Gmina Łysomice zorganizowała projekcję filmu „Barbarka 1939” dla mieszkańców
Mieszkańcy gminy Łysomice w niedzielę 4 grudnia mieli okazję obejrzeć film „Barbarka 1939”, opowiadający o zbrodni pomorskiej. Wydarzenie zorganizowano w ramach gminnych obchodów Święta Niepodległości. Rozstrzygnięto także jeden z niepodległościowych konkursów.
Gmina Łysomice ponownie uczciła Święto Niepodległości. Nietypowy termin obchodów związany był z projekcją filmu „Barbarka 1939”, w realizacji którego brało udział wielu mieszkańców gminy Łysomice. Gminny samorząd miał także swój wkład finansowy w realizację filmu. Obraz o niemieckich zbrodniach na Barbarce realizował Instytut Filmowy Unisławskiego Towarzystwa Historycznego, a jego oficjalna premiera odbyła się 27 listopada. Film przygotowywano ponad 3 lata, ale trud twórców opłacił się – produkcja zebrała już setki pozytywnych recenzji. Reżyserem filmu jest Sebastian Bartkowski, prezes Unisławskiego Towarzystwa Historycznego. W filmie pojawiają się bliscy ofiar, a rozmowy z nimi przeplatają się z rekonstrukcjami wydarzeń sprzed 83 lat.
– Mieszkańcy gminy Łysomice także mieli okazję zobaczyć „Barbarkę 1939”. Projekcję w Gminnej Bibliotece Publicznej przy ul. Sadowej w Łysomicach zorganizowano w niedzielę 4 grudnia. Wstęp na wydarzenie był wolny. Zjawiło się wielu mieszkańców, dyrektorzy szkół i nauczyciele, a także gospodynie z KGW. Nie zabrakło oczywiście przedstawicieli gminy z wójtem Piotrem Kowalem i przewodniczącym Rady Gminy Łysomice Robertem Kożuchowskim na czele – wymienia Marta Lewandowska z Urzędu Gminy Łysomice.
Ponowne uczczenie Święta Niepodległości połączone zostało z kilkoma dodatkowymi atrakcjami. Uczestnicy wydarzenia mogli przede wszystkim wysłuchać koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu Chóru Cantate Domino. Rozstrzygnięto także jeden z niepodległościowych konkursów.
– Konkurs „Najsmaczniejszy rogal marciński” przeznaczony był dla osób indywidualnych oraz KGW, stowarzyszeń i klubów, działających na terenie gminy Łysomice. Uczestnicy przygotowywali min. 20 sztuk rogala marcińskiego według własnego przepisu i w niedzielę 4 grudnia dostarczali wypieki do Gminnej Biblioteki Publicznej w Łysomicach. Łącznie w konkursie wzięło udział 18 uczestników – opowiada Marta Lewandowska.
Celem konkursu było propagowanie tradycji związanej z wypiekiem rogali marcińskich, aktywizacja mieszkańców, wymiana przepisów i doświadczeń wśród uczestników konkursu oraz budowa więzi społeczności lokalnej. Komisja konkursowa oceniała nie tylko walory smakowe, ale także wizualne i nawiązanie do tradycji. 1. miejsce zdobyła Marzenna Wujak, 2. Alina Majewska, a 3. ex aequo Mirosława Sikora i Iwona Pleskot. Wyróżnienia otrzymały: Henryka Wojnowska, Krystyna Zielińska oraz Anna Bieniek. Laureaci otrzymali nagrody rzeczowe, a na koniec wydarzenia nastąpiła degustacja wypieków.