Roszady w radach gmin
W wyborach decydowaliśmy o tym, jak będzie wyglądać Rada Powiatu, Sejmik Województwa, a także rady gmin znajdujących się w powiecie. Jaki jest efekt decyzji mieszkańców?
Zmienia się układ sił w Radzie Powiatu Toruńskiego. Dotychczas Prawo i Sprawiedliwość miało 7 mandatów. W nowej kadencji to ugrupowanie będzie reprezentować 5 osób. Liderem została Koalicja Obywatelska z 7 mandatami. Obywatelski Klub Samorządowy również będzie mieć mniej radnych – 4 zamiast dotychczasowych 6. Do rady wraca Polskie Stronnictwo Ludowe, które wraz z Polską 2050 startowało jako Trzecia Droga. W składzie pojawi się jej 4 reprezentantów. Całość uzupełni 2 radnych komitetu „Aktywni i niezależni”.
W Radzie Gminy Chełmża aż 10 kandydatów z komitetu dotychczasowego wójta Jacka Czarneckiego uzyskało mandaty. Pozostała piątka wywodzi się z czterech innych kandydatów, w tym jeden z KWW Nowe Horyzonty kontrkandydata w wyborach na wójta, Bartosza Szprenglewskiego. W gminie Wielka Nieszawka 9 mandatów uzyskał komitet stworzony przez nową wójt Katarzynę Streich. Daje to większość w radzie. Po 3 radnych będą mieć komitety „Jesteśmy dla Was” ustępującego wójta Krzysztofa Czarneckiego oraz „Pomocni z natury”.
W Radzie Gminy Łysomice większość stanowią przedstawicielki i przedstawiciele komitetu, z którego startował wójt Piotr Kowal. Objęli oni 8 z 15 mandatów. Kolejne 5 przypadło kandydatom z KWW „Czas Na Zmianę”, zaś po jednym mają KWW „Dla Przyszłości” oraz komitet utworzony przez Macieja Paczkowskiego.
W Łubiance 10 radnych będzie mieć komitet Wspólnie Lepiej utworzony przez Dagnę Całbecką. Tutaj jednak nadchodzą kolejne wybory. Całbecka wygrała wybory na wójta, uzyskała także mandat radnej w okręgu Pigża/Leszcz. Objęcie stanowiska wójta oznacza, że w ciągu 3 miesięcy w tym okręgu konieczne będzie rozpisanie wyborów uzupełniających. Trzech przedstawicieli ma KWW Danuty Kwiatkowskiej Razem Dla Gminy, zaś dwóch KWW „Wspólnie Dla Zamku Bierzgłowskiego”.
Najliczniejszą grupę radnych w Radzie Gminy Obrowo będą stanowić reprezentanci Komitetu Wyborczego Wyborców Stabilny Rozwój Gminy Obrowo. Jest ich siedmioro. Z kolei 5 radnych wprowadził „Kurs na Obrowo”. Jedną osobę będzie mieć KO, podobnie jak komitety „Wspólny Cel” oraz „Aktywni i Niezależni”.
Bez koalicji nie obejdzie się w Złejwsi Wielkiej. KWW Krzysztofa Raka uzyskał 6 mandatów do Rady Gminy, KWW Marcina Swaczyny „Nowa Perspektywa” 5 mandatów, Koalicyjny Komitet Wyborczy Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni – Polskie Stronnictwo Ludowe, z którego startował dotychczasowy wójt Jan Surdyka 3 mandaty, a KWW „Razem dla Górska” będzie mieć jednego radnego.
W gminie Lubicz 7 radnych będzie mieć KWW „Lepszy Czas” obecnego wójta Marka Nicewicza. Jego kontrkandydat w drugiej turze, Janusz Wojciechowski, wprowadził do rady 6 osób z komitetu „Gmina Lubicz Nasza Sprawa”. Skład uzupełni dwóch reprezentantów „Jeszcze Będzie Normalnie”. W Czernikowie najwięcej przedstawicieli będzie mieć komitet Wspólnie dla Mieszkańców. Wywodzi się z niego 10 osób. Dwóch kandydatów to reprezentanci komitetu Działajmy Razem. Z kolei pozostałe 3 ugrupowania: Aktywni i Niezależni, Porozumienie dla Przyszłości oraz Wspólna Przyszłość będą mieć po jednym radnym.
W nowej kadencji Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego większość będzie mieć Koalicja Obywatelska. W okręgu nr 4, do którego należy Toruń oraz powiaty toruński i chełmiński, można było zdobyć 5 mandatów. Koalicja Obywatelska obsadzi 4 z nich, a uzyskali je Piotr Całbecki (z poparciem prawie 60 tys. wyborców), Katarzyna Lubańska, Leszek Pluciński oraz Jacek Gajewski. Ostatni mandat bierze Przemysław Przybylski z Prawa i Sprawiedliwości.