Perły powiatu toruńskiego – najciekawsze zabytki w naszym regionie
Powiat toruński ma ogromną historię, która niektórych może zadziwić. Nie da się wymienić ich wszystkich, ponieważ w każdej miejscowości znajdziemy ciekawe zabytki. Z tego powodu wybraliśmy po jednym najciekawszym z każdej gminy powiatu toruńskiego.
Gmina Lubicz – Zamek w Złotorii
Budowa Zamku w Złotorii rozpoczęła się w roku 1343 na polecenie Kazimierza Wielkiego. Miał on na celu zabezpieczenie Ziemi Dobrzyńskiej przed ewentualnymi atakami Krzyżaków. Miejsce jego budowy było wręcz doskonałe, ponieważ możliwe było dostanie się do niego tylko z jednej strony. Wisła oraz Drwęca, obok których stał zamek, były bardzo istotnymi elementami obronnymi.
W roku 1391 bezprawnie został sprzedany przez Władysława Opolczyka Krzyżakom. W roku 1404 wrócił do Polski za sprawą Władysława Jagiełły, który wykupił go od Krzyżaków. Historia Zamku w Złotorii zakończyła się w roku 1409. Wtedy Urlich von Jungingen rozkazał Krzyżakom zniszczyć zamek po ośmiodniowym oblężeniu. Wiemy też, że wszystkich obrońców nakazał zabić.
Ruiny Zamku w Złotorii są także miejscem, w którym został podpisany I pokój toruński. Ruiny zamku możemy podziwiać do dziś.
Gmina Obrowo – Dwór w Obrowie
Dwór w Obrowie został wybudowany na przełomie XVIII i XIX wieku. Został wybudowany w stylu klasycystycznym. Posiada piętro oraz kolumnowy portyk. Dworek jest także otoczony przez park, który pochodzi z tego samego okresu. W latach 1824 i 1825 gościł i koncertował tu Fryderyk Chopin. Obecnie w dworku znajduje się Urząd Gminy Obrowo.
Gmina Łysomice – Pałac w Turznie
Pałac Romantyczny w Turznie został wybudowany w drugiej połowie XIX wieku. Został zaprojektowany przez znanego włoskiego architekta – Henryka Macroniego. Przez wiele lat jego istnienia gościło w nim wiele znanych osobistości takich jak Fryderyk Chopin, Artur Zawisza Czarny czy gen. Józef Haller.
W roku 1947 podjęto decyzję o zaadaptowaniu budynku pałacu na szkołę powszechną. Ta funkcjonowała tam aż do roku 2006. Zaledwie rok później został zakupiony przez obecnych właścicieli. W 2012 roku został otwarty kompleks hotelowo – konferencyjny.
Gmina Łubianka – Zamek Bierzgłowski
Budowę Zamku Bierzgłowskiego rozpoczęto w roku 1270, zakończono ją natomiast, po 35 latach. Zmieniał właściciela przez kilkaset lat, jednakże ostatecznie trafił w ręce Torunia w roku 1474. Niestety w latach 1520 i 1580 na zamku miał miejsce pożar, a zamek popadł w ruinę. W tym czasie zamek nie został odbudowany, a w 1782 miał miejsce kolejny pożar.
W roku 1840 Zamek Bierzgłowski stał się własnością prywatną, to wtedy rozpoczęła się odbudowa, jednakże pożary się kontynuowały. Kolejny miał miejsce na początku XX wieku. Po nim szybko dokonano rekonstrukcji. Zamek Bierzgłowski jest obecnie centrum kultury diecezji toruńskiej.
Gmina Wielka Nieszawka – kościół mennonicki
Kościół mennonicki w Małej Nieszawce to tylko część dziedzictwa Mennonitów na tych terenach. Został on wybudowany w roku 1890, chociaż sami Mennonici do Polski (w tym na tereny powiatu toruńskiego) przybyli już w XVI wieku. Obecnie odbywają się w nim nabożeństwa w obrządku katolickim. Na uwagę zasługuje także mennonicki cmentarz założony najpóźniej w XIX wieku.
Chełmża – Bazylika konkatedralna Świętej Trójcy w Chełmży
Świątynia była wznoszona etapami, a pierwszy z nich rozpoczął się już w roku 1251. Budowa trwała jednak wiele lat. Było to spowodowane najazdami oraz pożarami. Kościół ostatecznie powstał kilkaset lat później, a przez wiele lat nie działo się z nim nic wielkiego.
Ogromna tragedia nastąpiła dopiero w roku 1950, kiedy w kościele wybuchł pożar. W latach 1969-1971 miała miejsce odbudowa, która przywróciła kościołowi dawny wygląd.
Tę świątynię odwiedzało wielu polskich królów, takich jak Władysław Jagiełło, Kazimierz Jagiellończyk, Zygmunt August, Zygmunt II Waza czy Jan III Sobieski.
Gmina Zławieś Wielka – Zespół Pałacowo – Parkowy w Skłudzewie
Pałac w Skłudzewie powstał w XIX wieku. Został wybudowany w stylu neogotyckim, a otacza go park. W roku 1902 został przejęty przez państwo i zamieniony na szkołę powszechną oraz mieszkanie dla nauczycieli. Po II Wojnie Światowej budynek ponownie stał się szkołą, a w 1989 roku powstał tam ośrodek wychowania plastycznego.
Po informacje z Torunia zapraszamy na nasz bliźniaczy portal tylkotorun.pl