Ramlau: Jako powiat zdaliśmy egzamin z pandemii [WYWIAD]
O działaniach w czasie pandemii oraz perspektywach rozwoju powiatu toruńskiego z wicestarostą Michałem Ramlauem rozmawia Arkadiusz Włodarski.
W jaki sposób powiat toruński poradził sobie w czasie pandemii?
To był wyjątkowo trudny czas w funkcjonowaniu zarówno Starostwa Powiatowego, ale też jednostek starostwa, takich jak np. Domy Pomocy Społecznej. Prowadzimy cztery takie placówki, w których dysponujemy 346 miejscami dla naszych mieszkańców. Sytuacja była kłopotliwa, był duży niepokój wśród pracowników starostwa, dlatego staraliśmy się ograniczyć kontakt bezpośredni z interesariuszami, przeszliśmy na tryb pracy zdalnej. Działaliśmy cały czas, były wyłożone skrzynie do korespondencji z urzędnikami. Nie szczędziliśmy pieniędzy na wyposażenie pracowników w środki ochrony osobistej. W walce z wirusem bardzo wspomagał nas wojewoda, nieoceniona też była pomoc marszałka województwa, który stworzył programy wspierające personel DPS-ów. Uważam, że zdaliśmy ten egzamin.
Jakie są perspektywy dalszego rozwoju powiatu toruńskiego?
Widzę je bardzo dobrze. Dzięki środkom, które rząd przeznaczył na walkę ze skutkami gospodarczymi pandemii, możliwe było pozyskiwanie funduszy na inwestycje, w czym powiat toruński okazał się najlepszy spośród wszystkich samorządów powiatowych naszego województwa. Ogromne środki przeznaczono na wsparcie przedsiębiorców, aby poziom bezrobocia nie rósł. Udało nam się pozyskać blisko 16,5 mln zł na inwestycje prowadzone przez powiat. Niektóre już zakończyliśmy, tak jak remont DPS-u w Dobrzejewicach. Sporo środków przeznaczyliśmy na poprawę infrastruktury i dostosowanie budynków podlegających pod starostwo do potrzeb osób niepełnosprawnych. Ten proces jest długotrwały. Rozstrzygnęliśmy przetarg na budowę nowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Osieku nad Wisłą. Obecny budynek nie spełnia norm. Chcemy też zbudować halę sportową w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Gronowie. Pozyskaliśmy środki unijne w ramach „Agrotroniki” na zakup nowoczesnego sprzętu rolniczego. Przygotowujemy się również do remontów i modernizacji kolejnych dróg. Budujemy również ścieżki rowerowe, wiele ich kilometrów oddaliśmy w zeszłym roku. Jest bardzo dużo inwestycji, zarówno tych ukończonych, jak i tych, które mamy w planach. Pozyskaliśmy od Skarbu Państwa grunt pod nową siedzibę Starostwa Powiatowego. Chcemy zrobić tam miejsce dla innych jednostek powiatowych, które tak jak my obecnie muszą korzystać z wynajmowanych budynków.
W jaki sposób powiat toruński będzie przyciągać kolejnych inwestorów?
To jest głównie domena gmin, to one mają możliwości i dysponują gruntami. Tu należy wspomnieć o Pomorskiej Strefie Ekonomicznej w Łysomicach. Przez nasz powiat przebiega autostrada, więc można w związku z tym wykorzystać tereny gminy Lubicz, ale przebiega też ona przez gminę Chełmża. Staramy się wspierać wójta tej gminy w sprawie powstania strefy ekonomicznej o wielkości około 500 ha. Mam wrażenie, że nigdy ten projekt nie był aż tak zaawansowany jak obecnie. Udało nam się zainteresować nim Ministerstwo Rolnictwa, które jest właścicielem gruntów, jak i Ministerstwo Infrastruktury. Marszałek wpisał inwestycję do strategii rozwoju województwa. Mam świadomość, że stworzenie tej strefy jest kosztowne i czasochłonne, to musi potrwać, ale ten proces postępuje. Jeśli doprowadzimy go do końca, powstanie największa tego typu strefa w Polsce, która pozwoli pozyskać światowych gigantów choćby ze sfery IT czy branży motoryzacyjnej. Jestem przekonany, że bezrobocie, które jest cały czas problemem naszego powiatu, znacznie by się zmniejszyło poprzez wygenerowane miejsca pracy.
Zaczęły się wakacje. Jak zachęciłby pan turystów do tego, aby odwiedzili powiat toruński?
Nawiązałbym do ścieżek rowerowych. To sieć licząca ponad 200 km. Jesteśmy liderem w województwie pod tym względem. Ścieżki mają to do siebie, że oprócz walorów stricte rekreacyjnych i zdrowotnych pozwalają w sposób bezpieczny odwiedzać ciekawe miejsca na terenie powiatu, których nie brakuje. Ścieżki łączą się z Toruniem, więc można połączyć wizytę w powiecie toruńskim i odwiedzić piękny Gród Kopernika. Są one również zlokalizowane wokół jezior na terenie Chełmży, Łysomic i Obrowa. Tych miejsc, które można odwiedzić i w sposób aktywny spędzić czas, w naszym powiecie nie brakuje. Myślę, że to jest coraz bardziej zauważalny walor. Na konwentach starostów nie raz już spotkałem się z pewną zazdrością w związku z tym, że tyle tych ścieżek mamy. Wart podkreślenia jest udział gmin w planowaniu i budowie tych traktów.