Nowy program teleopieki domowej w przygotowaniu
Marszałek Piotr Całbecki zlecił Regionalnego Ośrodkowi Polityki Społecznej przygotowanie nowego programu teleopieki domowej. Rekrutacja podopiecznych rozpocznie się wiosną.
Wszystkie samorządy gminne regionu zostały zaproszone do współpracy przy programie. Nie wszystkie jednak do niego przystąpiły.
Pierwszeństwo w rekrutacji do programu będą mieli mieszkańcy gmin, które przystąpiły do projektu. W dalszej kolejności z programu skorzystać będą mogły indywidualne osoby z gmin, które do niego nie przystąpiły. Będzie się to jednak wiązało z przynajmniej częściową odpłatnością.
– „Bransoletki życia”, które ratują w sytuacjach zagrożenia i dają poczucie bezpieczeństwa, wprowadziliśmy w naszym województwie w ramach pilotażu, którego celem było m.in. zbadanie popytu na tego rodzaju usługi. Wiemy już, że zainteresowanie nimi jest ogromne. Dlatego zdecydowaliśmy się na stworzenie stałego systemu tego rodzaju wsparcia, opartego o własne, działające 24 godziny na dobę centrum operacyjne. Takie rozwiązanie ma dodatkową zaletę, którą jest możliwość rozszerzania oferty, na przykład o telemedycynę czy wsparcie osób przebywających w kwarantannie – wyjaśnia marszałek Piotr Całbecki.
Adresatami programu są osoby niesamodzielne, które potrzebują pomocy w codziennym funkcjonowaniu. W tym seniorzy, którzy mieszkają samotnie.
– Pierwszeństwo rezerwujemy dla osób o niskich dochodach, doświadczających wykluczenia społecznego, niepełnosprawnych fizycznie i intelektualnie, a także kombatantów i osób represjonowanych. Rekrutacja – najprawdopodobniej w trybie hybrydowym – powinna ruszyć późną wiosną. W pierwszym rzucie rozdysponujemy ponad 2 tysiące bransoletek – czytamy na stronie Urzędu Marszałkowskiego.
Projekt ma budżet w wysokości 19 mln złotych. Wsparcie ze środków Unii Europejskiej w ramach naszego Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) 2014-2020 wynosi ponad 16 mln złotych.