Młodzi naukowcy z regionu otrzymali granty. Teraz mogą pracować nad innowacjami
W Toruniu odbyła się gala finałowa projektu Science ONDE Flow Innovation Academy. Naukowcy z Torunia i Bydgoszczy wywalczyli granty na badania naukowe. Przyczynią się one do zielonej transformacji Polski.
Czworo nagrodzonych naukowców pochodzi z regionu kujawsko-pomorskiego. Program grantowy SOFIA objął m.in. studentów i doktorantów Politechniki Bydgoskiej, a także absolwenta Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Celem projektu, organizowanego przez toruńską firmę ONDE, jest wspieranie studentów i doktorantów badających odnawialne źródła energii.
Do finału pierwszej edycji programu zakwalifikowało się łącznie ośmioro najzdolniejszych młodych naukowców. Liczymy, że ich badania przyspieszą zieloną transformację Polski. Popularyzacja tego segmentu gospodarki i coraz większa moc zainstalowana w OZE zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Polski. W obliczu wojny w Ukrainie i zagrożonych dostaw energii ze źródeł konwencjonalnych potrzebujemy boomu na OZE jak nigdy wcześniej – mówi Paweł Średniawa, prezes ONDE SA.
Łukasz Marecki, absolwent toruńskiego UMK, bada zdolne do bioluminescencji, czyli emitowania światła widzialnego. Grzyby i inne rośliny modyfikowane genetycznie mogłyby oświetlać ulice. Należy ustalić podczas badań, czy takie organizmy nie mają negatywnego wpływu na środowisko naturalne i czy nie stałyby się gatunkami inwazyjnymi lub niebezpiecznymi dla ekosystemu.
Efekt emisji światła można osiągnąć poprzez modyfikacje genetyczne lub wszczepienie do organizmu luminoforów fosforyzujących. Obie metody doczekały się już publikacji naukowych, nadal jednak nie jest to rozwiązanie nadające się do wprowadzenia w urbanistyce takich organizmów z powodu słabej emisji światła. Mam nadzieję, że zainspiruję innych naukowców do kontynuowania tego tematu – mówi Łukasz Marecki.
Granty trafiły także do studentki II roku Inżynierii OZE Politechniki Bydgoskiej Anastasii Zelenskiej, zajmującej się opłacalnością doposażenia domowych instalacji fotowoltaicznych w magazyny energii oraz doktorantki z IV roku Szkoły Doktorskiej Politechniki Bydgoskiej Patrycji Walichnowskiej, której przedmiotem badań jest to, na czym najlepiej budować instalacje fotowoltaiczne.
Studenci z Bydgoszczy badają też, jak efektywnie zaprojektować farmę fotowoltaiczną w warunkach małej dostępnej powierzchni działki.
Program wsparcia projektów innowacyjnych i naukowych SOFIA jest jednym z filarów programu ONDE Flow, którego fundamentem jest edukacja w zakresie odnawialnych źródeł energii i tematów pokrewnych. Politechnika Bydgoska jest jednym z partnerów konkursu.