Uwaga: grypa ptaków może wystąpić w regionie
Na terenie powiatów toruńskiego i chełmińskiego, tak jak i w całym województwie, pojawiło się ryzyko wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków. Wiemy, jakie środki podjęto.
Wojewoda kujawsko-pomorski wydał rozporządzenie. Na jego mocy całe województwo uznano za obszar, na którym występuje ryzyko pojawienia się choroby. W związku tym zakazane jest trzymanie drobiu na wolnym powietrzu. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy drób ten chroni się przed kontaktem z dzikim ptactwem za pomocą sieci, dachów lub innych tego typu środków. Drugi wyjątek występuje wtedy, gdy drób karmi się w pomieszczeniu, do którego dzikie ptactwo, mogące przenosić wirusa, nie ma dostępu.
Nie można także gromadzić drobiu i innych ptaków żyjących w niewoli podczas targów, pokazów i wystaw, chyba że ich organizatorzy zadbają o to, aby ryzyko przeniesienia wirusa ograniczyć do minimum. Drób należy odosobnić, a w razie zwiększonej śmiertelności lub zachorowalności powinno się o tym poinformować powiatowego lekarza weterynarii. Co ważne, zakazy i nakazy związane z obecnym ryzykiem, nie dotyczą gołębi.
Wysoce zjadliwa grypa ptaków to choroba wirusowa atakująca układ oddechowy, pokarmowy i nerwowy ptaków. Na zachorowania narażony jest przede wszystkim drób (kury, indyki). Dzikie ptaki (szczególnie wodne migrujące) stanowią naturalny rezerwuar wirusa i są najczęściej bezobjawowymi nosicielami. Chorobę u ptaków wywołuje wirus typu A, z którego najcięższą postać wywołuje podtyp H5 oraz H7. Wirusy wywołujące tą chorobę są specyficzne dla poszczególnych gatunków zwierząt, jednak w niektórych przypadkach mogą atakować człowieka. Ludzie zarażają się dotykając chorych ptaków, ich wydzielin lub odchodów. Ptasia grypa wywołuje objawy podobne do tych spowodowanych zwykłą grypą.
Choroba może wystąpić u wszystkich gatunków i w każdym wieku, okres rozwoju choroby waha się od kilku godzin do 2-3 dni. Objawami charakterystycznymi dla wysoce zjadliwej postaci grypy są: silna depresja i duszność, sinica grzebienia i dzwonków, obrzęki na głowie, szyi, stawach skokowych, biegunka, śluzowy wypływ z nosa i oczu, brak koordynacji ruchowej, zarzucanie głowy na grzbiet. Objawy choroby pojawiają się gwałtownie, dochodzi do nagłych padnięć ptaków, śmiertelność dochodzi do 100 proc.
Po informacje z Torunia zapraszamy na nasz bliźniaczy portal tylkotorun.pl