Szpital w Chełmnie z nowościami dla rodzących kobiet
Zespół Opieki Zdrowotnej w Chełmnie umożliwił bliskim rodzących kobiet bezpłatny pobyt zarówno przed, w trakcie, jak i po porodzie lub cięciu cesarskim. To nowe rozwiązanie, z którego kobiety i ich bliscy chętnie korzystają.
Oddział ginekologiczno-położniczo-noworodkowy szpitala w Chełmnie od dawna umożliwia osobom bliskim uczestnictwo przy porodzie. Teraz wprowadzono kolejne dwie nowości – sale rodzinne, gdzie po porodzie kobieta wraz z partnerem bądź inną bliską osobą może przebywać aż do momentu wypisu, a także pobyt przy planowanym cesarskim cięciu.
Wprowadziliśmy możliwość pobytu osoby bliskiej na sali cięć, ale tylko cięć planowanych. Kobiety rodzące są bardzo zadowolone z nowych rozwiązań, które wprowadziliśmy. Dla ich bliskich to również wielka radość.
– mówi Marzanna Ossowska, dyrektorka chełmińskiego SP ZOZ.
Narodziny dziecka to dla wielu kobiet ogromne przeżycie. Wsparcie bliskiej osoby jest w tym czasie kluczowe. Personel medyczny szukał rozwiązań, które wpłyną na komfort przyszłych mam i ich rodzin.
Kiedy moja żona rodziła pierwsze dziecko, byłem przy niej. To było dla mnie niezwykłe, ale i zarazem bardzo trudne przeżycie. Na pewno nie zapomnę go do końca życia. Ale też muszę przyznać, że po dziewięciu godzinach porodu byłem naprawdę bardzo zmęczony. A na sali porodowej nie było żadnego miejsca dla mnie jako ojca. Wtedy to mi się wydawało naturalne, ale kiedy dowiedziałem się, że w szpitalu w Chełmnie to będzie możliwe, zrozumiałem, że coś się zmienia. Na lepsze.
– opowiada mieszkaniec gminy Chełmno.
Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom kobiet i ich najbliższym, którzy mają możliwość uczestniczenia przy narodzinach dziecka. Zrobiliśmy burzę mózgów na temat tego, co moglibyśmy wdrożyć w naszym oddziale, aby jeszcze więcej pacjentek decydowało się na poród w naszym szpitalu. I tak zrodziły się różne pomysły, które wdrożyliśmy w naszej placówce.
– opowiada Marzanna Ossowska.
Szpital w zeszłym roku zajął 3. miejsce w województwie kujawsko-pomorskim i 11. miejsce w Polsce w rankingu Fundacji „Rodzić po ludzku”. Teraz docenili go również widzowie „Dzień Dobry TVN”, dzięki którym chełmiński szpital otrzymał „Pozytywkę” – wyróżnienie za wyjątkowe inicjatywy. Jak zaznacza Marzanna Ossowska, nagroda to przede wszystkim zasługa całego zespołu oddziału ginekologiczno-położniczo-noworodkowego.
To dla nas ogromne wyróżnienie. Takie wyróżnienia mają przede wszystkim służyć pacjentkom, aby dobrze się u nas czuły. Jest to ogromna zasługa całego zespołu, który tu pracuje. Można mieć różne pomysły, ale jeśli personel nie jest zaangażowany, to niewiele można uzyskać. U nas zaangażowanie całego personelu, który udziela świadczeń, jest ogromne. Dzięki temu uzyskujemy tak pozytywne opinie, co jest dla nas bardzo ważne.
Oddział pracuje już nad kolejnymi rozwiązaniami, które mają wesprzeć przyszłe mamy w tym wyjątkowym czasie. Wymagają one jeszcze dopracowania, ale jak wskazuje dyrektorka szpitala Marzanna Ossowska, z pewnością ucieszą one przyszłych rodziców.