Do Chełmna bez znaków?
Czy do Chełmna można trafić, kierując się znakami? Zdaniem jednego z radnych miejskich – nie zawsze. Uważa on, że miasto jest pomijane na wielu znakach drogowych drogowym w powiecie, województwie i kraju.
Problem sygnalizował radny Karol Knap. Jego zdaniem Chełmno nie dostrzegane przez turystów, którzy nie widzą oznaczeń na głównych trasach. Ma to wpływ na turystykę.
Jadąc drogą krajową turysta ma możliwość dojazdu do Chełmna z trzech węzłów komunikacyjnych, na których Chełmno jest pominięte mimo iż jest największym, najbliższym miastem od węzła autostradowego Lisewo to kierowca widzi drogowskaz „Stolno” i „Wąbrzeźno” – mówi Knap. – To niedopatrzenie sprawia, że wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy z bliskości Chełmna. Kolejny absurd to nowa droga między Świeciem, czyli zjazd z krajowej A5 do węzła w Stolnie. Kierowca zjeżdżający z Chełmna w kierunku Świecia widzi tablicę „Świecie 4”, a wyjeżdżający ze Świecia w kierunku Chełmna nie widzi takiego drogowskazu.
Podobna sytuacja występuje także przy skręcie w drogę 551 prowadzącą do Chełmna przez Unisław. Na znaku umieszczono Wąbrzeźno, które jest dalej niż Chełmno. Działania w tej sprawie zapowiedział burmistrz Chełmna, Mariusz Kędzierski:
Za moich czasów były brązowe tablice. Minęło kilka lat od ostatnich rozmów w tym temacie, więc spróbujemy podejść do tematu ponownie. Miasto zasługuje na lepsze oznakowanie.
Jeden z kierowców, który często porusza się po tych okolicach, również uważa, że taka sytuacja nie powinna mieć miejsca, gdyż to jedno z ważniejszych miast w województwie kujawsko-pomorskim i należy je odpowiednio oznakować:
Sam jeżdżę od wielu lat, więc pamiętam, jak skręcić, by trafić do Chełmna. Jednak są tacy kierowcy, którzy nie używają map albo wolą korzystać ze znaków. W takim wypadku należy zapewnić odpowiednią informację. To nie wygląda dobrze, jeśli są inne miasta, a pomija się Chełmno, traktując je jako miasto-widmo.
Postanowiliśmy sprawdzić, w jaki sposób do tematu ustosunkowują się zarządcy dróg prowadzących do Chełmna. Okazuje się, że jest ich kilku.
Zjazd z A1 w Lisewie to sprawa koncesjonariusza drogi, czyli spółki GTC – wyjaśnia Julian Drob, rzecznik prasowy bydgoskiego oddziału GDDKiA. – Dalej zjeżdżamy na drogę wojewódzką 548, stąd jest to pytanie do Zarządu Dróg Wojewódzkich. Natomiast choćby na trasie Świecie-Chełmno, która jest częścią drogi krajowej nr 91 postawiono drogowskaz informujący, ile kilometrów jest do starówki w Chełmnie i w którą stronę należy skręcić, by tam trafić.
Znak wskazujący to miejsce jest widoczny również na trasie z Bydgoszczy Fordonu, co pokazuje, że są szlaki komunikacyjne, na których Chełmno jest wskazywane.
W przypadku DW nr 548 podana jest miejscowość Stolno – jako ostatnia miejscowość znajdująca się na wyżej wymienionej drodze wojewódzkiej, będąca jednocześnie ważnym węzłem na sieci dróg krajowych – połączenie DK nr 55 i 91 – wyjaśnia Michał Sitarek, rzecznik prasowy ZDW w Bydgoszczy. – To rozwiązanie spójne z zapisami rozporządzenia.
W hierarchii ustalania są najpierw miasta wojewódzkie, potem te na prawach powiatu, następnie miasta z siedzibą powiatu. Jak poinformował nas Julian Drob, GDDKiA będzie wnikliwie analizować ten temat.
Po informacje z Torunia zapraszamy na nasz bliźniaczy portal tylkotorun.pl