Rekordowa liczba upadłości konsumenckich w 2023 roku
Rok 2023 przyniósł niespotykaną dotąd liczbę ogłoszonych upadłości konsumenckich w Polsce. Aż 21 tysięcy Polaków zdecydowało się na ten krok. To najwyższy wynik w ostatniej dekadzie.
Zaskakujące liczby
Specjaliści Krajowego Rejestru Dłużników już jesienią alarmowali o wzroście liczby ogłoszonych upadłości konsumenckich. Wówczas prognozowano, że suma bankructw konsumenckich może dobić do 20 tysięcy. Rekordowym miesiącem okazał się październik, w którym ponad 2 tysiące osób zdecydowało się na ogłoszenie upadłości konsumenckiej. W ciągu ostatnich trzech miesięcy 2023 roku prawie 5,5 tysiąca Polaków zdecydowało się na ten krok. Rok 2023 pobił rekordowy dotąd 2021 roku, w którym upadłość konsumencką ogłosiło ponad 18 tysięcy osób.
Czym w ogóle jest upadłość konsumencka?
Upadłość konsumencka to postępowanie sądowe, które pozwala na całkowite lub częściowe oddłużenie konsumenta. Dotyczy wyłącznie osób fizycznych. Postępowanie upadłościowe poza oddłużeniem konsumenta ma na celu zaspokojenie roszczeń wierzycieli. Na ogłoszenie upadłości decydują się osoby, które od lat zmagają się z problemami finansowymi.
Gdzie szukać przyczyny?
W ostatnich latach Polaków najbardziej dotknęła inflacja, a co za tym idzie, coraz wyższe koszty życia. Rosnące raty kredytów hipotecznych, czy problemy z uregulowaniem codziennych zobowiązań takich jak rachunki – to tylko niektóre z przyczyn pogarszającej się sytuacji finansowej części Polaków.
Prognoza na 2024 rok
Według prognozy KRD liczba dłużników i wielkość ich zadłużenia będzie malała. Nie powinniśmy jednak liczyć na spektakularną poprawę, liczba bankructw może się nie zmniejszyć. Krajowy Rejestr Dłużników wskazuje, że na poprawę trzeba będzie poczekać do 2025 roku.
Katarzyna Reszkowska – pracownik działu administracyjnego w Pledziewicz Kancelarii. W kancelarii zajmuje się dbaniem o prawidłowy obieg dokumentacji oraz sprawne funkcjonowanie sekretariatu. Odpowiada za bezpośredni kontakt z obecnymi, jak i nowymi klientami.