element łączący mieszkańców naszej gminy. Dyskusje trochę trwały, kolejne pomysły były takie sobie, aż w końcu ktoś uznał, że tym, co łączy niemal całą gminę, jest droga wojewódzka nr 553 z Torunia do Unisławia. Bo to właśnie z tej drogi dziennie korzystają tysiące mieszkańców gminy. Najwięcej z nich właśnie tą drogą dociera do szkół i do pracy – wyjaśnia prezes.
Przy tej drodze znajdują się także najważniejsze dla społeczności gminnej instytucje: budynki urzędowe, Biblioteka-Centrum Kultury, przychodnie lekarskie, sklepy, punkt zbiórki odpadów.
Podstawą działania stowarzyszenia ma być współpraca z samorządem. Świadczą o tym pierwsze podjęte przez jego członków inicjatywy. Radosław Kowalski zasiada w Powiatowej Radzie Działalności Pożytku Publicznego. Prowadzone są również działania charytatywne:
Udało nam się, od naszych zaprzyjaźnionych firm i instytucji, pozyskać gadżety, które zostały wystawione na aukcje charytatywne dla dwóch młodych mieszkańców naszej gminy: Bartka (zbiórka na pompę insulinową) i Gabrysia (zbiórka na operację serca). Sami też, we własnym zakresie, wykonaliśmy trochę gadżetów „stowarzyszeniowych” – objaśnia radna. – Ponieważ wspieramy Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy wystawiliśmy na licytacje pozyskane cenne gadżety takie jak plastron duńskiego żużlowca Nickiego Pedersena, gadżety przekazane od międzynarodowego sędziego piłkarskiego- torunianina Bartosza Frankowskiego. Uruchomiliśmy także e- skarbonkę, do której datki zbiera Radosław Kowalski, natomiast w sam dzień finału, 30 stycznia, będziemy zbierali do puszek na terenie naszej gminy.
Istotny dla społeczników z gminy Łubianka jest początek tego roku, to wtedy rusza wiele konkursów oraz programów, dzięki którym będzie można pozyskać pieniądze potrzebne do szerszego działania stowarzyszenia.
Stowarzyszenie 553 będzie prowadziło tylko i wyłącznie działalność odpłatną statutową, co oznacza, że nie ma mowy o zarabianiu pieniędzy. Będziemy robili wszystko, co w naszej mocy, by wszelkie nasze działania były bezpłatne, albo za bardzo symboliczną opłatą – zaznacza prezes Zalewska.
553
4 lutego 2022 @ 22:40
Dziękujemy, panie Marianie 🙂
Browarek
26 stycznia 2022 @ 11:32
To b. Dobrze, że jest takowe stowarzyszenie i nie jedyne w gminie. Gratuluję założenia. Jedynie organiczna praca na rzecz gminy i jej mieszkańców przyniesie pozytywne skutki. Otwierajcie się na wszystkie problemy, te doże i te małe która doskwierają mieszkańców. Czym Was będzie więcej i nie staniecie się krupka “elitarną” to sukces zapewniony. Powodzenia.