Obiekty rekreacyjne zamknięte, dostęp interesantów ograniczony. Gmina Zławieś Wielka walczy z epidemią
Gmina Zławieś Wielka, podobnie jak cały powiat toruński, od soboty 17 października znajduje się w obszarze czerwonym zagrożenia epidemicznego. Obostrzenia objęły korzystanie z obiektów sportowych i rekreacyjnych na terenie gminy, wstrzymano także możliwość wynajmu świetlic wiejskich. Konieczne było poza tym ograniczenie bezpośredniego dostępu interesantów do Urzędu Gminy, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej i Zakładu Usług Komunalnych.
Mieszkańcy muszą przestrzegać specjalnych zasad, których celem jest zmniejszenie zasięgu rozprzestrzeniania się epidemii. Najważniejsze zalecenie to zakrywanie nosa i ust wszędzie w przestrzeni publicznej. W sklepach może przebywać maks. 5 osób na 1 kasę. Lokale gastronomiczne mogą działać w godz. 6.00-21.00. Tylko co drugi stolik w restauracjach może być zajęty. W komunikacji miejskiej dostępnych jest zaledwie 30 proc. wszystkich miejsc siedzących i stojących. Imprezy sportowe odbywają się bez udziału publiczności. Na wydarzeniach kulturalnych dostępnych jest z kolei 25 proc. miejsc na widowni. W zgromadzeniach publicznych nie może brać udziału więcej niż 10 osób. Zamknięte zostały baseny i siłownie. Zawieszono także działalność dyskotek, klubów nocnych, parków rekreacyjnych. Dodatkowo od 19 października obowiązuje zakaz organizowania imprez okolicznościowych, w tym m.in. wesel czy komunii.
W związku z tym, że nie ma możliwości organizowania uroczystości, zdecydowaliśmy o czasowym zawieszeniu możliwości wynajmu sal w świetlicach wiejskich – informuje Krzysztof Rak, zastępca wójta gminy Zławieś Wielka.
Z tego samego powodu włodarze zrezygnowali też z wynajmowania sal gimnastycznych i zdecydowali o zamknięciu wszystkich obiektów sportowych i rekreacyjnych na terenie gminy, poza prowadzeniem zorganizowanych zajęć.
Chodzi o bezpieczeństwo najmłodszych mieszkańców naszej gminy. Im więcej osób będzie korzystać z pomieszczenia gimnastycznego i szatni, tym większe prawdopodobieństwo rozprzestrzeniania się wirusa – tłumaczy Jan Surdyka, wójt gminy Zławieś Wielka. – Nie wszystkie decyzje podobają się mieszkańcom, ale pamiętajmy, że w obecnej sytuacji trzeba przewartościować priorytety. Teraz najważniejsze jest zdrowie mieszkańców.
Zmiany nastąpiły także w sferze edukacji. Wszystkie szkoły ponadpodstawowe i uczelnie w czerwonej strefie przeszły na nauczanie zdalne. Szkoły podstawowe z kolei, co do zasady, działają dalej w trybie stacjonarnym. W gminie Zławieś Wielka funkcjonują Publiczna Szkoła Muzyczna w Górsku, Przedszkole „Mali Odkrywcy” w Złejwsi Małej oraz szkoły podstawowe w Przysieku, Łążynie, Złejwsi Wielkiej, Rzęczkowie i Górsku.
Wszystkie nasze placówki oświatowe funkcjonują normalnie. Szkoła Podstawowa w Złejwsi Wielkiej i jej filia w Czarnowie były przez jeden tydzień na nauczaniu zdalnym, ponieważ COVID-19 wykryto u jednego z nauczycieli – wyjaśnia Krzysztof Rak.
Na chwilę obecną w gminie (20.10.2020 r. – przyp. red.) są 24 osoby chore, których stan jest na tyle dobry, że znajdują się w izolacji domowej. Natomiast kwarantanną objęte są 93 osoby.
Gmina oferuje pomoc wszystkim osobom w izolacji lub na kwarantannie, które jej potrzebują. Najczęściej mieszkańcy zgłaszają potrzebę pomocy w zrobieniu zakupów spożywczych czy zaopatrzeniu w leki. Wystarczy skontaktować się z Urzędem Gminy lub Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej i zgłosić, w czym jest problem – podkreśla wójt Jan Surdyka.
Zmiany nastąpiły również w funkcjonowaniu Urzędu Gminy w Złejwsi Wielkiej. Bezpośredni dostęp interesantów został ograniczony. Takie działania mają zapobiec paraliżowi urzędu, do którego doszłoby, gdyby pracownicy zaczęli trafiać na kwarantannę i nie mogliby realizować swoich obowiązków. Negatywne skutki w pierwszej kolejności odczuliby mieszkańcy.
Prosimy mieszkańców, aby załatwiali swoje sprawy tradycyjną pocztą, e-mailem, telefonicznie lub za pośrednictwem platformy ePUAP. W razie konieczności dostarczenia papierowych wersji dokumentów, można je wysłać pocztą lub zostawić w skrzynce w korytarzu przy wejściu do budynku urzędu – wymienia Krzysztof Rak.
Wszystkie dokumenty złożone w skrzynce przejdą dobową kwarantannę. Osobista wizyta w urzędzie będzie możliwa, ale tylko w sprawach pilnych i po wcześniejszym umówieniu na konkretny termin. Interesant będzie zobowiązany do zakrycia nosa i ust, dezynfekcji rąk oraz podania pracownikowi swoich danych osobowych do ewidencji. Większość spraw obsługiwanych będzie w punkcie przyjęć, utworzonym na parterze budynku.
Na podobnej zasadzie działa Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. Podstawą funkcjonowania są zgłoszenia telefoniczne, a w sprawach pilnych można się umówić na osobiste spotkanie z pracownikiem socjalnym. Opiekunki środowiskowe w dalszym ciągu świadczą usługi opiekuńcze w domach swoich podopiecznych, którzy tego wymagają.
Możliwość osobistego załatwiania spraw została również ograniczona w Zakładzie Usług Komunalnych w Rzęczkowie. Pracownicy pozostają do dyspozycji telefonicznie i mailowo, a wizyta w zakładzie możliwa jest tylko po wcześniejszym umówieniu się – dodaje Krzysztof Rak.
Wszystkie obostrzenia będą obowiązywać do odwołania.
Liczba zakażeń rośnie z każdym dniem w kraju i w powiecie. Apeluję do mieszkańców naszej gminy o wzajemną odpowiedzialność i ostrożność w kontaktach z innymi – podsumowuje wójt Jan Surdyka.