Chełmża aktywizuje mieszkańców! Miasto prowadzi warsztaty w Spotykalniach
Chętni mieszkańcy miasta mogą brać udział w warsztatach i zajęciach prowadzonych w Spotykalniach. To miejsca otwarte wraz z Lokalną Grupą Działania „Ziemia Gotyku”. Każdy znajdzie tam coś dla siebie!
Głównym celem projektu jest zwiększenie aktywności społecznej mieszkańców poprzez organizację wydarzeń, spotkań kulturalnych, edukacyjnych czy integracyjnych. Spotykalnie, czyli Centra Aktywności Lokalnej, zostały otwarte w Chełmży, a także okolicznych gminach: Chełmża, Łysomice, Papowo Biskupie, Łubianka.
Chełmżanie już korzystają z prowadzonych w Spotykalniach warsztatów. Tworzą ozdoby, malują, a nawet budują ławki z palet, wykorzystując ideę recyklingu. Tematyka zajęć obejmuje rękodzieło (np. florystykę, decoupage, szycie czy szydełkowanie), warsztaty prozdrowotne (kulinarne, zielarskie, jogę i zdrowy kręgosłup) czy artystyczno-edukacyjne (wokalne, teatralne, dziennikarskie, z robotyki). Dodatkowo Spotykalnie oferują spotkania ze specjalistami, np. dietetykiem. W planach są także spotkania integracyjne dla uczestników warsztatów i mieszkańców Chełmży – ognisko integracyjne, rajd rowerowy, spacer historyczny czy wycieczka po obszarze Lokalnej Grupy Działania „Ziemia Gotyku”.
– Wszystkie te działania przyczynią się do podniesienia wiedzy i rozwijania umiejętności na wielu płaszczyznach, zwiększy się zaangażowanie mieszkańców w życie kulturalne i społeczne gminy – mówi Wioleta Derkowska z Urzędu Miasta Chełmża. – Utworzenie miejsca aktywnej integracji i organizacja cyklicznych spotkań nie tylko przyczyni się do pobudzenia aktywności i systematycznego udziału w życiu społecznym, lecz także do zmniejszenia poczucia osamotnienia i izolacji. Wspólne warsztaty/spotkania/wydarzenia będą sprzyjać integracji, nastąpi także wzrost zaangażowania uczestników we wzajemne wspieranie się i rozwiązywanie codziennych problemów, świadczenie sobie wzajemnych usług czy dzielenie się swoimi zasobami.
W Chełmży Spotykalnie mieszczą się w Chełmżyńskim Ośrodku Kultury, Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. J. Prejsa i Środowiskowym Centrum Aktywności w Chełmży.
Z kolei dla młodzieży w wieku 13-25 lat w każdej z gmin utworzono Akademię Młodych Liderów. Młodzi będą uczestniczyć w warsztatach skierowanych bezpośrednio do nich, zgodnie z ich zainteresowaniami. W ofercie dla nastolatków i młodych dorosłych znajdą się wydarzenia integracyjne czy wyjazd dla wszystkich uczestników. Zwieńczeniem projektu będzie konkurs „Młodzi z inicjatywą”, w którym grupa będzie miała za zadanie wypracować pomysł na działanie edukacyjne, kulturalne czy sportowe, a także zrealizować i rozliczyć projekt zgodnie z zasadami wskazanymi w regulaminie.