Jak wypoczywać nad wodą, aby nie doszło do tragedii?
Wakacje oraz wysokie temperatury sprzyjają odpoczynkowi nad wodą. Należy jednak pamiętać o tym, aby zachować zasady bezpieczeństwa, tak żeby wypoczynek nie zamienił się w tragedię.
Przed rozpoczęciem sezonu odbyły się pomiary stanu czystości wód na kąpieliskach. Zarówno na Józefowie w gminie Lubicz, jak i na plaży miejskiej w Chełmży, czy też na Jeziorze Kamionkowskim, jakość wody jest bardzo dobra, a kąpiel w niej nie spowoduje kontaktu z sinicami. To bardzo istotne, gdyż w przypadku przebywania w zanieczyszczonej wodzie można dostać gorączki, bólów mięśni i stawów. Może się też pojawić swędzenie i łzawienie oczu oraz wysypka na skórze. Z tego powodu czystość wód na akwenach jest dokładnie kontrolowana i badana.
Jednak bezpieczny wypoczynek nad wodą to nie tylko kwestia czystości wody. Bardzo ważne jest, aby zachować ostrożność i stosować się do kilku podstawowych zasad. Główną przyczyną wypadków nad wodą jest nadużywanie alkoholu i innych środków odurzających, a także brawura oraz lekkomyślność.
Apeluję: kąpmy się w miejscach strzeżonych. Tam znajdują się ratownicy wodni, którzy są też wykwalifikowani w zakresie ratownictwa medycznego. Mają odpowiedni sprzęt, mogą pomóc w każdej chwili – mówił w wywiadzie dla Radia GRA Wojciech Lewko, prezes Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Toruniu.
Ratownicy pojawili się m.in. w Chełmży, są też obecni na kąpielisku w Józefowie. Nie zwalnia to jednak wypoczywających od odpowiedzialności za swoje życie i zdrowie. Należy bezwzględnie przestrzegać sygnałów, które są dawane przez ratowników, jak i kolorów flag. Jeśli wywieszona jest biała – można się kąpać. Jeśli natomiast wisi czerwona – kąpiel jest zabroniona. Dzieci powinny być pod nadzorem osoby dorosłej przez cały czas przebywania na kąpielisku. Warto też upewnić się, jaka jest temperatura wody. Nie powinno się korzystać z akwenu wtedy, gdy woda ma mniej niż 14 stopni Celsjusza. Najlepsza temperatura to między 22 a 25 stopni.
Do wody nie powinno się skakać od razu, gdy skóra jest nagrzana po kontakcie ze słońcem. Najpierw należy stopniowo ochlapać sobie klatkę piersiową, powoli zanurzyć nogi, tak aby nie doznać wstrząsu termicznego, skurczu lub omdlenia. Szczególnie niebezpieczne jest kąpanie się podczas burzy, porywistego wiatru, a także w nocy. Nie można też przebywać w wodzie zbyt długo. Po wyjściu z niej trzeba się osuszyć i przebrać w suche ubranie. Na brzegu, szczególnie w słońcu, pamiętać należy o nakryciu głowy oraz smarowaniu skóry filtrami ochronnymi. Dobrym sposobem na opalanie się jest ruch, np. gra w piłkę.
W razie bycia świadkiem udzielania pomocy człowiekowi wyciągniętemu z wody nie należy przeszkadzać ratownikom, komentować ich poczynań czy też kręcić filmów. To nie jest przedstawienie. Bawiąc się w wodzie, nie zakłócajmy wypoczynku innym. Nie pozostawiajmy też po sobie śmieci, a już szczególnie zabronione jest wrzucanie ich do wody.
W czerwcu utonęło w Polsce 87 osób. W powiecie toruńskim – żadna. Tylko od odpowiedzialności ludzi zależy, czy ten bilans utrzyma się w dalszych wakacyjnych miesiącach.