Jan Surdyka – doświadczenie i stabilność
Jan Surdyka to niezwykle doświadczony samorządowiec. Jest oddany lokalnej społeczności i już nie raz pokazał, że jest w stanie rozwiązywać trudne i złożone problemy. Jego upór w dążeniu do celu skutkuje ciągłą poprawą życia mieszkańców gminy. Nie bez powodu gmina Zławieś Wielka to jedna z nielicznych gmin w województwie kujawsko-pomorskim, w której dynamicznie wzrasta liczba mieszkańców.
Wójt Surdyka od urodzenia związany jest z gminą Zławieś Wielka, której poświęcił swoje życie zawodowe. Począwszy od kółka rolniczego w Rzęczkowie, poprzez pracę w zarządzie powiatu toruńskiego, a skończywszy w urzędzie gminy.
– Zawsze wsłuchuję się w głos mieszkańców – przekonuje Jan Surdyka. – Staram się też zawsze znaleźć rozwiązanie dla wszystkich zgłaszanych problemów i wniosków. Nie boję się krytyki. Nie obrażam się. Nie jestem pamiętliwy. Pracując na rzecz naszej gminy, kieruję się tym, żeby tworzyć przyjazny klimat dla wszystkich – i dla mieszkańców, i dla biznesu. To daje efekty. W ostatnich latach w gminie Zławieś Wielka powstało wiele nowych domów, osiedli, a także wiele nowych miejsc pracy, co korzystnie wpłynęło na dochody gminnego budżetu. W planach mamy budowę kolejnych 86 nowoczesnych mieszkań wielorodzinnych w Złejwsi Małej. W centrum osiedla stanie mini tężnia solankowa. Staram się dostrzegać procesy, które zachodzą w naszym społeczeństwie oraz interesy wszystkich.
W trakcie ostatnich lat priorytetem wójta Surdyki były inwestycje w infrastrukturę drogową. Mimo że są one dość kosztowne, to gmina stara się je stopniowo modernizować. Kluczowa jest tutaj współpraca ze Starostwem Powiatowym oraz Urzędem Marszałkowskim. Z roku na rok przybywa także ścieżek rowerowych. Jan Surdyka podkreśla, że przyczyniają się one nie tylko do polepszenia stanu środowiska naturalnego, ale też sprzyjają zmianie nawyków transportowych mieszkańców i zwiększaniu świadomości ekologicznej.
– Za każdym razem staramy się sięgnąć po dofinansowania zewnętrzne, tak aby z jednej strony móc zwiększyć zakres prac, a z drugiej zmniejszyć obciążenie gminnego budżetu – wyjaśnia wójt gminy Zławieś Wielka. – Sukcesywnie remontujemy głowne drogi i chodniki. Nieustannie powiększamy także sieć dróg rowerowych. Poza tym chciałbym, aby powstała ścieżka rowerowa do przeprawy promowej w Solcu Kujawskim oraz do Bydgoszczy.
Inwestycje w sieć wodno-kanalizacyjną są niezbędne, aby zapewnić odpowiedni standard życia mieszkańcom. Do tej pory na terenie gminy zbudowane zostały kanalizacje w Czarnym Błocie, Łążynie, Starym Toruniu i Górsku. W Siemoniu przeprowadzono remont stacji uzdatniania wody, a środki finansowe pozyskano na kolejne prace remontowe stacji w Złejwsi Małej. Do 2025 r. w Cichoradzu ma zostać wybudowana sieć kanalizacji, a w Siemoniu, Rozgartach i częściowo innych miejscowościach pojawi się sieć wodociągowa.
– Dzięki budowie nowoczesnego PSZOK-u oraz gruntownej modernizacji udało nam się poprawić funkcjonowanie Zakładu Usług Komunalnych w Rzęczkowie, który odpowiada m.in. za odbiór odpadów – podkreśla ubiegający się o kolejną kadencję wójt. – Priorytetem jest dla nas również troska o środowisko. Zlikwidowaliśmy nierentowne i nieekologiczne oczyszczalnie ścieków w Toporzysku i Górsku, tłocząc ścieki do Torunia.
Gigantyczny skok w przód gmina zanotowała w infrastrukturze oświatowej. Z tych największych zmian świetnym tego przykładem jest rozbudowa przedszkola gminnego, do którego uczęszcza ponad setka maluchów. Rozbudowano także szkołę w Przysieku wraz z budową nowej hali sportowej. Jednym z kluczowych projektów w ramach rozwoju infrastruktury edukacyjnej było przeprowadzenie kompleksowego remontu Szkoły Podstawowej w Złejwsi Wielkiej. Inwestycje nie ominęły także infrastruktury sportowej. W zeszłym roku przeprowadzono kompleksowy remont trzech sal gimnastycznych, zlokalizowanych w Górsku, Rzęczkowie oraz Złejwsi Wielkiej. Jak twierdzi Jan Surdyka, to inwestycja w zdrowie i rozwój nie tylko uczniów, ale również mieszkańców, którzy bezproblemowo mogą z nich korzystać. Wyremontowana została również stara część szkoły w Łążynie.
