Uczennice i uczniowie z Łubianki górą w zawodach szachowych
Uczennice i uczniowie Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Łubiance zajęli pierwsze miejsce w tym sezonie turnieju Enea Operator Międzyszkolna Liga Szachowa. Ten sukces nie jest stworzony z przypadku. W gminie Łubianka dużą uwagę przywiązuje się do edukacji szachowej.
Enea Operator Międzyszkolna Liga Szachowa to cykl indywidualnych turniejów, w którym zawodnicy reprezentują swoje przedszkola lub szkoły. Każdy turniej gromadzi ponad 100 młodych uczestników, podzielonych na trzy grupy wiekowe. W tegorocznej edycji wzięło udział 159 placówek.
Dyscyplina, jaką są szachy, w ostatnich latach rozwijana jest w gminie Łubianka a swój początek i intensywny rozwój zawdzięcza Szkole Podstawowej w Łubiance, gdzie zawiązane zostało Koło Szachowe Szach-Mat. Każdego roku przyciąga ono coraz więcej osób, od zerówkowiczów po ósmoklasistów, a liczba uczestników zajęć szachowych sięga nawet 40 osób. Założycielką i opiekunką koła jest pani Jolanta Młodzianowska, która podczas zajęć świetlicowych rozbudza zamiłowanie do tej królewskiej gry. Cieszy się ogromnym szacunkiem wśród rodziców, organizując w swoim wolnym czasie turnieje lokalne oraz wyjazdy na zawody w innych rejonach województwa. Pani Jolanta promuje zasady fair play, koleżeństwo oraz integrację, mobilizując rodziców szachistów do wspólnych działań.
15 czerwca 2024 r. w Dąbrowie Chełmińskiej odbył się piętnasty i ostatni w tym sezonie turniej Enea Operator Międzyszkolnej Ligi Szachowej 2023/2024. Po turnieju nastąpiło uroczyste podsumowanie klasyfikacji generalnej szkół i przedszkoli oraz wyników klasyfikacji indywidualnej. Puchar za zajęcie pierwszego miejsca pozostał w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Łubiance. Radość młodych szachistów i ich rodziców była ogromna. Jednak to nie jedyna szkoła z gminy Łubianka, która aktywnie brała udział w tej edycji turnieju szachowego. 8. miejsce zajęła Szkoła Podstawowa w Pigży, 21. miejsce Szkoła Podstawowa w Brąchnowie, 60. miejsce Przedszkole Zamkolandia z Zamku Bierzgłowskiego i 74. miejsce Szkoła Podstawowa w Wybczu.
– Niesamowite w turniejach szachowych jest to, że dzieci, które na co dzień tryskają energią, podczas rundy szachowej emanują spokojem – mówi Monika Kardach. – Szachy bardzo dużo wnoszą do edukacji. Rozbudowują one w dzieciach umiejętności analityczne, matematyczne i społeczne. Uczennice i uczniowie grają razem zarówno w szkołach, jak i potem na turniejach międzyszkolnych. Zajęcia szachowe sprawiają im ogromną przyjemność. Sukcesy młodych szach-matów to zarówno ich talent, systematyczne ćwiczenia, jak i treningi pod czujnym okiem opiekunki koła szachowego pani Jolanty Młodzianowskiej oraz instruktora szachowego pana Jakuba Dwojackiego.
W ostatnim czasie w Polsce szachy stają się coraz popularniejsze. Ma to też związek z okresem pandemii COVID-19, kiedy rozgrywki stały się popularne na stronach internetowych. Spory przyrost graczy nastąpił także po sukcesie serialu Netflixa „Gambit królowej”. Fundamentem są jednak programy edukacyjne w polskich szkołach.
– Uczestników z roku na rok przybywa – zapewnia Monika Kardach. – Na jednym z turniejów Enea Operator Międzyszkolnej Ligi Szachowej było nawet 140 zawodników. Szachy rozwinęły się nie tylko na poziomie krajowym, ale również lokalnym. Ważne są tutaj dodatkowe lekcje, czy kółka zainteresowań tworzące edukację szachową w szkołach.
Jeśli chcesz dowiedzieć się, co dzieje się w Toruniu, wejdź na nasz bliźniaczy portal tylkotorun.pl