Gmina Obrowo. 80 podopiecznych GOPS otrzymało paczki na święta
80 podopiecznych Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Obrowie w okresie świąt otrzymało paczki z artykułami spożywczymi. Przez trzy dni rozwozili je pracownicy GOPS-u, a także lokalni strażacy oraz wójt i sekretarz gminy Obrowo. Dzięki temu potrzebujący mieszkańcy gminy mogli pozwolić sobie na wyprawienie świąt z prawdziwego zdarzenia. O bożonarodzeniowy klimat postarały się także dzieci z gminnych szkół.
Osoby starsze, samotne czy niesamodzielne z gminy Obrowo mogą liczyć na wsparcie. W czasie świąt kolejny raz otrzymały paczki ze słodyczami i świątecznymi potrawami, wśród których nie zabrakło pierogów, pasztecików, śledzi w śmietanie, zupy grzybowej, sałatek warzywnych, serników, makowców, ciast z galaretką. Dodatkowo specjalnie na dzień dostarczenia paczki przygotowywano też ciepły obiad.
Świąteczne paczki rozwożono potrzebującym przez trzy dni. Zaangażowali się w to nie tylko pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, ale też członkowie Ochotniczych Straży Pożarnych z Kawęczyna, Szembekowa, Dobrzejewic i Osieka nad Wisłą. Pomogły też władze gminy – paczki osobiście rozwozili wójt gminy Obrowo Andrzej Wieczyński, sekretarz gminy Mirosława Kłosińska i przewodniczący Młodzieżowej Grupy Doradczej przy wójcie gminy Obrowo Adrian Gąsiorowski. Paczki trafiły do łącznie 80 rodzin.
– Często podkreślam, że mamy w gminie wspaniałych mieszkańców, ludzi o dobrych sercach. Akcja obdarowywania podopiecznych GOPS-u paczkami jednoczy nas i pokazuje, że razem możemy bardzo wiele. Dziękuję pracownikom GOPS-u za organizację tego przedsięwzięcia, które łączy kilkulatków, młodzież, dorosłych i tych najstarszych. Doceniam wasze starania, widzę uśmiechy, ale zauważam też oczywiście zmęczenie. Dziękuję wszystkim za ten wyjątkowy czas spotkań i życzliwości, który przypomina nam, co jest w życiu najważniejsze – mówi wójt Andrzej Wieczyński.
Obrowski GOPS każdego roku w okresie świąt obejmuje opieką mieszkańców gminy – osoby starsze, samotne i niesamodzielne. Pandemia nieco zmieniła jednak formy wsparcia. Wcześniej tradycyjnie odbywały się wspólne wigilie, podczas których mieszkańcy mogli się lepiej poznać i wspólnie śpiewać kolędy.
– Dzieliliśmy się opłatkiem, wymienialiśmy upominkami. Na to spotkanie czekaliśmy wszyscy. Przygotowywaliśmy się do niego wiele tygodni naprzód – wspomina Renata Kwiatkowska, kierowniczka GOPS-u w Obrowie. – Dowoziliśmy naszych podopiecznych na gminną wigilię, a uroczystość na długi czas pozostawała w pamięci. Żałujemy, że epidemia uniemożliwia nam tę ważną integrację.
W zeszłym roku z uwagi na pandemię trzeba było nieco zmienić przyzwyczajenia. Wtedy wspólne wigilijne spotkanie nie było możliwe, dlatego pracownicy GOPS-u zaczęli odwiedzać swoich podopiecznych, dostarczając im paczki do domów. Poza żywnością można w nich znaleźć także inne rzeczy.
– Podopiecznym przekazujemy także przepiękne, kolorowe kartki świąteczne, które wykonują dzieci ze wszystkich gminnych szkół. Kartki i ozdoby bardzo cieszą odwiedzanych. Czytają je, oglądają i stawiają na honorowym miejscu, przy choince. Zawsze proszą o przekazanie podziękowań dzieciom za te piękne prace. W ich imieniu z przyjemnością więc to robię – mówi Renata Kwiatkowska.
W przygotowania zaangażowały się dzieci ze szkół podstawowych w Obrowie, Osieku nad Wisłą, Łążynie II i Dobrzejewicach, a także z przedszkoli w Brzozówce i Obrowie. Oprócz kartek od dzieci z gminnych szkół, w paczkach znaleźć można także świąteczne stroiki wykonane przez uczestników zajęć Lokalnego Ośrodka Wiedzy i Edukacji w Obrowie. LOWE to projekt, na który gmina Obrowo wraz ze Szkołą Podstawową w Obrowie pozyskała grant w wysokości ponad 200 tys. zł.
Przygotowanie bożonarodzeniowych paczek było możliwe dzięki udziałowi sponsorów. Oprócz wspomnianych wcześniej pracowników GOPS-u, strażaków, szkół, LOWE i władz gminy, swój udział mieli także lokalni przedsiębiorcy, sołectwo Zawały czy Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Podaj Rękę” w Obrowie.
– Do wszystkich państwa kieruję wyrazy uznania za przygotowanie i wsparcie tej wyjątkowej akcji – dziękuje wójt Andrzej Wieczyński.
Mobilizacja całej lokalnej społeczności pozwoliła kilkudziesięciu rodzinom spędzić święta przy zastawionym stole. Nie było co prawda tradycyjnej wspólnej wigilii, ale GOPS i tak zadbał o to, by jego podopieczni poczuli świąteczny klimat. A mieszkańcy gminy kolejny raz pokazali, że można na nich liczyć.