Pieniądze na rozwój małych ojczyzn
Samorząd lokalny musi mierzyć się z zadaniami postawionymi przez administrację centralną. Wśród nich są takie kwestie jak np. zapewnienie odpowiedniego poziomu opieki zdrowotnej, zagwarantowanie bezpłatnej edukacji publicznej w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych oraz dbanie o stan dróg.
Aby móc realizować wszystkie te zadania, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania gminy, potrzebne są środki finansowe. Jednym ze źródeł ich pozyskiwania są wpływy z podatku PIT. Trafiają one do tych gmin, w których są zameldowani płatnicy. Dlatego ważne jest to, aby płacić podatki tam, gdzie się mieszka i być tam zameldowanym. Dzięki temu ma się swój wkład finansowy w rozwój lokalnej społeczności.
Obecnie do gmin trafia ponad 38 proc. środków pochodzących z puli rocznej PIT-u, natomiast powiat otrzymuje w ramach tego podatku około 10 proc. wszystkich środków. Pieniądze te mają znaczenie w ustaleniu tego, w jakim kierunku będzie prowadzona polityka inwestycyjna danej jednostki samorządu terytorialnego. Tak o niektórych projektach zrealizowanych dzięki wpływom z podatku dochodowego mówi starosta toruński Marek Olszewski:
Z całą pewnością dzięki dobrze skonstruowanemu budżetowi możemy budować kolejne ścieżki rowerowe i rozbudowywać istniejące. Udało się nam wybudować siedzibę dla Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Dobrzejewicach, którą oddaliśmy w zeszłym roku. Zbudowaliśmy ją praktycznie ze środków własnych, bez dofinansowania zewnętrznego, w czym pomogły nam wpływy z podatku PIT.
Wśród innych przykładów inwestycji, które realizowano przy użyciu pieniędzy mieszkańców płacących podatki, można wymienić teren rekreacyjny w Szerokopasie (gm. Chełmża) czy też wiatę i drogę rowerową biegnącą przy drodze powiatowej między Grzywną a Kuczwałami.
Jednym z najważniejszych zadań samorządu jest prowadzenie szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Ministerstwo Edukacji i Nauki co roku przekazuje subwencję oświatową. Obecnie jej kwota na jednego ucznia to 6118 zł.
Subwencja oświatowa nie pozwala w pełni zrealizować wszystkich istotnych zadań w tym zakresie, dlatego z pieniędzy z podatku współfinansujemy remonty szkół ponadpodstawowych na terenie powiatu – zaznacza starosta.
Pieniądze z podatku PIT są wykorzystywane także przy przebudowach i remontach dróg lokalnych, służą również do utrzymywania usług, takich jak transport autobusowy czy utrzymanie sieci kanalizacyjnej. Warto upewnić się, że środki pochodzące z naszych podatków trafią tam, gdzie mieszkamy i gdzie jesteśmy zameldowani. Płacenie podatków w miejscu swojego zamieszkania stanowi istotny wkład w rozwój naszej małej ojczyzny i poprawę jakości usług publicznych, szczególnie że samorządom nie zawsze udaje się uzyskać dofinansowanie do różnych istotnych inwestycji ze środków zewnętrznych.