45 lat z folklorem w Chełmnie
Już od czterdziestu pięciu lat Zespół Pieśni i Tańca „Pomorze” przybliża ludowe tradycje. To największa grupa działająca w Chełmińskim Domu Kultury. Trwają przygotowania do obchodów tego wyjątkowego jubileuszu.
Historia zespołu rozpoczyna się w 1979 roku. Założycielem i długoletnim choreografem był Stanisław Nowak-Tarnawa. Poprzez ciężkie próby wyrobił on u młodzieży nie tylko umiejętności taneczne i wokalne, ale przede wszystkim ukazał piękno oraz wartość polskiego folkloru. O stronę muzyczną dbał Franciszek Strugielski, który był autorem większości opracowań muzycznych.
Mamy w swoim repertuarze narodowe tańce polskie oraz tańce z niemal wszystkich regionów kraju – wyjaśniają członkowie grupy. – Najbardziej efektowne spośród nich, czyli polonez, oberek, wiązanka krakowiaków, suity tańców cieszyńskich, kaszubskich, górali żywieckich, tańce wielkopolskie, tańce okolic Rzeszowa i wiele innych są zebrane w prawie dwugodzinnym stałym programie zespołu.
Od kwietnia 1993 r. zespół funkcjonuje przy Chełmińskim Domu Kultury. Kierownikiem jest obecnie Jakub Jurek. Kapelą zespołu zajmuje się Sławomir Wyrosławski. W jej skład wchodzą absolwenci i uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej w Chełmnie.
Dzięki współpracy wielu osób związanych z zespołem, „Pomorze” miało okazję występować na wielu scenach zagranicznych, m.in. Turcji, Bułgarii, Węgier, Niemiec, Czech, Holandii, Słowacji, Litwy, Macedonii, Serbii. Zespół koncertuje również w kraju, biorąc udział w prestiżowych imprezach, jak Chełmińskie Spotkania z Folklorem – Chełmno, Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Kasztelania” – Sierpc, Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny – Brusy i wielu innych.
Zespół jest także gospodarzem i współorganizatorem Międzynarodowych Spotkań z Folklorem. Odbywają się one od 1997 roku i są jedną z bardziej atrakcyjnych imprez kulturalnych na terenie Ziemi Chełmińskiej. Na scenie prezentują się zespoły folklorystyczne z kraju i zza granicy. Obok sceny odbywa się Jarmark Jaszczurczy, czyli wystawione są stoiska z rękodziełami autentycznych twórców ludowych: rzeźbiarzy, garncarzy, bednarzy, hafciarek. Impreza ta przyczyniła się do tego, że Chełmno okrzyknięto stolicą folkloru. Organizatorzy festiwalu dbają o to, by z roku na rok impreza była coraz bardziej atrakcyjna.
Obecnie naszym celem jest inicjowanie działań prowadzących do odkrywania tożsamości regionalnej Ziemi Chełmińskiej jak również do edukacji młodego pokolenia z zakresu folkloru – dodaje zespół. – Udało się odtworzyć strój chełmiński i stworzyć fragment programu taneczno – muzycznego opartego o zachowane materiały źródłowe. Nawiązano współpracę ze szkołami gdzie zespół wspiera nauczycieli od strony praktycznej pokazując i ucząc uczniów 4 klas polskich tańców narodowych.
Tegoroczny jubileusz będzie się wiązać także ze smutnym wydarzeniem. W czerwcu zmarł Stanisław Nowak-Tarnawa, który był związany z zespołem od początku. Nie doczekał on koncertu jubileuszowego.
Podczas koncertów jubileuszowych w dniach 25 i 26 października oraz 17 listopada w Kinoteatrze Rondo będzie można zobaczyć przekrój tańców różnych regionów Polski, ale przede wszystkim społeczności przynależącej do Zespołu na przestrzeni lat – od dzieci, przez grupę młodzieży, reprezentacyjną, aż do „oldstarsów”, bo tak potocznie nazywa się grupa byłych uczestników, która blisko rok temu wróciła do sali prób, by uczcić ten szczególny czas na deskach sceny Kinoteatru Rondo. Zespołowi towarzyszyć będzie Kapela ZPiT „Pomorze” składająca się z nowych, stałych i gościnnie grających byłych muzyków Kapeli.
Po informacje z Torunia zapraszamy na nasz bliźniaczy portal tylkotorun.pl