MDP fundamentem straży pożarnej
Na przestrzeni ostatnich lat młodzieżowe drużyny pożarnicze przeszły znaczącą ewolucję, stając się ważnym elementem edukacji i wychowania kolejnych pokoleń strażaków. Młodzi ludzie, często zainspirowani rodzinnymi tradycjami, wstępują do tych formacji, zdobywając nie tylko wiedzę teoretyczną i praktyczną, ale także ucząc się odpowiedzialności, dyscypliny i współpracy. Współpraca z młodzieżą, mimo że stanowi wyzwanie, przynosi wiele satysfakcji, a zdobyte umiejętności i doświadczenie kształtują przyszłych strażaków ochotników, którzy z czasem zasilają szeregi ochotniczych straży pożarnych oraz Państwowej Straży Pożarnej.
Na przełomie ostatnich lat ewolucję przeszły nie tylko ochotnicze straże pożarne, ale również młodzieżowe drużyny pożarnicze. To formacje, które od lat przyciągają młodych ludzi pragnących nieść pomoc drugiemu człowiekowi. Dla wielu z nich udział w drużynie jest pierwszym krokiem na drodze do pełnienia roli strażaka ochotnika.
– W ostatnich latach trudno nie zauważyć, że młodzieżowe drużyny pożarnicze, podobnie jak wszystko wokół nas, uległo zmianom – zauważa druh Marcin Ziółkowski, prezes OSP w Steklinie. – Zmieniły się formy zawodów pożarniczych, zwłaszcza ich liczba, różnorodność oraz intensywność przygotowań do nich.
– Aby zapewnić ciągłość swoich działań i tradycji, OSP reaktywuje MDP, ponieważ to właśnie młodzież stanowi fundament przyszłości tej organizacji – mówi druhna Klaudia Górecka z OSP Kuczwały. – Wiele dzieci dołącza do drużyn, kierując się rodzinnymi tradycjami strażackimi. Często to rodzice lub dziadkowie są strażakami ochotnikami, co motywuje młodsze pokolenia do kontynuowania tej tradycji. Dodatkowo, jeśli jedno dziecko dołączy do MDP, często przyciąga za sobą przyjaciół, kolegów z klasy czy sąsiadów. Warto również podkreślić rosnącą popularność dziecięcych drużyn pożarniczych, do których mogą dołączać już dzieci od 3. roku życia.
Młodzieżowe i dziecięce drużyny pożarnicze to formacje, które nie tylko uczą odpowiedzialności, dyscypliny i współpracy, ale także oferują zabawę i praktyczne umiejętności. Dzieci od najmłodszych lat mają możliwość zapoznania się ze sprzętem strażackim oraz uczestniczenia w konkursach i obozach.
– Każda formacja to wspólnota, która buduje więzi – podkreśla Klaudia Górecka. – Młodzieżowe i dziecięce drużyny pożarnicze to przede wszystkim nauka odpowiedzialności, dyscypliny, współpracy i empatii, a także kształtowanie charakteru. To również doskonała zabawa i praktyczne lekcje, które stanowią atrakcyjną alternatywę na spędzanie wolnego czasu. Dzieci i młodzież mogą wykorzystywać zdobytą wiedzę, biorąc udział w ogólnopolskich konkursach, takich jak plastyczne czy pożarnicze, oraz uczestniczyć w obozach.
– Straż to stowarzyszenie, w którym członkowie mogą być w różnym wieku, tworząc wielopokoleniową formację – zaznacza Marcin Ziółkowski. – Już dzieci w wieku 7-8 lat, w ramach drużyn dziecięcych, mają okazję poznać sprzęt strażacki, wyposażenie wozów oraz zasady panujące w strażnicy, a także uczą się podstaw udzielania pierwszej pomocy.
Zajęcia w młodzieżowych drużynach pożarniczych są dostosowywane do grup wiekowych, łącząc teorię z praktyką i kładąc nacisk na naukę przez zabawę, szczególnie w dziecięcych drużynach pożarniczych. Natomiast treningi przygotowujące do zawodów oraz wyjazdy integracyjne kształtują młodzież do służby w straży w życiu dorosłym.
