Węgiel w powiecie toruńskim – jak wygląda jego dystrybucja?
Trwa sprzedaż węgla w warunkach preferencyjnych, po cenie niższej niż rynkowa. Sprawdzamy, jak obecnie odbywa się proces jego dystrybucji i przekazywania kupującym?
W poniedziałek o dostawach węgla mówili podczas konferencji prasowej, zorganizowanej w siedzibie firmy TOREC w Toruniu, podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Karol Rabenda, wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz oraz Waldemar Kozieł, prezes firmy TOREC, która prowadzi dystrybucję węgla.
W województwie kujawsko-pomorskim proces dystrybucji węgla przebiega bardzo sprawnie. Te umowy zostały podpisane w komplecie jako w jednym z pierwszych województw – mówił minister Rabenda. – Jeśli chodzi o dostawy i ustalanie harmonogramów przebiegło to również bardzo płynnie, za co dziękuję wszystkim samorządom, panu wojewodzie, spółkom, firmie, która obsługuje zarówno samorządy, jak też jest miejscem, z którego samorządy mogą odbierać węgiel.
Wojewoda Bogdanowicz poinformował, że obecnie tylko jeden ze 144 samorządów w regionie nie podpisał jeszcze umowy, ale niedługo to się zmieni. Taka sytuacja panuje w gminie Żnin.
W tej chwili do wszystkich samorządów zostało przekazane prawie 40 tys. ton węgla, co daje 1,6 tys. dwudziestopięciotonowych samochodów, które wyjeżdżają codziennie z kilku składów węgla. Do ok. 90% samorządów węgiel ten został przekazany przez spółki węglowe – zaznaczył wojewoda. – Nie ma żadnego problemu z jakością węgla, jest on bardzo wysoko oceniany.
Firma TOREC wydała dotychczas ok. 29 tys. ton węgla dla ponad 90 gmin, w tym ponad 60 gmin z województwa kujawsko-pomorskiego.
Postanowiliśmy sprawdzić, jak sytuacja z dystrybucją wygląda w powiecie toruńskim. Zwróciliśmy się z pytaniami do gmin.
Mieszkańcy gminy Lubicz złożyli blisko 1400 wniosków o zakup węgla na preferencyjnych warunkach – mówi Kamila Mróz, rzeczniczka gminy. – Okazuje się jednak, że jest problem z odbiorem zakupionego opału. Niektórzy zwlekają z przelewem środków, tłumacząc, że za chwilę święta, albo jeszcze się zastanawiają, czy go kupić. Na ten moment zrealizowaliśmy 543 wnioski. Apelujemy, jeśli złożyliście państwo wniosek o zakup węgla na preferencyjnych warunkach, a w międzyczasie stwierdziliście, że nie zamierzacie go nabywać, to koniecznie złóżcie pisemną rezygnację w urzędzie. W ten sposób „zablokowany” dla was węgiel będzie mógł być przeznaczony dla kogoś innego. Jest jeszcze mnóstwo oczekujących osób, które potrzebują go pilnie, zwłaszcza, że na dworze robi się coraz zimniej.
W pozostałych gminach, z których otrzymaliśmy informacje, takich problemów nie odnotowano.
Mieszkańcy naszej gminy złożyli 1300 wniosków o preferencyjny zakup paliwa stałego – informuje Magdalena Krzyżanowska, specjalistka ds. komunikacji i kontaktów z mediami w Urzędzie Gminy Obrowo. – Węgiel otrzymało już 561 osób. Mieszkańcy mogą odbierać zamówiony węgiel w czterech składach na terenie gminy w miarę dostarczania kolejnych partii przez PGE Paliwa.
Bez zakłóceń dystrybucja przebiega także w gminie Łubianka. Węgiel do gospodarstw domowych dostarczany jest sukcesywnie od ponad trzech tygodni, otrzymało go już ponad 600 gospodarstw domowych.
W bieżącym roku planowana jest dostawa węgla do wszystkich gospodarstw domowych zainteresowanych zakupem węgla po preferencyjnych cenach zgodnie ze złożonym zapotrzebowaniem – zapewnia kierownik gminnego Wydziału Gospodarki Komunalnej, Andrzej Sierocki.
W gminie Chełmża odebrano ponad 1180 ton, zaś do odbiorców trafiło 859 ton. W ten sposób zrealizowano 620 wniosków. Łącznie złożono ich 1150.