Statuetki „Człowieka Kultury” rozdane
Starostwo Powiatowe w Chełmnie uhonorowało osoby wyróżniające się w działalności kulturalnej promującej powiat chełmiński. Statuetki „Człowieka Kultury” otrzymali Katarzyna Bajera, Ewelina Grzelak, Roman Marks oraz Marcin Jędrzejczak.
Laureaci piątej edycji konkursu „Człowiek Kultury” zostali uhonorowani 3 lipca przez starostę chełmińskiego Zdzisława Gamańskiego oraz wicestarostę Dorotę Żulewską.
Katarzyna Bajera pochodzi z aktywnej społecznie rodziny. Na samym początku kariery zawodowej objęła stanowisko dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej w Stolnie oraz inspektora ds. kultury i kultury fizycznej w Urzędzie Gminy Stolno. Jest z wykształcenia historykiem, bibliotekarzem oraz nauczycielem. Studia ukończyła na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W latach 1997-2002 laureatka organizowała w Cepnie różne akademie, takie jak Dzień Matki, Noc Świętojańska, Dzień Babci i Dziadka, mecze piłki nożnej oraz różne konkursy, a także zabawy taneczne dla mieszkańców. Również w Cepnie założyła zespół taneczny Kameleon. Była także współzałożycielką gazetki gminnej „Echo Stolna”, która jest wydawana do dzisiaj. W latach 2004-2012 pełniła funkcję prezesa Stowarzyszenia Inicjatywa Stolno, a obecnie jest jego wiceprezesem. Jednym z jej pierwszych projektów, realizowanych do dziś, jest Powiatowy Festyn Ruchowo-Rekreacyjny dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej z okazji Dnia Dziecka oraz Wojewódzki Konkurs Profilaktyczny „Młodzież wolna od nałogów”. Pani Katarzyna koordynowała również liczne inicjatywy, w tym szkolenia, konkursy, festyny, majówki, wycieczki i warsztaty rękodzielnicze. Jej największym zrealizowanym projektem było utworzenie Młodzieżowego Centrum Informacji, które mieści się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Stolnie. To także inicjatorka i reżyserka spektaklu „Legenda o Wabczu: Poganka”. Od wielu lat jest mocno zaangażowana w organizację Powiatowo-Gminnych Dożynek w Stolnie. Pełni funkcję sekretarza w Stowarzyszeniu Przyjaciół Dziecięco-Młodzieżowego Zespołu Tańca Ludowego KaJanie, którego jest współzałożycielką.
– Laureatka jest aktywnym działaczem i inicjatorem wielu imprez na terenie gminy Stolno – informuje Starostwo Powiatowe w Chełmnie. – Zaangażowanie pani Katarzyny pozytywnie wpływa na szeroko zakrojoną współpracę, od wielu lat współpracuje z różnymi instytucjami oraz organizacjami pozarządowymi. Swoją pasją i zaangażowaniem przyciąga do siebie osoby, które w każdej sytuacji są gotowe jej pomóc.
Ewelina Grzelak to dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Papowie Biskupim. Dla dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych organizuje spotkania z autorami ich ulubionych książek. Oprócz tego zajmuje się organizacją warsztatów rękodzielniczych czy wycieczek terenoznawczych dla mieszkańców gminy. Współorganizuje wydarzenie MotoFire, którego motywami przewodnimi są integracja i dobra zabawa.
– Chodzi przełamanie stereotypu motocyklisty jako „dawcy narządów” oraz wplecenie w zlot wartości edukacyjnych: udzielanie pierwszej pomocy, nauka reagowania na wypadek lub inne zdarzenie drogowe – informuje Starostwo Powiatowe. – Prowadzi działalność charytatywną oraz jest współorganizatorem WOŚP. Współpracuje z OSP na terenie gminy Papowo Biskupie. Laureatka jest osobą niezwykle otwartą i gotową do podejmowania kolejnych wyzwań na rzecz mieszkańców gminy Papowo Biskupie. Pomysłowość i kreatywność pani Eweliny pozwalają na organizację na terenie gminy niesamowitych imprez kulturalnych, warsztatów i wycieczek, co dodatkowo uskrzydla ją do dalszej pracy. Pani Ewelina jest wielką miłośniczką książek i stara się corocznie poszerzać gminny księgozbiór o nowe czytelnicze „perełki”. Potrafi swoją pasją zarazić niejednego mieszkańca gminy, przez co systematycznie powiększa grono czytelniczek i czytelników.
Roman Marks to przedstawiciel chełmińskiej społeczności seniorskiej, wieloletni słuchacz Uniwersytetu Trzeciego Wieku i działacz na polu artystyczno-kulturalnym. Uczestniczy on w działalności grupy plastycznej działającej przy uniwersytecie.
– Jego talent oraz zaangażowanie zarówno w sprawy artystyczne, jak i organizacyjne sprawiają, że grupa ta jest jedną z najbardziej aktywnych i kreatywnych w naszym mieście – informuje starostwo. – Laureat nie tylko sam tworzy piękne dzieła, ale również inspiruje innych do odkrywania i rozwijania swoich umiejętności artystycznych.
Jakby tego było mało, angażuje się on w organizację corocznej strefy podczas Festiwalu Perspektywy 9 Hills. Seniorzy mogą tam zaprezentować swoje talenty podczas warsztatów i różnych działań kulturalnych. Pełni on także funkcję przedstawiciela grupy plastycznej w Radzie Słuchaczy UTW. Współpracuje również z lokalnym domem kultury, tworząc wydarzenia i inicjatywy, które zwiększają kreatywność oraz integrują seniorów. Według Starostwa Powiatowego w Chełmnie to osoba, która swoją działalnością znacząco przyczynia się do rozwoju kultury i sztuki w powiecie.
Marcin Jędrzejczak pochodzi z gminy Unisław i od lat działa aktywnie na rzecz promocji kultury i sztuki w powiecie chełmińskim. Wiedzę i doświadczenie artystyczne zdobywał w Gminnym Ośrodku Kultury w Unisławiu, gdzie od najmłodszych lat uczestniczył w zajęciach malarskich. Angażował się też w życie ośrodka poprzez zaangażowanie w akcje społeczne i działania kulturalne. To utalentowany artysta, który zajmuje się różnymi dziedzinami sztuki – tatuażem, malarstwem oraz rzeźbą. To także twórca logo gminy Unisław. Na licytacje podczas akcji charytatywnych przekazywał swoje obrazy, m.in. w 2024 r. na rzecz WOŚP w Unisławiu. Aktualnie prowadzi studio tatuażu.
– Na podstawie tego logo namalowano okolicznościowy mural na ścianie amfiteatru w unisławskim parku, z okazji 800-lecia Unisławia. Laureat jest również autorem malowidła ściennego, które powstało przed laty w 2011 r. w świetlicy wiejskiej w Głażewie, które przedstawia miejscowy las, znajdujący się na terenie sołectwa, z którym utożsamiają się mieszkańcy. Pan Marcin jest otwarty na nowe idee i chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi. Jego praca w dziedzinie kultury zyskała uznanie wśród lokalnej społeczności. Jego praca stanowi inspirację dla innych osób i przyczynia się do wzbogacenia życia kulturalnego społeczności lokalnej.
Po informacje z Torunia zapraszamy na nasz bliźniaczy portal tylkotorun.pl