Mieszkańcy gminy Zławieś Wielka mogą liczyć na nowe dotacje
Rada Gminy Zławieś Wielka w środę 25 stycznia przyjęła dwie uchwały ułatwiające mieszkańcom realizację inwestycji proekologicznych. Chodzi o dofinansowania do wymiany nieefektywnych źródeł ciepła oraz do budowy przydomowych oczyszczalni ścieków.
Gmina Zławieś Wielka w 2023 r. będzie udzielać dofinansowań na wymianę źródeł ciepła zasilanych paliwami stałymi w ramach programu „Stop dla smogu”. Łącznie wymienionych zostanie 26 źródeł ciepła. Nabór wniosków o dofinansowanie ruszy 13 marca. O wsparcie mogą ubiegać się właściciele nieruchomości ogrzewanych kotłem na paliwo stałe niespełniającym wymagań 5. klasy. Fundusze będzie można przeznaczyć na zainstalowanie nowego źródła ciepła (kotły na pellet drzewny, zgazowujące drewno, gazowe kondensacyjne, olejowe kondensacyjne, elektryczne, pompy ciepła, podłączenie do sieci ciepłowniczej). Do wniosku należy dołączyć dokument potwierdzający wyłączenie z użytkowania starego kotła (np. dokument zezłomowania) oraz dokument zakupu nowego kotła wraz z kartą produktu, etykietą energetyczną i protokołem odbioru instalacji.
– Dofinansowanie jest udzielane w formie dotacji w kwocie 3 tys. zł – tłumaczy Krzysztof Rak, zastępca wójta gminy Zławieś Wielka. – Jeżeli liczba wniosków będzie większa niż 26, to wówczas zorganizujemy losowanie publiczne.
Mieszkańcy gminy Zławieś Wielka mogą także starać się o dofinansowanie budowy przydomowej oczyszczalni ścieków, pod warunkiem, że nieruchomość jest w całości wykorzystywana na cele mieszkalne oraz że nie ma możliwości jej podłączenia do kanalizacji zbiorczej. Łącznie przyznanych zostanie 6 dotacji w kwocie 2 tys. zł każda. Nabór wniosków potrwa od 13 marca do 3 kwietnia. Podobnie jak w poprzednim przypadku, tutaj także odbędzie się losowanie publiczne, jeśli liczba wniosków przekroczy pulę dotacji. Ważne, że inwestycję należy wykonać już po podpisaniu umowy dotacyjnej z gminą, ale przed 30 listopada 2023 r.
– Gmina Zławieś Wielka zawsze wspierała rozwiązania proekologiczne. Nie inaczej jest tym razem. Prezentowane programy stanowią doskonałe uzupełnienie chociażby programu „Czyste powietrze” – podsumowuje Krzysztof Rak.