Chełmżę każdego dnia zmieniamy wspólnie [ROZMOWA]
O pierwszych miesiącach urzędowania, a także realizowanych i planowanych przedsięwzięciach rozmawiamy z burmistrzem Chełmży Pawłem Polikowskim:
Cztery miesiące pracy dla miasta na stanowisku burmistrza to niedługi okres, ale wystarczający na pierwsze refleksje i przemyślenia. Jaki to był dla pana czas?
Intensywny i przepełniony ciężką pracą, właściwie bez czasu na możliwość spokojnego wdrożenia się w bieżące sprawy – przypominał raczej skok na głęboką wodę. Życie miasta toczy się w swoim tempie. Zostając burmistrzem, trzeba od razu pochylić się nad problemami mieszkańców i wyzwaniami stojącymi przed miastem. Są zadania, które trzeba zakończyć i odebrać. Działania w toku, które musimy kontynuować oraz takie, o które dopiero musimy zabiegać, a czas na składanie wniosków o dofinansowania zewnętrzne jest krótki, więc żaden z planów nie może zostać odłożony na później. Wspólnie z doświadczonym zespołem Urzędu Miasta Chełmży i jednostek podległych staraliśmy się w tym czasie i nadal staramy wszystkim wyzwaniom i nowym planom sprostać. Choć cztery miesiące to niedługi czas, wiele istotnych rzeczy w tym okresie zdążyliśmy zrobić.
Jakich zmian doczekali się już i doczekają w niedalekiej przyszłości mieszkańcy?
Odebraliśmy kilka ważnych inwestycji. Wśród zakończonych działań są m.in. remonty ul. Mickiewicza i ul. Dworcowej. Wyłoniliśmy też wykonawców i podpisaliśmy umowy na kolejne przedsięwzięcia, w tym m.in. przebudowę ul. Rynek Bednarski i ul. Rybaki – to zadanie lada moment się rozpocznie. Złożyliśmy także wnioski do Rządowego Programu Rozwoju Dróg na budowę drogi przy ul. Buczek – od Chełmińskiego Przedmieścia do granic administracyjnych miasta – oraz na zakończenie remontu ul. Hallera – odcinka od ul. Piotra Skargi do ul. Polnej. W tym roku zrealizujemy jeszcze brakujący fragment chodnika od ul. Słonecznej do Strużala, do granic administracyjnych miasta, wraz z bezpiecznym przejściem. Dużo zadziało się w tej materii.
Co poza inwestycjami drogowymi?
Podpisaliśmy umowę na remont orlika przy ul. 3 Maja. Zaplanowaliśmy tu nawierzchnię najwyższej klasy, z certyfikatem FIFA. Jestem przekonany, że przyczyni się to do jeszcze prężniejszego rozwoju szkółki piłkarskiej Legii Chełmża i zwiększy komfort mieszkańców korzystających z orlika. Zrealizujemy także przebudowę zaplecza sanitarnego, które służy też m.in. siatkarzom plażowym czy tenisistom ziemnym, jak również plażowiczom z pobliskiej plaży miejskiej. Prace zrealizujemy także na stadionie – będą to działania związane z oświetleniem i wymianą ogrodzenia, poszerzeniu ulegnie boczne boisko treningowe. Wśród innych działań jest również m.in. montaż fotowoltaiki na budynku Szkoły Podstawowej nr 2. Ta na budynku Chełmżyńskiego Ośrodka Kultury i basenu jest już założona i uruchomiona. Przed nami jeszcze m.in. wymiana ponad stu opraw oświetleniowych na LED, w ramach współpracy Energa będzie również realizować wymiany na należących do niej oprawach. W lipcu zawarliśmy także umowę na trzy zadania inwestycyjne dotyczące przebudowy stacji uzdatniania wody – na to duże i ważne przedsięwzięcie pozyskaliśmy ponad 15 mln zł. W najbliższych latach takich większych inwestycji będzie więcej.
Zmian ma doczekać się m.in. chełmżyński rynek.
Zrewitalizujemy kilka miejsc. Rynek przejdzie dużą transformację – oprócz wymiany nawierzchni zazielenimy go, pojawią się nowe elementy małej architektury, tj. m.in. ławki i kosze na śmieci, a także nowa fontanna. Rewitalizację przejdzie też park, a przebudowę m.in. ścieżka na Stolbudzie. Zrealizujemy psi park oraz zielone miejsce spotkań na działce przy ul. Polnej.
Rodziców z pewnością ucieszy pierwszy miejski żłobek?
Na jego budowę pozyskaliśmy ponad 3,5 mln zł. Latem 2026 r. powinien już cieszyć rodziców i opiekunów dzieci. Będzie to pierwszy publiczny żłobek na terenie miasta. Placówka zostanie wybudowana na obecnie niezagospodarowanym terenie zielonym u zbiegu ulic Polnej i Spokojnej. Zaplanowaliśmy budowę obiektu z przeznaczeniem na trzyoddziałowy żłobek dla około 50 dzieci. Według wstępnych założeń będzie to budynek parterowy. Obiekt wyposażony zostanie we wszystkie niezbędne instalacje oraz przyłącza. Przewidujemy również zagospodarowanie terenu wokół budynku, w szczególności wykonanie placu zabaw, parkingu, oświetlenia i ogrodzenia.
Komfortem jest także dostęp do mieszkań. Czy w tym zakresie planowane są jakieś inwestycje?
W ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej będziemy budować mieszkania pomiędzy ul. Broniewskiego a ul. 3 Maja. To duży grunt, który pozwoli na budowę ponad 100 mieszkań lub więcej.
Formuła SIM jest bardzo atrakcyjna dla zainteresowanych. Pozwala na budowę mieszkań komunalnych o wysokim standardzie – z windą czy parkingiem podziemnym, dając wynajmującym możliwość dojścia do własności.
Wrzesień to koniec sezonu letniego. Był to całkiem bogaty sezon kulturalny. Co dalej?
Za nami przede wszystkim 44. Dni Chełmży i wiele inicjatyw realizowanych przez nasze instytucje kultury, organizacje pozarządowe i mieszkańców, także OSiT i kluby sportowe. Rozpoczynamy już przymiarki do 45. Dni Chełmży oraz całego przyszłego wakacyjnego kalendarza imprez, które wypełnią nie tylko scenę na wodzie, ale także inne przestrzenie miasta. Chciałbym również szerzej rozwinąć współpracę z lokalną branżą gastronomiczną. Mam nadzieję, że każdy w przyszłorocznej ofercie znajdzie coś dla siebie. Liczę na dalszy owocny rozwój współpracy z gminą Chełmża. Najpewniej i w kolejnym sezonie niejeden raz połączymy siły.
Czego w takim razie panu życzyć na ten przyszły czas?
Energii i sił do pracy – nie tylko mnie, ale całemu zespołowi osób i instytucji pracujących na co dzień dla Chełmży, bo miasto zmieniamy wspólnie.