Biblioteczny Nautilus w gminie Lubicz
Opowieści podróżników, warsztaty, piknik naukowy, wycieczka do planetarium – to propozycje projektu „Biblioteczny Nautilus”. To przykład, że biblioteka jest też kulturalnym i edukacyjnym centrum dla lokalnej społeczności.
Gminna Biblioteka Publiczna w Lubiczu Dolnym zachęca nie tylko do czytania, ale i odkrywania pasji podróżniczej. Punktem wyjścia do projektu „Biblioteczny Nautilus” stały się książki Juliusza Verne’a.
– Skupiamy się wokół jednego autora i tematu przewodniego – mówi Marzenna Wojnar, dyrektor biblioteki. – Chcieliśmy nieco przypomnieć i przybliżyć młodym czytelnikom twórczość oraz postać Verne’a, ponieważ jego książki są ponadczasowe. A przecież wszyscy lubimy podróżować i poznawać nowe miejsca.
Projekt potrwa do końca roku. Do tej pory odbyły się spotkania, m.in. ze znanym dziennikarzem, podróżnikiem i autorem książek Przemysławem Kossakowskim.
– Licznie zgromadzona publiczność została wręcz porwana przez niego w niesamowitą podróż na Filipiny, o której opowiadał w bibliotece w Złotorii – dodaje Marzenna Wojnar. – W ramach projektu uczniowie szkoły podstawowej w Złotorii odkrywali też piękno Afryki dzięki historiom Roberta Gondka, podróżnika i fotografa, który od wielu lat odwiedza kraje tego kontynentu.
W trakcie wakacji były warsztaty z Tomaszem Stochmalem, podróżnikiem, blogerem oraz autorem cyklu książek o przygodach rodziny Mataszków. Od września do grudnia zaplanowano jeszcze sporo różnorodnych działań.
– Będzie piknik naukowy z wieloma atrakcjami, na przykład mobilnym planetarium oraz przyjedzie do nas założyciel Polskiego Towarzystwa Juliusza Verne’a. Uczniowie szkoły w Lubiczu Górnym odwiedzą toruńskie planetarium. Przed nami jeszcze kolejne spotkania i warsztaty podróżnicze.
Projekt “Biblioteczny Nautilus” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.