– Jestem zdania, że edukacja to najważniejsza inwestycja, inwestycja w ludzi – wierzy wójt gminy. – Szkoły muszą mieć pełną autonomię, osoby nimi zarządzające muszą być samodzielne, a nauczyciele powinni skupić się przede wszystkim na przekazywaniu wiedzy i zarażaniu młodych ludzi pasją. W planach w kolejnej kadencji jest rozbudowa szkoły w Czarnowie i Przysieku. Znakiem tego, że nasza gmina prężnie się rozwija, jest także rosnąca liczba dzieci. Wiemy, że to właśnie najmłodsi mieszkańcy stanowią fundament naszej społeczności, więc musimy im wybudować silne podstawy dla samorozwoju.
W ostatnich latach nie do poznania zmieniły się także lokalne ochotnicze straże pożarne. Wójt Jan Surdyka jest dumny z doposażenia jednostek, jak i poziomu ich wyszkolenia, który jest bardzo wysoki. Bezpieczeństwo mieszkańców jest dla niego najważniejsze.
– Nowe wozy strażackie zostały przekazane jednostkom OSP w Łążynie, w Złejwsi Małej, Pędzewie, Skłudzewie oraz Toporzysku. Ponadto, zbudowana została nowa remiza w Złejwsi Małej, a istniejące już remizy w Łążynie, Toporzysku, Siemoniu, Starym Toruniu i Pędzewie przeszły gruntowne remonty. Jednak gdy mówimy o bezpieczeństwie, należy również pamiętać o naszej inwestycji w remont posterunku policji. Współpraca z toruńską policją zaowocowała dofinansowaniem z budżetu gminy do zakupu trzech nowych samochodów, co dodatkowo zwiększa efektywność działań związanych z bezpieczeństwem publicznym.
Jak twierdzi Jan Surdyka, ważne jest również poprawienie publicznej obsługi zdrowotnej mieszkańców. Podczas ostatniej kadencji jeden z dzierżawców przychodni w Rzęczkowie miał nie spełniać standardów medycznych. Wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców, rozpoczęto budowę ośrodka rehabilitacji w Górsku, który już niedługo rozpocznie swoją działalność.
– Obecne centrum rehabilitacji w przychodni w Rzęczkowie nie spełnia wymagań technicznych umożliwiających rozszerzenie oferty zabiegów – mówi wójt gminy Zławieś Wielka. – Nowy ośrodek rehabilitacyjny będzie nie tylko spełniał wszystkie wymogi techniczne, ale także zostanie wyposażony w nowoczesny sprzęt medyczny.
Nie od dziś wiadomo, że priorytetem dla władz samorządowych gminy jest ekologia. W ostatnich latach wbudowano sieć gazową z Torunia do Złejwsi Wielkiej, zamontowano fotowoltaikę na wielu budynkach oraz dofinansowuje się wymianę „kopciuchów”. Ponadto, na terenie gminy powstały zastawki na Kanale Górnym i Dolnym, skutecznie poprawiając stosunki wodne w obszarach, gdzie kanał przepływa.
– Od 2021 r. gmina Zławieś Wielka prowadzi punkt konsultacyjny programu „Czyste powietrze”, dzięki któremu na dzisiaj wypłacono ponad 10 mln zł dofinansowania na wymianę nieekologicznych źródeł ogrzewania i termomodernizację domów jednorodzinnych w naszej gminie – mówi Surdyka. – Ponadto wspieramy mieszkańców również w kwestii wymiany eternitu na ekologiczne pokrycia dachowe.
Historyczną inwestycją na przyszłą kadencję ma być wodny park rekreacyjny w Pędzewie z pełną infrastrukturą gastronomiczną i usługową. Ma on działać na terenie kopalni, gdzie niedługo dojdzie do końca wydobycia kruszywa. Jak twierdzi wójt gminy, wytworzyły się tam duże akweny z nieskazitelnie czystą wodą. W tej sprawie podpisany został list intencyjny. Jest on efektem współpracy samorządu z przedsiębiorcami.
– Po bardzo długich dyskusjach doszliśmy do wspólnego wniosku, że to prawdziwa szansa dla naszej gminy – mówi wójt Jan Surdyka. – Udało nam się wypracować konkretny zarys inwestycji. Nie tylko dla nas, ale także dla przyszłych pokoleń, które będą mogły z tego korzystać. To działanie przyczyni się uatrakcyjnienia oferty rekreacyjno-wypoczynkowej w naszym regionie i ściągnięcia do niego potencjalnych inwestorów oraz turystów. Kąpielisko i plaża w Pędzewie to jedno z moich marzeń.
Aaś
5 kwietnia 2024 @ 19:50
Wójt zapomniał o drogach w Przysieku i Rozgartach tu są fatalne drogi od wielu lat, i nikogo to nie obchodzi , wojt dba o swoje wsie a MY mamy dziury , śmieci, bez chodnikow , a ul. LESNA na trasie autobusu to jest droga o ktorą bda Wojt. Wstyd.