W gminie Łubianka pamiętano o Dniu Kobiet
8 marca gmina Łubianka celebrowała obchody Dnia Kobiet w Bibliotece – Centrum Kultury.
Spotkanie rozpoczęło się od życzeń dla wszystkich pań, które złożyli wójt gminy Łubianka Dagna Całbecka, wiceprzewodniczący Rady Gminy Piotr Łuczak oraz dyrektor Biblioteki-Centrum Kultury w Łubiance Danuta Kwiatkowska.
– W pięknych słowach pani wójt podziękowała uczestniczkom za wypełnianie wielu różnorodnych ról – opisują organizatorzy święta. – Podkreśliła również rangę pracy na rzecz lokalnej społeczności, która jest bardzo istotna dla rozwoju gminy.
Czytaj także: Dzień dla chorych w gminie Łubianka
Na uczestniczki czekał pyszny poczęstunek i słodkości, a o wspaniałą atmosferę zadbała Ferajna Bydgoska, która porwała publiczność do wspólnej zabawy przy szlagierach z lat 20. i 30. XX wieku. Na zakończenie każda z pań otrzymała piękne kwiaty. Było gwarnie, radośnie i bardzo kobieco.
Poza uroczystościami gminnymi, kobiety swój dzień świętują również w poszczególnych sołectwach, gdzie sołtysi wraz z radami sołeckimi i kołami gospodyń wiejskich organizują dla nich przeróżne spotkania. Nie są to tylko okazje do świętowania, ale przede wszystkim tak bardzo potrzebna integracja społeczna oraz współpraca i dzielenie się wieloma doświadczeniami.
Czytaj także: Krzysztof Elsner ze Złotym Medalem za zasługi dla gminy Łubianka
Początki Międzynarodowego Dnia Kobiet wywodzą się z ruchów robotniczych w Ameryce Północnej i Europie. Najwcześniej zaczęto go obchodzić w Stanach Zjednoczonych jeszcze przed wybuchem pierwszej wojny światowej. W pierwszych latach dzień ten wiązał się z demonstracjami, podczas których domagano się prawa kobiet do głosowania i obejmowania stanowisk publicznych, praw kobiet do pracy i szkoleń zawodowych oraz zaprzestania dyskryminacji w miejscu pracy. Od 1975 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych obchodzi Międzynarodowy Dzień Kobiet jako dzień uznania „zasług wszystkich kobiet bez względu na podziały narodowościowe, etniczne, językowe, kulturowe, gospodarcze czy polityczne”, zachęcając do „refleksji nad postępem dokonanym w dziedzinie praw kobiet. Realia się zmieniły, jednak zarówno wtedy, jak i dziś jest to dobra okazja do obdarowania kobiet kwiatami, słodyczami oraz innymi podarunkami.

