Przedawnienie długu
Instytucja przedawnienia długów w polskim systemie prawnym jest tematem o dużym znaczeniu zarówno teoretycznym, jak i praktycznym. Z jednej strony, przedawnienie zapewnia pewność prawną oraz stabilność obrotu gospodarczego, z drugiej zaś, może być postrzegane jako mechanizm umożliwiający unikanie odpowiedzialności za zobowiązania.
Termin przedawnienia jest to okres, po którego upływie wierzyciel traci prawo do żądania od dłużnika spłaty zadłużenia. Innymi słowy przedawnienie nie powoduje wygaśnięcia roszczenia, lecz jego przekształcenie w zobowiązanie naturalne, co w praktyce oznacza, że dłużnik może dobrowolnie spełnić świadczenie, ale nie można go do tego przymusić w drodze sądowej.
Istotnym pojęciem w kontekście przedawnienia długów jest bieg terminu przedawnienia. Upływ terminu przedawnienia jest to zjawisko, w wyniku którego wierzyciel traci prawo do efektywnego dochodzenia roszczenia. Wskazać należy, że początek biegu terminu przedawnienia zasadniczo zaczyna się od daty, na którą wyznaczono spłatę roszczenia lub od dnia, w którym podjęto próbę odzyskania roszczenia.
Bieg terminu przedawnienia może również zostać przerwany. Przerwanie biegu terminu przedawnienia to sytuacja, w której działania podejmowane przez wierzyciela lub dłużnika powodują, że dotychczasowy okres przedawnienia przestaje być liczony, a po ustaniu przyczyny przerwania przedawnienia, termin przedawnienia biegnie na nowo. Zgodnie z Kodeksem cywilnym, przerwanie biegu przedawnienia może być spowodowane przez każdą czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju, przez uznanie roszczenia przez dłużnika oraz przez wszczęcie mediacji.
Podsumowując, instytucja przedawnienia długów pełni ważną rolę w polskim systemie prawnym, będąc mechanizmem ochronnym zarówno dla wierzycieli, jak i dłużników.
Wiktoria Gibała – Studentka IV roku prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pracuje w dziale ochrony klienta rynku finansowego w sporach sądowych i upadłości konsumenckiej w Pledziewicz Kancelarii. Swoje zainteresowania koncentruje wokół prawa zobowiązań, prawa bankowego oraz prawa własności intelektualnej.