Zakończyła się realizacja projektu „Lider dla seniorów” w gminie Łysomice [ZDJĘCIA]
Warsztaty pierwszej pomocy, zajęcia z zielarstwa i rękodzielnictwa, nauka obsługi komputera i pogadanki historyczno-edukacyjne. Tak spędzali czas seniorzy z gminy Łysomice, uczestniczący w projekcie „Lider dla seniorów”. Uczestnicy i organizatorzy projektu nie kryli satysfakcji z osiągniętych efektów działań.
Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Łysomice zakończyło realizację projektu pn. „Lider dla seniorów”. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie grant, pozyskany z LGD Ziemia Gotyku, a współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. Projekt rozpoczął się 1 lutego ub.r., a zakończył 30 czerwca 2021 r.
– Początkowo planowaliśmy szybsze zakończenie realizacji projektu, jednak sytuacja pandemiczna pokrzyżowała nam szyki. Ostatecznie udało nam się jednak zrealizować do końca wszystkie zamierzenia – ocenia Marek Komuda, prezes Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Łysomice oraz koordynator projektu „Lider dla seniorów”.
Celem projektu była aktywizacja społeczna osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, w tym w szczególności osób niesamodzielnych oraz korzystających z pomocy społecznej, głównie z obszaru objętego Programem Rewitalizacji Gminy Łysomice. Projekt objął wsparciem 55 osób (40 kobiet i 15 mężczyzn) z miejscowości Łysomice, Ostaszewo, Zakrzewko, Lulkowo i Kowrózek. Uczestnicy podzieleni zostali na trzy grupy. Dwie z nich odbywały zajęcia w Centrum Animacji Kultury w Łysomicach, a jedna – w świetlicy wiejskiej w Ostaszewie.
– W ramach projektu organizowaliśmy spotkania i warsztaty o charakterze integracyjnym, edukacyjnym i kulturalnym, które przyczyniły się do integracji uczestników i w konsekwencji poprawy ich sytuacji społecznej. W większości byli to seniorzy, dla których uczestnictwo w kreatywnych zajęciach i możliwość nawiązywania relacji społecznych okazały się bardzo dużą wartością – tłumaczy Marek Komuda.
Łącznie w ramach projektu przeprowadzono cztery działania. Pierwszym z nich były warsztaty z zakresu instrumentów aktywizacji społecznej. Zorganizowano w ich ramach zajęcia z pierwszej pomocy medycznej, terapię ogólną oraz poradnictwo psychologiczne indywidualne i grupowe. Drugim działaniem były warsztaty historyczno-edukacyjne, przeprowadzone w Regionalnej Izbie Historii i Tradycji w Łysomicach. Następnie uczestnicy mieli okazję wziąć udział w warsztatach pracy twórczej o charakterze terapeutycznym i integracyjnym.
– Cieszyły się one bardzo dużą popularnością. Przygotowaliśmy dla seniorów m.in. warsztaty z zielarstwa, na których mogli przygotować własne zioła oraz dowiedzieć się o zaletach konkretnych ziół. Odbyły się także warsztaty komputerowe z prostymi ćwiczeniami, dotyczącymi obsługi stron internetowych, wysyłania e-maili czy dokonywania płatności internetowych. Seniorzy brali także udział w warsztatach rękodzielniczych i uczyli się, jak nakrywać stół i składać serwetki czy wykonywać ozdoby i bukiety – wymienia Marek Komuda.
Ostatnim działaniem, zorganizowanym w ramach podsumowania projektu, było wydarzenie integracyjne pn. „Aktywnie z grillowaniem w tle”. Odbyło się ono 11 czerwca przy świetlicy wiejskiej w Wytrębowicach. Pojawili się wszyscy uczestnicy projektu, którzy mogli wziąć udział w zajęciach teoretycznych ze zdrowego grillowania, prowadzonych przez dyrektora Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Toruniu, a następnie – pod okiem firmy gastronomicznej – samodzielnie przygotować potrawy z grilla. Nie zabrakło konkursów z nagrodami.
– Na uroczystym zakończeniu realizacji projektu pojawili się zaproszeni członkowie Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Łysomice, wójt gminy Piotr Kowal, przewodniczący Rady Gminy Łysomice Robert Kożuchowski, prezes LGD Ziemia Gotyku wraz z pracownikami, pracownicy Urzędu Gminy Łysomice oraz sołtysi. Wszyscy mogli skosztować przygotowanych wcześniej przez uczestników projektu potraw z grilla – dodaje Marek Komuda.
Uczestnicy projektu mogli liczyć nie tylko na bezpłatny transport na zajęcia, ale także na napoje i obiad w ich trakcie oraz materiały szkoleniowe.
– Jesteśmy bardzo zadowoleni z realizacji projektu. Udało nam się osiągnąć zamierzone cele, czyli wzrost aktywizacji społecznej oraz podniesienie poziomu kompetencji społecznych u uczestników. Seniorzy także nie kryli satysfakcji z odbytych warsztatów – podsumowuje Marek Komuda.