Chełmnianie na pomoc Ukrainie
Agresja Rosji na Ukrainę poruszyła cały świat. W pomoc poszkodowanym w wyniku wojny włączyli się także mieszkańcy oraz władze Chełmna. W minionych dniach i tygodniach odbyło się wiele akcji, mających na celu wsparcie społeczności ukraińskiej. W czwartek spod urzędu miasta wyruszył pierwszy tir z darami.
Już na kilka dni przed atakiem burmistrz Chełmna Artur Mikiewicz zapewnił burmistrza i mieszkańców miasta partnerskiego Kaniowa, leżącego w środkowej części Ukrainy, o gotowości do pomocy partnerom.
Ponad dwa tygodnie temu wysłałem do burmistrza Kaniowa list, w którym zapewniałem o gotowości Chełmna do udzielenia wsparcia, pozostajemy w bieżącym kontakcie. To wsparcie uwidaczniające się w realnych działaniach niosących pomoc potrzebującym dziś mieszkańcom Kaniowa. Tak rozumiemy nasze partnerstwo – wyjaśnia burmistrz Mikiewicz. – Nie tylko przez wspólne działania kulturalne, sportowe, organizowane wyjazdy, ale przede wszystkim – wsparcie, gdy drugi partner takiego potrzebuje. Gdyby Chełmno znalazło się w podobnej sytuacji, chcielibyśmy, aby w stosunku do naszych mieszkańców wybrzmiał ten sam gest solidarności. I nie mam wątpliwości, że nasi przyjaciele z Ukrainy zrobiliby to samo, co teraz wspólnie z chełmnianami robimy my.
Kulminacyjnym momentem był czwartek, 24 lutego – pierwszy dzień rosyjskiej inwazji. Podjęto niezwłoczne działania, od symbolicznych gestów solidarności, takich jak wywieszenie na budynku urzędu flagi ukraińskiej, oświetlenie okien ratusza w żółto-niebieskie barwy czy zaproszenie mieszkańców na rynek w celu pokazania swojej solidarności z Ukraińcami, po działania namacalne: zorganizowanie zbiórki najpotrzebniejszych rzeczy dla mieszkańców Kaniowa, uruchomienie zbiórki publicznej na koncie przy urzędzie miasta oraz koordynację przyjmowania uchodźców i zapewniania im opieki i noclegów.
Władze miasta pozostają w kontakcie z mieszkańcami zaangażowanymi w różne formy wsparcia, na bieżąco aktualizowana jest lista potrzeb.
Jesteśmy gotowi na przyjęcie do miasta kilkudziesięciu osób, pierwsze są już z nami – dodaje burmistrz. – W pierwszej kolejności na ten cel przeznaczamy ośrodek nad Jeziorem Starogrodzkim (może pomieścić około 50 osób). Tak, aby zapewnić uchodźcom ogrzanie się, ciepły posiłek i niezbędne wsparcie naszych służb. Jeżeli mieszkańcy wiedzą, że w naszym kierunku zmierza rodzina z Ukrainy lub sami organizują taki transport, prosimy kontaktować się z panią Renatą Nowakowską (tel. 692 225 121). Poprzez panią Renatę następuje organizacja miejsca oraz wyżywienie w ośrodku nad Jeziorem Starogrodzkim. Z kolei jeśli mieszkańcy oferują przyjęcie rodzin u siebie w domu, prosimy, aby zgłaszali to panu Stanisławowi Łańcowi (tel. 510 043 250), podając szczegóły: termin, adres, liczbę pokoi oraz informację, do kiedy goście mogą pozostać w ich domach.
W czwartek sprzed Urzędu Miasta Chełmna wyruszył pierwszy tir z darami od miasta. Nadal trwa zbiórka przy ul. Grudziądzkiej 36. Na cele magazynowe przeznaczono dwa pomieszczenia w oficynie, dzięki czemu można w pełni wyselekcjonować i segregować zgromadzone rzeczy.
Aktualnie potrzebne są: skarpetki, bielizna, swetry lub bluzy, kurtki (zimowe lub przejściowe), zwłaszcza przeciwdeszczowe i spodnie. Przyjmowane są ubrania we wszystkich rozmiarach i typach, muszą jednak być nowe. Można ofiarować także koce, śpiwory, materace i karimaty oraz podkładki pod materace.
Przynosząc do punktu zbiórki środki medyczne i higieniczne, należy zorientować się, czy są one i czy ich data ważności nie minęła. Obecnie poszukiwane są: gaza medyczna, bandaże, środki przeciwbólowe, opaski uciskowe, papier toaletowy, mydło w płynie, płyn do kąpieli, dezodoranty, grzebienie, podpaski, pieluchy, maski filtrujące i jednorazowe, a także worki na śmieci.
Z żywności przyjmowane są: woda, produkty służące do szybkiego przygotowania (np. zupki i dania instant), bakalie, orzechy, batony (w tym energetyczne), konserwy rybne i mięsne, makaron i płatki zbożowe. Potrzebne są również narzędzia kuchenne jednorazowe lub wielokrotnego użytku: talerz głęboki, łyżka, widelec, nóż. Nie mogą one być jednak wytworzone ze szkła.
Do punktu można także przynosić latarki, powerbanki, baterie, lornetki oraz apteczki survivalowe. Należy pamiętać o tym, aby przed przekazaniem darów upewnić się, że są nowe, niewadliwe, a w przypadku żywności oraz lekarstw. sprawdzić ich datę ważności.
Urząd miasta uruchomił również specjalne konto bankowe, na które można wpłacać środki na rzecz miasta partnerskiego Kaniów na Ukrainie.
Dane do przelewu: Gmina Miasto Chełmno, ul. Dworcowa 1, 86-200 Chełmno. Bank Millenium S.A. nr rachunku: 11 1160 2202 0000 0005 1863 7005 Tytułem: „POMOC DLA UKRAINY”. Ten dopisek jest bardzo ważny, ponieważ bez niego wpłata zostanie zwrócona darczyńcy.
Bardzo dziękuję wszystkim mieszkańcom, którzy w minionych dniach zdają wzorowo egzamin z człowieczeństwa. Akcje wsparcia realizowane w mieście są zdumiewające, budujące, dodające nam nadziei i wiary w lepsze jutro – mówi burmistrz miasta Artur Mikiewicz. – Liczba docierających do nas wiadomości od mieszkańców dot. oferowanego wsparcia, w tym miejsc czasowego zamieszkania, wzbudza szacunek i podziw. Mieszkańców Chełmna pochodzących z Ukrainy chciałbym zapewnić o naszej solidarności z Wami i Waszymi rodzinami.