Monety z początków państwa polskiego znalezione nad Drwęcą
Grupa pasjonatów historii z Młyńca (gm. Lubicz) dokonała niewiarygodnego znaleziska nieopodal rzeki Drwęcy. To denar krzyżowy wybity w czasach panowania Ottona II, a także dirhemy z czasów dynastii Abbasydów. Monety pochodzą z czasów, kiedy dopiero kształtowało się państwo polskie.
„Gościńcem w przeszłość” to grupa poszukiwaczy z Młyńca w powiecie toruńskim. Niedawno za pośrednictwem swoich mediów społecznościowych poinformowali o znalezieniu rzadkich monet pochodzących z początków państwa polskiego z X wieku. Wśród nich są denar krzyżowy pochodzący z niemieckiej Frankonii, wybity w czasach panowania Ottona II (973-983), a także dirhemy z czasów dynastii Abbasydów (934-940). Te ostatnie wybito w mennicy Medinat al-Salam w Bagdadzie. Istnieje prawdopodobieństwo, że znalezisko jest pozostałością szlaku handlowego. Wszystkie monety znaleziono w jednym ciągu blisko koryta rzeki.
– Wszystkie monety znalezione zostały blisko koryta rzeki, na którym być może kiedyś było rozlewisko rzeki – wyjaśnia „Nowościom” Maciej Wiśniewski, kierownik badań. – Monety znaleziono jednak w jednym ciągu, więc nie można wykluczyć, że są pozostałością szlaku handlowego, który tędy przebiegał. W tamtym czasie najcenniejszym towarem, który trafiał do krajów arabskich byli niewolnicy.
Monety zostały zabezpieczone i niewykluczone, że trafią do Muzeum Okręgowego w Toruniu.