– Staramy się, aby wiedza była przekazywana w taki sposób, żeby dzieci chciały wrócić na kolejne zajęcia z chęcią – przekonuje druhna z OSP Kuczwały. – Łączone są elementy teoretyczne z praktycznymi, a wiedza jest powtarzana, by lepiej zapadła w pamięć. W Dziecięcych Drużynach Pożarniczych (DDP) nauka często odbywa się przez zabawę – np. dzieci rozpoznają sprzęt pożarniczy, dotykając go, gdy jest ukryty w kartonie. Istotnym elementem są także zajęcia sportowe, w których wykorzystywany jest sprzęt strażacki. Dodatkowo organizowane są wyjazdy do innych jednostek, w tym do Państwowej Straży Pożarnej, aby dzieci mogły poszerzać swoją wiedzę. Młodzi uczestnicy angażują się także w uroczystości, takie jak obchody Święta Niepodległości czy Dzień Strażaka, a MDP pełnią nawet wartę przy Grobie Pańskim.
– Dzieci uczestniczące w MDP podczas treningów przygotowujących do zawodów, a także podczas spotkań i wyjazdów integracyjnych, przygotowują się do służby w straży w dorosłym życiu – mówi Marcin Ziółkowski. – Przekazujemy im wiedzę teoretyczną, organizując pogadanki na temat funkcjonowania straży, a starsi koledzy i opiekunowie dzielą się swoim doświadczeniem. Treningi w naszej jednostce odbywają się raz w tygodniu, a w okresie wakacyjnym dwa razy, aby nie kolidowały z innymi zajęciami dzieci. Jestem zadowolony z frekwencji – na każdym treningu pojawia się od 12 do 16 uczestników z grupy liczącej 20 osób. Podczas zawodów sportowych młodzi strażacy poprawiają swoją sprawność i kondycję, uczą się prawidłowego rozwijania i łączenia węży, pokonywania przeszkód oraz obsługi armatury wodnej i pianowej, w tym gaśnic.
Wspieranie kształcenia młodych strażaków odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu przyszłych kadr strażackich oraz przekazywaniu istotnych wartości, wiedzy i umiejętności. Jak podkreśla Klaudia Górecka, inwestowanie w młode pokolenia nie tylko gwarantuje przygotowanie zawodowe przyszłych strażaków, ale także buduje ich pewność siebie.
– Jeśli założymy, iż co najmniej 20 proc. członków MDP pozostanie w jednostkach, to w istotny sposób wzmocnią oni szeregi starszych druhów, zarówno w OSP, jak i w PSP – mówi Marcin Ziółkowski. – Będą to osoby, które już zdobędą solidne przygotowanie teoretyczne i praktyczne, gotowe do działań ratowniczo-gaśniczych oraz aktywnej pracy na rzecz lokalnej społeczności.
Współpraca z dziećmi i młodzieżą z MDP, choć stanowi duże wyzwanie, przynosi także wiele satysfakcji i radości. Jak zapewnia Marcin Ziółkowski, poświęcone młodym strażakom czas i wysiłek są jednak warte każdego zaangażowania.
– To niesamowite uczucie, gdy widzimy, jak z czasem stają się coraz bardziej pewni siebie, odpowiedzialni i świadomi swojej roli w społeczeństwie i z dumą noszą koszulkę czy czapkę strażacką – mówi druhna Klaudia Górecka. – Ich radość i zaangażowanie podczas zajęć są dla nas nie tylko motywacją do dalszej pracy, ale także przypomnieniem, jak ważną rolę pełnimy.
– Współpracę z dziećmi porównuję do czegoś wspaniałego – twierdzi druh Marcin Ziółkowski. – Największym wyzwaniem jest utrzymanie ich uwagi, ale obecnie dysponujemy nowoczesnym sprzętem, w tym nowym wozem bojowym, co niewątpliwie pomaga przyciągnąć dzieci do straży. W naszej jednostce mamy opiekunów, którzy są odpowiednio przeszkoleni do pracy z młodzieżą. Relacja między opiekunami a członkami MDP musi opierać się na zrozumieniu – spotkania często opierają się na rozmowach, a dzieci wiedzą, że mogą poruszyć każdy, nawet trudny temat. Oprócz tego organizujemy spotkania towarzyskie, wyjazdy na basen czy do kinderparków – to, co dzieci lubią najbardziej, także musi znaleźć się w naszej ofercie. Organizujemy również kilkudniowe obozy przy wsparciu finansowym Komendy Głównej PSP, urzędów gmin oraz poszczególnych jednostek OSP. Choć współpraca z młodzieżą bywa trudna, zdecydowanie jest warta każdego wysiłku!
Po informacje z Torunia zapraszamy na nasz bliźniaczy portal tylkotorun.pl