Młodzi szachiści z gminy Łubianka już od dwóch lat rozwijają swoje umiejętności
Koło szachowe ze Szkoły Podstawowej w Łubiance liczy obecnie ok. 50 aktywnych członków. Uczniowie stają do rywalizacji na poziomie powiatowym i wojewódzkim. Rozwijają dzięki temu nie tylko swoje umiejętności, ale także hartują ducha. „Jesteśmy jedną wielką rodziną szachową” – opowiada koordynatorka koła.
Wszystko zaczęło się dwa lata temu od jednego z uczniów, który pasjonował się grą w szachy i zaczął zarażać swoim hobby szkolnych kolegów. Zainteresowanie dzieci zauważyła Jolanta Młodzianowska, jedna z nauczycielek Szkoły Podstawowej w Łubiance, i stwierdziła, że gra w szachy może być wartościowym sposobem spędzania wolnego czasu na zajęciach świetlicowych. Pomysł podchwycili rodzice. Na zajęciach zaczęło pojawiać się coraz więcej dzieci.
– Każdego roku następował duży wzrost zainteresowania szachami. Skontaktowałam się z jednym z naszych absolwentów, Jakubem Dwojackim, który jest członkiem sekcji szachowej dla dorosłych w Bibliotece – Centrum Kultury w Łubiance – opowiada Jolanta Młodzianowska. – Postanowiłam zaprosić go do nas na zajęcia. To był strzał w dziesiątkę.
Świetlicowe spotkania szachowe stały się od tego momentu bardziej sformalizowane. Zajęcia zaczęły odbywać się regularnie i stworzono dwie grupy, początkującą i zaawansowaną. Rolę instruktora w grupie zaawansowanej przejął Jakub Dwojacki, który nieodpłatnie tłumaczył młodym adeptom tajniki gry w szachy. Dzieci nabrały pewności siebie i w 2019 r. przystąpiły do Międzyszkolnej Ligi Szachowej. Udało się także zebrać fundusze i zakupić profesjonalne zestawy szachowe.
– Od tego momentu na dobre zaczęliśmy grać. Dzieci pierwszy raz w życiu mogły na własnej skórze przekonać się, czym jest prawdziwy turniej szachowy. Do dziś wszyscy wspominamy ten dzień. To było dla naszych uczniów zupełnie nowe wyzwanie – wspomina Jolanta Młodzianowska.
W ramach Międzyszkolnej Ligi Szachowej raz w miesiącu na terenie województwa kujawsko-pomorskiego organizowane są turnieje szachowe. Jeden z takich turniejów, w listopadzie 2019 r., odbył się na terenie Szkoły Podstawowej w Łubiance. Wzięło w nim udział 116 zawodników.
– Każdy występ turniejowy pozwala zdobyć nowe doświadczenie. Staram się tłumaczyć swoim podopiecznym, że nawet porażka może ich czegoś ważnego nauczyć – mówi Jolanta Młodzianowska.
W chwili obecnej do koła należy ok. 50 aktywnych członków. Niektórzy z nich mogą już pochwalić się znaczącymi osiągnięciami indywidualnymi. Samo koło szachowe z Łubianki także zaczęło być rozpoznawalne, m.in. ze względu na zdobycie 2. miejsca w Mistrzostwach Szachowych Powiatu Toruńskiego. Duży rozwój koła nie byłby możliwy bez finansowania zewnętrznego i wsparcia organizacyjnego. Udało się to zdobyć, dzięki Uczniowskiemu Klubowi Sportowemu „Bałagany” Łubianka, w którym koło „Szach Mat” stało się jedną z sekcji.
– Bardzo ważne jest wsparcie, które zapewnia nam dyrekcja i ścisła współpraca z rodzicami, która się nam wspaniale układa. Rodzice są bardzo mocno zaangażowani w rozwój swoich dzieci. Tworzymy dzięki temu jedną wielką rodzinę szachową – podkreśla Jolanta Młodzianowska. – Tylko współpracą możemy cokolwiek osiągnąć.
Koło „Szach Mat” nie zamierza na tym poprzestać. W czasach epidemii aktywnie bierze udział w turniejach wirtualnych. Co potem? Być może przystąpienie do zdobywania kategorii szachowych. Motywacji nie powinno zabraknąć.