Przedszkolaki i wielka literatura. W Papowie Toruńskim czytano „Moralność Pani Dulskiej”
Przedszkole Publiczne Jelonek w Papowie Toruńskim włączyło się w ogólnopolską akcję społeczną „Narodowe Czytanie”, która propaguje znajomość literatury narodowej. Podopieczni placówki wysłuchali fragmentów „Moralności pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. W główne role wcieliły się nauczycielki z tej placówki, które w formie krótkiego spektaklu zaprezentowały dzieciom fragment utworu.
W naszym przedszkolu od wielu lat propagujemy głośne czytanie, uczestnicząc m.in. w ogólnopolskiej kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” oraz w projekcie „Mały miś w świecie wielkiej literatury”. Mamy świadomość wartości, jaką daje kontakt dzieci z żywym słowem – mówi Joanna Wojtulska, dyrektorka Przedszkola Publicznego Jelonek w Papowie Toruńskim.
29 września placówka po raz pierwszy wzięła udział w akcji „Narodowe Czytanie”, która odbywa się pod patronatem Prezydenta RP od 2012 r. Dziełem czytanym w całym kraju była w tym roku sztuka „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Ten niełatwy w odbiorze utwór został odpowiednio zaadaptowany do możliwości odbiorczych dzieci. W role pani Dulskiej, pana Dulskiego oraz córki Hesi wcieliły się dyrektorka oraz nauczycielki przedszkola.
Wybrany fragment przedstawiłyśmy w lekkiej, żartobliwej formie minispektaklu – relacjonuje Joanna Wojtulska, która również zagrała w spektaklu. – Dzieci wysłuchały tekstu z ogromną uwagą i skupieniem, a po zakończeniu czekały na ciąg dalszy, dlatego jesteśmy przekonani, że takich spotkań w przyszłości będzie w naszym przedszkolu więcej.
Młodzi widzowie po obejrzeniu spektaklu odpowiadali na pytania do przedstawionego tekstu.
Dzieci zastanawiały się m.in., co jest zdrowsze: spacerowanie w zamkniętym pokoju czy na świeżym powietrzu. Poznały też zasady działania krokomierza, czyli urządzenia do liczenia kroków – mówi dyrektorka placówki. – Spektakl został przyjęty przez młodą publiczność z entuzjazmem i nagrodzony gromkimi brawami.
Już teraz wiadomo, że sukces przedsięwzięcia zaowocuje udziałem przedszkola w akcji „Narodowe Czytanie” w kolejnych latach.
Nawet trudne lektury, a taką bez wątpienia jest sztuka „Moralność pani Dulskiej”, warto adaptować na potrzeby najmłodszych odbiorców – deklaruje Joanna Wojtulska. – Dlatego na pewno zaangażujemy się w kolejne edycje „Narodowego Czytania”.
„Narodowe Czytanie” to ogólnopolska akcja propagująca znajomość literatury narodowej. W ciągu 10 lat jej trwania w wielu miejscach w Polsce i na świecie czytano m.in. „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa czy „Balladynę” Juliusza Słowackiego.
Przedszkole Publiczne Jelonek w Papowie Toruńskim od wielu lat organizuje także inne wydarzenia promujące czytelnictwo wśród najmłodszych. Placówka co roku włącza się w akcję „Cała Polska czyta dzieciom”, w ramach której nauczyciele, bibliotekarze, rodzice, a także absolwenci przedszkola (dzieci w wieku szkolnym) czytają przedszkolakom wybrane utwory. Wspólna lektura dzieci wraz z nauczycielem to element codziennych zajęć w przedszkolu.
Ostatnio czytaliśmy np. serię popularnych książeczek dla młodszych dzieci „Kicia Kocia” autorstwa Anity Głowińskiej, opowiadających o przygodach rezolutnej kotki – mówi dyrektorka Przedszkola Publicznego Jelonek. – Literatura dla dzieci stanowi też ważny instrument dydaktyczny i wychowawczy, wspiera prawidłowy rozwój psychiczny, umysłowy i moralny dzieci. Taką rolę spełniają np. bajki terapeutyczne, poruszające ważne dla dzieci tematy. Gdy w grupie pojawia się jakiś problem, wybieramy tytuły pokazujące dzieciom, jak radzić sobie z emocjami czy postępować w trudnych sytuacjach. Angażujemy też same dzieci oraz ich rodziców, którzy wybierają wspólnie ciekawe lektury i następnie prezentują je innym – opisuje Joanna Wojtulska.