Wnioski o dodatek węglowy. Co trzeba wiedzieć? [LISTA GMIN]
Rozpoczęło się przyjmowanie wniosków o dodatek węglowy. Rozporządzenie w tej sprawie weszło w życie wczoraj, dostępny jest już także wzór wniosku do wypełnienia. Sprawdzamy, gdzie mieszkańcy podtoruńskich gmin mogą składać dokumenty. Wszystkie najważniejsze informacje, łącznie ze wzorem wniosku, poniżej.
Dodatek węglowy to wsparcie w wysokości 3 tys. zł dla gospodarstw domowych, w których głównym źródłem ogrzewania jest węgiel. Będzie on przysługiwał bez kryterium dochodowego i również tym gospodarstwom, które już zakupiły opał. Rozporządzenie w tej sprawie weszło w życie 17 sierpnia i od tego dnia można składać dokumenty, aby uzyskać wsparcie. Wzór wniosku jest jednolity w całej Polsce. Termin składania wniosku upływa 30 listopada 2022.
Dodatek węglowy. Jak to wygląda w poszczególnych gminach?
1. GMINA ŁYSOMICE
Wnioski o wypłatę dodatku węglowego można składać na piśmie w biurze podawczym Urzędu Gminy Łysomice, ul. Warszawska 8, w godzinach pracy urzędu lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej (wniosek opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub uwierzytelnia z wykorzystaniem profilu zaufanego) na adres skrzynki ePUAP Urzędu Gminy Łysomice lub Gminy Łysomice (/w32wxn0s7e/skrytka lub /gmLysomice/domyslna). Przyjmowaniem wniosków oraz udzielaniem informacji i porad dotyczących składania wniosków o dodatek węglowy udziela pracownik Urzędu Gminy Łysomice – Sławomir Cyrklaff. Kontakt telefoniczny pod nr: 56 678 32 22 w. 57 lub mailowo: s.cyrklaff@lysomice.pl.
2. GMINA ŁUBIANKA
Wniosek można składać na piśmie w sekretariacie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łubiance, ul. Bydgoska 10, w godzinach pracy GOPS-u lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej (wniosek opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub uwierzytelnia z wykorzystaniem profilu zaufanego) na adres skrzynki ePUAP Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łubiance (/GOPSLubianka/SkrytkaESP lub /GOPSLubianka/domyslna). Przyjmowaniem wniosków oraz udzielaniem informacji i porad dotyczących składania wniosków o dodatek węglowy udzielają pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łubiance, kontakt telefoniczny pod nr: 56 649 56 60, 530 443 205, 530 443 882 lub mailowo gops@lubianka.pl.
3. GMINA LUBICZ
Dokumenty przyjmowane są w głównej siedzibie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lubiczu ul. Toruńska 56 (1 stanowisko) oraz w budynku B (budynek, w którym mieści się USC) Urzędu Gminny Lubicz ul. Toruńska 24 (2 stanowiska). Uruchomiony zostanie także dodatkowy punkt mobilny w miejscowościach: Grębocin, Gronowo, Złotoria i Młyniec Drugi. Punkt mobilny ruszy 22 sierpnia.
4. GMINA CZERNIKOWO
Wnioski przyjmowane są codziennie w sali konferencyjnej Urzędu Gminy Czernikowo w godzinach pracy urzędu, tj. w poniedziałki, wtorki i czwartki w godz. 7.00 – 15.00, w środy w godz. 7.00 – 17.00 oraz w piątki w godz. 7.00 – 13.00. Gmina prosi wnioskodawców o przygotowanie numerów PESEL członków gospodarstwa domowego oraz numeru rachunku bankowego do wypłaty świadczenia. Wnioski można składać w formie papierowej oraz w formie elektronicznej – przy pomocy systemu ePUAP. Adres elektronicznej skrzynki podawczej Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Czernikowie: /GOPSCzernikowo/domyslna.
5. GMINA ZŁAWIEŚ WIELKA
Mieszkańcy mogą składać wnioski elektronicznie za pośrednictwem platformy ePUAP (jako załącznik do pisma ogólnego skierowany do Urzędu Gminy) – od lub w wersji papierowej w pokoju nr 18, I piętro w godzinach pracy urzędu. Gmina prosi o prawidłowe i uważne wypełnienie druku wniosku, w tym o wpisanie w druk wniosku adresu poczty elektronicznej – na wskazany we wniosku adres e-mail będzie wysłana informacja o przyznaniu dodatku węglowego.
6. GMINA OBROWO
Wnioski przyjmowane są codziennie w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Obrowie przy ul. Aleja Lipowa 27 oraz w Dziale Świadczeń Rodzinnych w Dobrzejewicach 54 A, w godzinach pracy urzędu, tj. w poniedziałki, środy i czwartki w godz. 7.15 – 15.15, w piątki w godz. 7.15 – 14.15 i we wtorki w godz. 7.15 -16.15. Dodatkowo, od wtorku 23 sierpnia i we wszystkie kolejne wtorki pracownicy GOPS-u będą pełnić dyżury w kilku innych miejscowościach gminy w godz. 10.00-18.00. Dyżury będą się odbywać w następujących miejscowościach: Brzozówka – w świetlicy przy ul. Leśnej 9, Dobrzejewice – w siedzibie Świadczeń Rodzinnych Dobrzejewice 54 A, Łążyn II – w świetlicy wiejskiej, Łążyn II 43a, Obrowo – w świetlicy wiejskiej przy ul. Aleja Lipowa 29, Sąsieczno – w świetlicy wiejskiej przy ul. Długiej 49, Osiek nad Wisłą – w remizie przy ul. Strażackiej 5, Silno – w świetlicy wiejskiej przy ul. Wiślanej 1.
Wnioski można składać w formie papierowej oraz w formie elektronicznej – przy pomocy systemu ePUAP. Adres elektronicznej skrzynki podawczej Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Obrowie: /GOPSObrowo/domyslna.
7. MIASTO CHEŁMŻA
Wnioski można składać w formie papierowej w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Chełmży, ul. Gen. J. Hallera 19, pokój nr 5 (budynek główny) i pokój 18 (przybudówka) oraz w formie elektronicznej. Szczegółowe informacje dotyczące otrzymania pomocy można uzyskać telefonicznie: Beata Pantlinowska (730-987-629, 56 675 64 80, pok. nr 18), Ewelina Lewandowska (530-390-381, 56 675 64 80, pok. nr 18), Magdalena Szroeder (530-308-378, 56 675 24 69 w. 31, pok. nr 5).