Budżet Obywatelski w gminie Wielka Nieszawka. Trwa głosowanie
W poniedziałek ruszyło głosowanie na projekty zgłoszone w ramach przyszłorocznego Budżetu Obywatelskiego gminy Wielka Nieszawka. Mieszkańcy mogą oddać swój głos zarówno stacjonarnie, wrzucając karty do urn, jak i przez internet. Na jakie projekty można głosować?
Głosowanie rozpoczęło się w poniedziałek 23 sierpnia i potrwa do piątku 10 września. Mieszkańcy mogą oddawać głosy, wrzucając wypełnione karty do głosowania do urn (w zamkniętej kopercie), znajdujących się w wyznaczonych punktach. Kartę do głosowania można także przesłać pocztą do Urzędu Gminy. Wzór kart do głosowania dostępny jest na stronie internetowej gminy, w załączniku do regulaminu Budżetu Obywatelskiego na 2022 r. Głosować będzie można również przez internet, właśnie za pośrednictwem strony internetowej gminy.
Każdy głosujący może poprzeć maksymalnie jeden projekt z jednej listy lokalnej i jeden projekt z listy ogólnogminnej. Niewłaściwie wypełnione karty do głosowania, bądź niezawierające wymaganych danych, będą uznawane za nieważne. Ponadto, jeśli jedna osoba wypełni więcej niż jedną kartę do głosowania, żadna z wypełnionych przez nią kart nie będzie ważna. Za nieważne uznawane będą także karty wypełnione przez osoby nieuprawnione do głosowania. Przed wrzuceniem koperty do urny warto się upewnić, że karta została poprawnie wypełniona. Nasz głos ma bowiem realny wpływ na to, co zostanie zrealizowane.
Jakie projekty znalazły się na listach Budżetu Obywatelskiego na 2022 r.? Na liście ogólnogminnej widnieje 8 pozycji. Są to – według numeracji na liście – organizacja koncertu muzycznego, spektaklu teatralnego i wystawy promującej lokalnych twórców z terenu gminy Wielka Nieszawka (koszt 10,4 tys. zł), różowa skrzyneczka (1 tys. zł), promocja potraw kuchni regionalnej (3 tys. zł), bezpieczna woda – nauka i doskonalenie pływania na basenie Olender (29 tys. zł), piknik ludzi z pasją (10 tys. zł), stacja do segregacji odpadów w SP w Cierpicach (3,6 tys. zł), ławki i kosze na śmieci przed SP w Cierpicach (12 tys. zł) oraz sprzęt do gry w szachy i warcaby w SP w Cierpicach (12,6 tys. zł).
Pula lokalna podzielona została na sołectwa. I tak, w sołectwie Mała Nieszawka głosować można na zakup i montaż ławek wzdłuż szlaków spacerowych (11,5 tys. zł), wyprawę z Flisakami do Zamku Dybowskiego (3,7 tys. zł), kwietną łąkę przy placu zabaw (2,8 tys. zł) i kurtynę wodną i zieloną ścianę w Szkole Podstawowej w Małej Nieszawce (7,5 tys. zł). Pozostałe sołectwa zgłoszone mają tylko po jednym projekcie. W Wielkiej Nieszawce jest to kurs samoobrony dla kobiet (2 tys. zł), w Cierpicach zielona ściana (3,4 tys. zł), a w Brzozie ławeczki wzdłuż ul. Ciechocińskiej (3,2 tys. zł).
Szczegółowe opisy projektów dostępne są na stronie internetowej gminy.