Skwerek Zapylaczy w Złotorii już działa. Jak wyglądało otwarcie?
W niedzielę 19 maja odbyło się uroczyste otwarcie skwerku dla pszczół. Wydarzenie zgromadziło mnóstwo mieszkańców, na których czekały liczne atrakcje.
Na początku uczestnicy spotkali się w Centrum Aktywności Lokalnej Flisak w Złotorii, gdzie ogłoszono wyniki konkursu plastycznego „Wszystko o pszczołach i dzikich zapylaczach”. Dzięki udziale w konkursie dzieci dowiedziały się co nieco o życiu pszczół i dzikich zapylaczy, oraz tego, jak ważną rolę odgrywają w życiu człowieka i w funkcjonowaniu środowiska naturalnego. Wpłynęło 38 prac. Wyniki prezentują się następująco:
Uczniowie klas I – III (dzieci w wieku 7-10 lat):
- Kateryna Nozhenko 2a – I miejsce,
- Antonio Małyszczuk 3a – II miejsce,
- Aleksandra Rakowiecka 2a – III miejsce.
Uczniowie klas IV – VIII (dzieci w wieku 11 lat-14 lat):
- Natalia Roman 5b – I miejsce,
- Lena Wilmanowicz 5b – II miejsce,
- Szymon Czajka 6b – III miejsce.
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z Torunia oraz Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa Oddział Toruń przygotowały dla uczestników wydarzenia stoiska merytoryczne. Można w nich było uzyskać informacje dotyczące m.in. aktualnych dofinansowań.
„Skwerek Zapylaczy” powstał na działce u zbiegu ul. Piastów, 8 marca i Toruńskiej w Złotorii z inicjatywy Stowarzyszenia Miłośników Pszczelarstwa. Podczas festynu 19 maja nastąpiło jego uroczyste otwarcie, którego dokonali sołtyska Złotorii Katarzyna Janas, prezeska OSP Złotoria Maria Błaszczyk, przewodnicząca KGW „Przebojowe Złotorianki” Barbara Kisielewska, przewodniczący rady rodziców przy Szkole Podstawowej w Złotorii Adam Sadowski, wykładowca Katedry Agronomii Wydziału Rolnictwa i Biotechnologii Politechniki Bydgoskiej dr Piotr Wasilewski oraz prezes stowarzyszenia Andrzej Dachtera. Nie zabrakło gier, konkursów sportowych, a także warsztatów pszczelarskich i plastycznych. W organizację wydarzenia zaangażowała się grupa 20 wolontariuszy z klas 6-8 ze Szkoły Podstawowej w Złotorii oraz innych placówek.
Festyn odbędył się w ścisłej koordynacji pomiędzy sołtyską Złotorii, radą sołecką, KGW „Przebojowe Złotorianki” i OSP Złotoria. Przedsięwzięcie objęte jest honorowym patronatem starosty toruńskiego.