Podsumowujemy rundę wiosenną piłkarzy i kolarzy z gminy Obrowo
Jesień w sportach zespołowych oznacza zazwyczaj początek nowego sezonu. W gminie Obrowo wiele zespołów rozpoczęło już rozgrywki i przed sobą ma walkę o kolejne cele. Poprzedni sezon zakończył się wiosną. Szczególne powody do zadowolenia mieli kolarze, którzy osiągali bardzo dobre wyniki w zawodach. Nieco mniej szczęścia miały kluby piłkarskie, choć i tu nie brakowało mniejszych sukcesów. Sprawdzamy, jak poradziły sobie drużyny z terenu gminy w minionej rundzie wiosennej.
Klub Sportowy Orzeł Głogowo
Drużyna z Głogowa w minionym sezonie zajęła dopiero 13. miejsce w tabeli Klasy A. Na wiosnę rozegrała 14 kolejek, ale nie udało się wspiąć choćby do górnej połowy tabeli. Niemałą przeszkodą dla Orła okazała się pandemia koronawirusa. Przerwa w rozgrywkach spowodowała, że mecze odbywały się później w środku tygodnia. W normalnym trybie rozgrywane są w weekendy. Taka zmiana odbiła się na sytuacji kadrowej głogowskiej drużyny. W tygodniu zawodnicy musieli chodzić do pracy, więc często na mecz nie można było wystawić optymalnej jedenastki. To oczywiście przełożyło się na wyniki.
Sytuacja miała też jednak swoje plusy. W szeregach drużyny z Głogowa często występowali młodzieżowcy, dla których było to szansą do złapania minut w wyższej klasie rozgrywkowej. To dla nich dobry prognostyk przed rozgrywkami Klasy B.
W obecnym sezonie drużyna prowadzona przez trenera Macieja Kordowskiego rozegrała już dwa mecze – oba zakończone zwycięstwem kolejno 6:0 z KS Steklin i 3:2 ze Spartą Łubianka. Początek sezonu napawa więc optymizmem.
Orzeł Głogowo poza seniorską drużyną prowadzi również grupy młodzieżowe – Żak (dla dzieci poniżej 9 lat), Orlik (do 11 lat), Młodzik (do 13 lat) i Trampkarz (do 15 lat). Młodzieżowcom w ubiegłym sezonie poszło nieco lepiej niż seniorom. Najmłodsi zajęli w swojej lidze 4. miejsce na 16 drużyn. Dobra dyspozycja meczowa pozwoliła im znaleźć się w czołówce. Nieco słabiej poszło Orlikom. W lidze liczącej 13 zespołów zajęli miejsce dokładnie w środku stawki. Sezon zakończyli na 6. pozycji w tabeli. Bardzo dobrymi wynikami mogą się pochwalić Młodzicy. Na 7 drużyn w swojej lidze zajęli 2. miejsce. W grupie wiekowej Trampkarzy tylko 6 klubów z regionu wystawiło swoje zespoły. Młodzi piłkarze Orła Głogowo zajęli tu 4. miejsce.
Wszystkie młodzieżowe drużyny Orła prowadzi trener Marcin Białek. Treningi odbywają się trzy razy w tygodniu i trwają około 90 minut.
UKS Kometa Obrowo
Kolarze Komety w maju i czerwcu wystartowali w aż 12 wojewódzkich lub ogólnopolskich wyścigach szosowych. W nich najlepszym wynikiem pochwalić się mógł Krzysztof Gurzyński, który zajął drugie miejsce w klasyfikacji generalnej „Małego Wyścigu Pokoju”, wygrywając przy tym jeden z etapów. Największe sukcesy przyszły jednak wraz z początkiem lipca podczas Pucharu Polski Juniorów w Szczecinie. Tam drużynowo Kometa wywalczyła 1. i 2. miejsce, zaś indywidualnie – 2., 3., 4. i 6. miejsce. Zuzanna Charyga i Oliwia Gerc zostały wicemistrzyniami Polski w sprincie drużynowym oraz wyścigu drużynowym na dochodzenie. Obie świetnie poradziły sobie również indywidualnie. Oliwia Gerc wywalczyła brązowy medal w sprincie klasycznym, a tuż za nią, na 4. pozycji uplasowała się Zuzanna Charyga. W wyścigu keirin zajęły natomiast kolejno 4. i 6. miejsce.
