Pompy ciepła. Kiedy warto zamontować?
Pompy ciepła cieszą się popularnością jako alternatywa dla konwencjonalnych systemów ogrzewania. Ale czy zawsze ich instalacja jest zasadna?
W świetle przepisów – czy to uchwały antysmogowej, ograniczającej niską emisję, czy planowanych od 2030 r. zmian wg tzw. budynkowej dyrektywy EPBD (odchodzenie od paliw kopalnych) – pompy ciepła wydają się rozwiązaniem ekologicznym, wygodnym i w powszechnym mniemaniu finansowo korzystnym.
Za instalowaniem pomp ciepła przemawiają: bezpieczeństwo, rozwiązanie przyjazne dla środowiska, bezobsługowy i wygodny system, relatywnie niski pobór prądu, żywotność, niewielkie wymagania przestrzeni. Argumenty przeciw – dla niektórych nieco uciążliwy poziom hałasu, zależność od energii elektrycznej, wysoka cena (głównie zakupu), ryzyko awarii w modelach niższej klasy. Wokół pomp ciepła narosło też trochę mitów – że to najlepsze źródło ogrzewania bez względu na okoliczności, sprawdzi się w każdej przestrzeni i w każdym domu, do tego szybki zwrot kosztów instalacji.
Jednak do tematu trzeba podejść racjonalnie. Często samemu trudno to ocenić i oszacować, dlatego warto zdać się na opinię fachowców. Na lokalnym rynku instalacją i wymianą źródeł ogrzewania domów zajmuje się firma HYDRO-BETPOL z Silna w gminie Obrowo, specjalizująca się w instalacjach wodno-kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych i klimatyzacyjnych. Bardzo dużo zleceń dotyczy właśnie wymiany źródeł ciepła.
– Wynika to z rosnącej świadomości ludzi, że konieczne jest przejście na inne rozwiązania. Plus przepisy, które to regulują – mówi Paweł Grabowski, współwłaściciel spółki HYDRO-BETPOL. – Odchodzi się od tradycyjnych pieców, szczególnie w starszych domach, które jednak spełniają kryteria dla instalacji nowoczesnych systemów grzewczych, takich jak pompy ciepła czy kotły na pellet. Wybór systemu ogrzewania zależy głównie od stanu budynku. Jednak zainstalowanie na siłę pompy ciepła i przekonywanie, że to doskonałe rozwiązanie, jeśli budynek nie jest do tego przystosowany – nie jest dobrym wyjściem.
Od czego więc zależy, czy możemy i czy opłaca nam się montować pompę ciepła, a nie akurat inne urządzenia grzewcze? Do każdego trzeba podejść indywidualnie.
– Nie można nikomu narzucać rozwiązań, które nie pasują do danego budynku lub będą generować ogromne zużycie energii elektrycznej. Dlatego ważne jest, aby odpowiednio dobrać źródło energii i nie zawsze będzie to pompa ciepła.
Dlatego pracownicy firmy HYDRO-BETPOL najpierw dokładnie zapoznają się z sytuacją, wymaganiami, możliwościami, dotychczasowymi kosztami ogrzewania, stanem budynku, wyliczeniami itp.
– Wyliczenia zwykle opieramy na danych dostarczonych przez klienta. Jeśli informuje nas, że spalił przykładowo cztery tony węgla, to możemy na tej podstawie obliczyć wytworzone ciepło oraz potrzebną ilość do ogrzania budynku i wyprodukowania określonej ilości ciepłej wody użytkowej. To jest pierwszy krok do określenia, czy możemy zastosować pompę ciepła. Jeśli nasze obliczenia pokażą, że na przykład izolacja budynku lub stolarka okienna i drzwiowa nie pozwalają na wykorzystanie źródeł niskotemperaturowych, odradzamy to klientowi. Istnieją pompy wysokotemperaturowe, ale wiąże się to z wyższymi kosztami urządzenia. Należy również rozważyć, czy stać nas na takie rozwiązanie. Po wyborze urządzenia możemy określić, czy klient jest w stanie ponieść koszty zużycia energii elektrycznej przez pompę. Jeśli wiemy, że pompa zużywa na przykład 3,5 do 4 tys. kWh rocznie, mnożąc to przez aktualną cenę energii, możemy dać klientowi jasną odpowiedź, czy to rozwiązanie jest dla niego odpowiednie, jeśli sam dokona kalkulacji kosztów.
