Przed pierwszym dzwonkiem. Co zmieni się w szkołach w powiecie toruńskim?
W wyniku naszej pomyłki w tekście opublikowanym w wersji papierowej dwutygodnika „Poza Toruń” (numer 245 z 25 sierpnia 2022 r.) pojawiła się błędna informacja na temat finansowania budowy szkoły w Brzozówce. Dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Strategicznych wynosi 5 milionów złotych, pozostałe środki (7 mln 200 tys. zł) pochodzą z budżetu gminy Obrowo. Za błąd najmocniej przepraszamy.
Już niewiele czasu zostało do momentu, w którym w szkołach zabrzmi pierwszy dzwonek, wzywający uczniów na lekcje w nowym roku. Kończące się wakacje były okresem na dokonywanie zmian, modernizacji i remontów w placówkach oświatowych. Jak ostatnie miesiące wykorzystano w powiecie toruńskim?
Jedną z największych obecnie inwestycji oświatowych w powiecie jest rozbudowa szkoły i przedszkola w Brzozówce w gminie Obrowo. Prace postępują zgodnie z planem, a pogoda sprzyja ich realizacji. Wykonano już prace ziemne i wylano chudy beton pod ławy fundamentowe. Ekipa pracując przy budowie, wykonała także zbrojenie ław fundamentowych żelbetonowych oraz same ławy. Przygotowano izolację poziomą ław fundamentowych i wymurowano z bloczków betonowych fundamenty.
Nie zwalniamy tempa – zapewnia Rafał Grenda–Wołkow, inżynier z firmy Betpol Bis, która zajmuje się inwestycją. – W najbliższych dniach będziemy ocieplać ławy fundamentowe styropianem wraz z zabezpieczeniem folią kubełkową, a następnie wykonamy zasypkę zewnętrzną tych ław. Rozpoczniemy wyprowadzenia do instalacji znajdujących się w budynku, a także wykonamy zasypkę pod chudy beton w obrysie budynku.
Nowa szkoła będzie dwukondygnacyjna. Na parterze znajdzie się przedszkole z sześcioma salami dla dzieci, szatniami, pomieszczeniem na wózki i gabinetem pielęgniarki. Każda sala dla przedszkolaków będzie miała osobną łazienkę z prysznicami i toaletę. Na parterze powstanie także nowoczesna, duża kuchnia, gotująca posiłki na potrzeby wszystkich uczniów. Wyposażona zostanie w sterylizator oraz w zmywalnię ze zmywarkami z funkcją wyparzania. W kuchni znajdą się pomieszczenia do obróbki określonego rodzaju żywności. Będą to: pomieszczenie do magazynowania i obróbki jaj, stanowisko do przygotowania potraw mącznych, stanowisko do obróbki mięsa, magazyn warzyw oraz osobne stanowiska do ich obróbki wstępnej oraz wtórnej. Przy kuchni znajdzie się stołówka.
Nowa część szkoły zostanie ulokowana na piętrze.
Powstanie tam 10 przestronnych sal lekcyjnych, pokój nauczycielski, gabinet logopedy i gabinet wczesnego wspomagania – zapowiadają władze gminy. – Na piętrze znajdzie się również aula oraz sala rekreacyjna, z zamontowanymi świetlikami dachowymi dostarczającymi wymaganą ilość światła dziennego do pomieszczenia.
Przy szkole powstanie parking, zaś na terenie wokół nowego budynku będzie zielono. To z racji nowych nasadzeń drzew i krzewów. Cały obiekt będzie wyposażony w kotłownię gazową. Nie zapomniano także o potrzebach osób z niepełnosprawnościami. Zaprojektowano pochylnię zewnętrzną przy głównych wejściach oraz zastosowano drzwi bez progów. Każda z kondygnacji będzie mieć specjalnie przystosowaną toaletę. Aby zapewnić dostęp na pierwsze piętro, w jednej z klatek schodowych zaprojektowano platformę schodową. Na terenie szkoły powstaną także miejsca postojowe przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami.
Wartość tej budowy to ponad 12 mln zł, z czego 5 mln to pieniądze pochodzące z Rządowego Funduszu Inwestycji Strategicznych, zaś pozostałe środki (7 mln 200 tys. zł) pochodzą z budżetu gminy Obrowo. Prace mają być ukończone w czerwcu 2024 r.
O wiele wcześniej, bo już we wrześniu, uczniowie szkół w Osieku nad Wisłą, Brzozówce, Dobrzejewicach i Obrowie będą mogli korzystać z nowoczesnego oświetlenia sal gimnastycznych.
Oświetlenie LED jest ekonomiczne i ekologiczne. Placówki edukacyjne i gmina obniżą koszt energii elektrycznej potrzebnej do zasilania oświetlenia. Oświetlenie LED charakteryzuje się również wyższą trwałością w stosunku do dotychczas używanych opraw oświetleniowych. Zmiana opraw na nowoczesne to oszczędność środków na bieżące utrzymanie, serwis i wymiany – informuje gmina Obrowo.
Ta inwestycja to wydatek rzędu prawie 94 tys. zł.
Przebudowy trwają także w innych placówkach. Szkoła Podstawowa w Łysomicach będzie mieć nową kuchnię, natomiast szkoła w Turznie rozpocznie nowy rok szkolny z odnowionym dachem. W tym roku, już w trakcie ferii zimowych, zaczęły się prace remontowe w Szkole Podstawowej w Złejwsi Wielkiej. Zakładają one dostosowanie pomieszczeń obiektu do wymogów przeciwpożarowych, poszerzenie korytarzy, powiększenie okien w salach zajęciowych, docieplenie dachu czy też powstanie nowych, większych sal. Remont ma zakończyć się jeszcze w tym roku.
Dotychczasowy stan modernizowanego obiektu wymagał stałych interwencji remontowych, co powodowało niemałe koszty – mówi Krzysztof Rak, zastępca wójta gminy Zławieś Wielka.
W budżecie gminy Zławieś Wielka zaplanowano środki na sporządzenie dokumentacji projektowej modernizacji szkoły w Czarnowie. Ma to związek z dynamicznym wzrostem liczby mieszkańców w tej miejscowości, którzy przeprowadzają się tam głównie z Bydgoszczy.