Unisław: co widać z balkonu? W piątek pokaz filmu Pawła Łozińskiego
Kinomani oraz miłośnicy dokumentu mogą zapisać sobie w kalendarzu, że 17 lutego w Gminnym Ośrodku Kultury w Unisławiu odbędzie się pokaz „Filmu balkonowego”. Natomiast po projekcji zaplanowano spotkanie z autorem, reżyserem Pawłem Łozińskim. Początek o godz. 18.00.
„Film balkonowy” powstał w 2021 r. Reżyser przygląda się w nim ludziom ze swojego balkonu. Przechodzą uśmiechnięci, smutni, zamyśleni, zagapieni w telefony, młodzi i starzy.
Mieszkańcy dzielnicy albo przypadkowi goście, zwyczajni przechodnie. Autor zaczepia, zadaje pytania, rozmawia o tym, jak radzą sobie z życiem – opisują dystrybutorzy filmu. – Stojąc tam z kamerą przez ponad 2 lata, stworzył miejsce dialogu, świecki konfesjonał, przy którym każdy może się zatrzymać i opowiedzieć o sobie innym ludziom.
Obraz został doceniony przez znawców filmowych. Zdobył nagrodę Tygodnia Krytyki podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Locarno w 2021 r., zaś rok później został uznany za najlepszy film dokumentalny podczas gali wręczenia Polskiej Nagrody Filmowej Orły 2022. Paweł Łoziński był także nominowany do Orłów za najlepszą reżyserię oraz montaż (ten wykonał wspólnie z Bartłomiejem Piaskiem oraz Piotrem Wójcikiem). „Film balkonowy” otrzymał też nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej.
Pokaz oraz spotkanie z reżyserem są organizowane w ramach projektu „Polska Światłoczuła”. Jest on realizowany od ponad 10 lat, a jego celem jest promocja kultury wyższej oraz włączanie w dyskusję o filmie i sztuce mieszkańców małych miejscowości, w których stały dostęp do kina jest trudniejszy.
Od typowego kina objazdowego wyróżnia nas zaangażowanie twórców filmowych (reżyserów, aktorów, operatorów itd.) i ich uczestnictwo w dyskusjach po każdej projekcji – podkreślają organizatorzy projektu. – Bierzemy również udział w festiwalach filmowych, na których promujemy ideę nam przyświecającą.
To kolejna już odsłona „Polski Światłoczułej” w Unisławiu. Wcześniej mieszkańcy mogli zobaczyć filmy „Wieloryb z Lorino” oraz „Żużel” i spotkać się z twórcami tych produkcji.