Wśród męskiej części drużyny również nie zabrakło sukcesów. Tomkowi Błażejewskiemu udało się wygrać dwa złote medale – w sprincie drużynowym i w wyścigu drużynowym na dochodzenie. Szymon Wiśniewski oprócz tego zdobył także wicemistrzostwo w wyścigu indywidualnym na dystansie 2 km.
4 lipca ostatnie zawody w pierwszej części sezonu rozegrała również druga grupa Komety. W Rogóżnie czekał ich bardzo trudny wyścig. Kluczowe wzniesienie liczyło średnio 10 proc. nachylenia przez aż 700 m i to tam rozstrzygnęły się zawody. Do podium zabrakło niewiele. W dużej mierze dało o sobie znać zmęczenie sezonem – dla kolarzy Komety był to dziewiąty weekend z rzędu ze startem w wyścigach szosowych. Kolejne zawody odbyły się w sierpniu. Kolarze wybrali się na Tour de Pologne Junior, które każdego roku przyciąga najlepszych zawodników z całej Polski. Kometa w składzie Sandra Kaczmarek, Natalia Konczalska, Krzysztof Gurzyński i Hubert Gil wystartowała pod szyldem Copernicus Toruń. Tam również udało się wywalczyć wysokie lokaty. Krzysztof Gurzyński na jednym z etapów zajął 2. miejsce. Copernicus zajął drugie miejsce w klasyfikacji drużynowej Tour de Pologne.
Impact Obrowo
Piłkarze z Obrowa wiosną zakończyli ligowe zmagania na 8. miejscu, zdobywając 13 punktów w 13 meczach w ramach Futbol-Areny. W trakcie rozgrywek widoczne były wahania formy – porażki z drużynami z dołu tabeli przeplatali ze zwycięstwami z czołowymi drużynami. Niezwykle emocjonująca była tu końcówka sezonu. Na kolejkę przed końcem mierzyli się z zespołem, który na koncie miał tylko jedną przegraną. Porażka w tym meczu dla Impactu oznaczała spadek. Mimo różnicy 21 punktów w tabeli, spotkanie zakończyło się wynikiem 3:3 i awansem piłkarzy z Obrowa o kilka pozycji. W rundę jesienną Impact wszedł bardzo dobrze. Po czterech kolejkach są jedyną drużyną z kompletem zwycięstw i zajmują pewne 1. miejsce w lidze. Drużyna mająca za cel nawiązanie do tradycji niegdysiejszej Unii Obrowo wygląda coraz lepiej. Niedawno zespół powiększył się o kilku młodych zawodników. Najważniejsze to utrzymać dobrą atmosferę i zgranie.
Impact Obrowo to nie tylko ligowe zmagania. Piłkarze chętnie angażują się w pomaganie. W trakcie wiosennych rozgrywek zorganizowali zbiórkę dla chorej Lenki Borkowskiej. Zorganizowali też turniej „Sportowcy dla Lenki”. Łącznie na pomoc dziewczynce zebrali 4,6 tys. zł.
UKS Feniks Obrowo
Kolejna drużyna piłkarska z Obrowa. Specjalizuje się w szkoleniu młodzieży. Prowadzi zajęcia dla grup wiekowych od 4. do 12. roku życia. W styczniu Feniks zorganizował ferie zimowe dla swoich podopiecznych, gdzie poza sportowymi zajęciami odbywało się też wiele innych aktywności.
Prowadzenie zajęć w dużej mierze było utrudnione przez pandemię. Kiedy jednak można było powrócić do treningów, młodzi piłkarze zameldowali się na boisku. Zajęcia odbywają się w Obrowie, Silnie, Osieku nad Wisłą i Dobrzejewicach, w podziale na grupy wiekowe 4-6, 7-9 i 10-12. W czerwcu, idąc śladami Impactu Obrowo, zorganizowali turniej piłki nożnej rodziców „Gramy dla Lenki”, w czasie którego udało się zebrać prawie 4 tys. zł na leczenie. Poza turniejem odbył się wtedy także piknik, będący kolejną okazją do integracji.
W lipcu w Szkole Podstawowej w Obrowie odbyły się półkolonie letnie, w ramach których młodzież uczestniczyła nie tylko w zajęciach sportowych, ale także w wielu grach i zabawach. Odbyła się wtedy również wycieczka do Torunia. Młodzież bardzo chętnie uczestniczy w piłkarskich zajęciach, nad którymi od początku działalności Feniksa czuwają trenerzy Jacek Makowski i Tomasz Rumiński. Akademia na piłkarskiej mapie Obrowa znajduje się już od 9 lat.