Rok inwestycji [WYWIAD]
Jak podsumowałby pan miniony rok w gminie?
Mieliśmy bardzo udany rok, zwłaszcza jeśli chodzi o inwestycje. Realizowaliśmy wiele projektów, na które udało nam się uzyskać środki zewnętrzne. Za nami remonty dróg, jak choćby ul. Różanej i Wiązowej w Małej Nieszawce, ul. Żeglarzy w Brzozie czy też ul. Ogrodowej w Cierpicach. Realizowaliśmy też inwestycje z zakresu rozbudowy sieci wodociągowych i kanalizacyjnych, ale pamiętaliśmy również o elementach małej infrastruktury.
Czego mieszkańcy mogą się spodziewać po działaniach gminy w obecnym roku?
Będzie to ważny rok, szczególnie w kontekście inwestycji. Część z nich to te już zaczęte, które będziemy kontynuować, ale są też nowe pozycje. W planach mamy m.in. budowę nowego Ośrodka Zdrowia w Wielkiej Nieszawce. Placówka powstanie na wolnej działce naprzeciwko Urzędu Gminy. Wśród inwestycji znajdą się też te, na realizację których udało nam się sięgnąć po środki zewnętrzne. W Brzozie chcemy wybudować świetlicę wiejską, na którą pozyskaliśmy 500 tys. zł z Urzędu Marszałkowskiego. Złożyliśmy także wnioski o dofinansowania na przebudowę i remonty nowych dróg, w tym m.in. ul. Topolową i Przemysłową w Małej Nieszawce. Oprócz tego oczywiście chodniki, oświetlenie, budowa sieci wodociągowo-kanalizacyjnych. W Szkole Podstawowej w Małej Nieszawce planowany jest też remont toalety dla dziewcząt. Lista jest długa i liczymy, że uda nam się zrealizować nasze plany. Skorzystają na tym przede wszystkim mieszkańcy.
Kiedy możemy spodziewać się ukończenia remontu Gminnego Centrum Kultury?
Prace remontowe dobiegają już końca. Jeszcze w tym tygodniu zaczną się odbiory, więc już wkrótce GCK będzie mogło korzystać z budynku.
GCK w tym roku dostaje odnowiony budynek i nowego dyrektora. Jaki to będzie miało wpływ na kulturę w gminie?
Liczymy na to, że uda się ją nieco ożywić. Remont budynku stworzy nowe możliwości dla organizacji wydarzeń. Na ten remont udało nam się pozyskać środki finansowe z LGD „Podgrodzie Toruńskie”, dzięki którym możemy zupełnie odnowić pomieszczenia GCK. Mam nadzieję, że nowy dyrektor będzie miał wiele pomysłów na to, jak wykorzystać nową przestrzeń i wiele ciekawych inicjatyw doczeka się realizacji. Oferta kulturalna dla mieszkańców na pewno zostanie wzbogacona. Jestem przekonany, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie.
Jak w tym roku będą wyglądały finanse gminy?
Na inwestycje przeznaczamy blisko 9 mln zł. To dość duża kwota jak na naszą gminę. Wiemy, że potrzeby mieszkańców są zróżnicowane, dlatego chcemy zrobić jak najwięcej, reagując na ich głosy.
Czy w gminie wciąż dają się odczuć skutki pandemii?
Czujemy je jak każdy. Nie brakuje sytuacji, że wykonawcy wnioskują o przedłużenie terminu, bo wśród pracowników pojawił się Covid. To powoduje nieco opóźnień. Inaczej też wygląda sytuacja w przypadku pracy zdalnej. Wymaga to innego podejścia i innej organizacji pracy. Jesteśmy jednak dobrej myśli i staramy się robić swoje. Pandemia w jakiś sposób na nas oddziałuje, ale jedyne, co możemy zrobić, to dalej pracować na rzecz naszych mieszkańców.