W Chełmnie powstaje skatepark dla młodzieży
Trwa budowa skateparku. Jest to projekt, który zwyciężył w głosowaniu w ramach Chełmińskiego Budżetu Obywatelskiego. Dzięki temu, że w marcu panowały wyjątkowo korzystne warunki pogodowe, można było nieco wyprzedzić harmonogram prac. Ich zakończenie planowane jest na czerwiec tego roku.
Wykonawcą prac jest renomowany wykonawca skateparków, firma Altramps, a termin zakończenia prac wyznaczono tak, aby można było otworzyć nowy obiekt dla młodzieży, która rozpocznie wtedy wakacje.
Koszt obecnej inwestycji to 645 tys. zł, wcześniej dla tej inicjatywy wykonaliśmy niezbędną dokumentację. Koszty są więc łączone – część z nich to kwota przewidziana na budżet obywatelski (500 tys. zł), część pochodzi z kwoty dodanej do zadania za zgodą radnych z budżetu miasta – mówi burmistrz miasta, Artur Mikiewicz. – Realizujemy projekt, który daje nam możliwość rozbudowy skateparku, dlatego trwające prace nazywany etapem pierwszym, jednocześnie starając się pozyskać środki na etap drugi, czyli rozbudowę obiektu – stosowne wnioski zgłosiliśmy zarówno do Ministerstwa Sportu, jak i Programu Inwestycji Strategicznych.
W pierwotnej wersji zakładano powstanie skate parku przy Al. 3 Maja, jednak z uwagi na uwarunkowania konserwatorskie, nie było to możliwe. Ostatecznie zdecydowano się na to, by znajdował się przy budynku Szkoły Podstawowej nr 4.
Nazwy elementów, które pojawią się na obiekcie, nie powiedzą pewnie dużo niezaznajomionym, ale zgłębionej w temat młodzieży na pewno tak. Na skatepark złożą się takie przeszkody jak m.in. otwarty bowl (dół o konstrukcji podobnej do basenu) z bankiem, funbox (główny element służący do prezentowania różnego rodzaju trików) z greenboxem, poręczą i piramidą, bank ramp (różnej wysokości), grindbox, poręcz prosta i barcelona (specjalny typ piramidy do wykonywania ewolucji) z manual padem. Pojawią się również elementy małej architektury.
Podczas głosowania na projekty w ramach Chełmińskiego Budżetu Obywatelskiego w 2020 roku skatepark był najczęściej wybieranym pomysłem z 16 zgłoszonych. Otrzymał 913 głosów.