Równie ważna jest jakość urządzeń, które trafiają do klientów HYDRO-BETPOL-u. Pracownicy firmy nie ograniczają się jedynie do wykonania zlecenia i montażu. Są to także fachowe porady i uzasadnienie wyboru.
– Nie instalujemy urządzeń, które są nam nieznane, nie zostały przez nas przetestowane i sprawdzone. Te, które polecamy i montujemy – znamy ich zachowanie, zużycie energii, parametry, jak sprawdzają się w praktyce. Jeśli chodzi o pompy ciepła czy ogrzewanie podłogowe na pellet, to współpracujemy z kilkoma zaufanymi producentami. Wiemy, że ich produkty są niezawodne, efektywne i nie sprawiają kłopotów.
Wszystkie spotkania, dokładne wyliczenia i polecenia są po to, by użytkownik miał jak najmniej problemów, zarówno w obsłudze, jak i pod kątem zużycia energii. Ważne, aby zmiana systemu ogrzewania, na przykład z kotła na ekogroszek na pompę ciepła, nie przyniosła nieoczekiwanych wydatków i rozczarowania.
– Jeśli montujemy systemy w domach, które znamy, bo sami je zbudowaliśmy z firmą deweloperską BETPOL, to wiemy, czego potrzebują i jak wygląda ich bilans cieplny – zwraca uwagę Paweł Grabowski, który sam od 20 lat związany jest z branżą deweloperską oraz montowaniem urządzeń grzewczych i hydrauliką. – To są klienci, którzy do nas wracają. Ale są też nowe miejsca, gdzie po raz pierwszy oceniamy zapotrzebowanie na ciepło i dobieramy odpowiednie źródło. Jeśli sytuacja jest niejasna lub wiemy, że instalacja nie przyniesie oczekiwanych rezultatów – to nie wykonujemy usługi, która nie spełni oczekiwań. Tak to wygląda. Przy dobieraniu systemu ważne jest, aby można było później bez problemu wrócić na przegląd czy serwis i usłyszeć od klienta, że jest zadowolony z efektów i kosztów.
To kolejna istotna rzecz, czyli wiedza na temat jakości, dostępności i możliwości serwisowania urządzeń. Dlatego lepiej skorzystać z usług firmy, która jest na miejscu i może na bieżąco serwisować i kontrolować eksploatację urządzenia.
Sprawa, która często interesuje klientów, to zwrot kosztów pompy ciepła. Pora to wyjaśnić, bo termin „zwrot kosztów” nie jest tu właściwy.
– Rozważając inwestycję w pompę ciepła, istotne jest dokładne przekalkulowanie kosztów i potencjalnego zwrotu. Trzeba się zastanowić, czy jesteśmy w stanie ponieść te wydatki i czy taka inwestycja jest nam rzeczywiście potrzebna. Warto pamiętać, że same źródła ciepła, jak kotły czy pompy, nie zwracają się bezpośrednio. To, co może przynieść oszczędności, to na przykład fotowoltaika wspomagająca system grzewczy. Pompy ciepła, bez wsparcia takich rozwiązań, raczej nie zwrócą się same z siebie. Jeśli chodzi o koszty, to faktycznie pompy ciepła mogą być drogą inwestycją, a różnice w cenach między poszczególnymi rodzajami mogą sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Nie zawsze jednak wyższy koszt początkowy oznacza brak opłacalności. Warto rozważyć wszystkie aspekty, w tym długoterminowe oszczędności na eksploatacji, które mogą sprawić, że inwestycja się opłaci.
Warto również sprawdzić, czy przysługują – i w jakiej wysokości – dopłaty do wymiany źródeł ogrzewania w ramach programu rządowego „Czyste Powietrze” oraz „Moje Ciepło”.
HYDRO-BETPOL sp. z o.o. ma swoją siedzibę w Silnie, ul. Toruńska 23A, tel. +48 514 514 327.
Zajrzyj również na nasz bliźniaczy portal „Tylko Toruń”.